בהיעדר החלטה של שר האוצר – גיל הפרישה לנשים יישאר בינתיים על 62

ועדת הכספים החליטה כי ההכרעה בעניין גיל הפרישה תהיה בידי הוועדה. יו"ר ועדת הכספים גפני: בהיעדר החלטה מסודרת של שר האוצר בעניין, לא נאפשר עלייה אוטומטית בגיל הפרישה לנשים וכל עוד לא תהיה הכרעה בעניין, הגיל יישאר על 62

ועדת הכספים של הכנסת היא זו שתכריע בסוגיית גיל הפרישה לנשים – כך החליטו ביום ב' השבוע חברי ועדת הכספים בדיון מיוחד, שנועד להבהיר, כי כל עוד לא תוגש לוועדה עמדה מסודרת בעניין על ידי שר האוצר, לא תתאפשר עלייה אוטומטית בגיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64, שזו ברירת המחדל החוקית אם לא מתקבלת הכרעה אחרת או שלא מתקיים דיון בנושא.

ההבהרה של הוועדה נדרשה לאחר שהחוק בעניין מ-2011 קבע כי הגיל יתחיל לעלות בהדרגה מ-62 ל-64 החל מינואר 2017, אלא אם כן כאמור, ייקבע אחרת על ידי שר האוצר או שוועדת הכספים תתנגד לכך בהצבעה. חברי הכנסת החליטו שנדרשת הבהרה, בעקבות העובדה שנשים שמתקרבות לגיל פרישה החלו לקבל בשבועות האחרונים הודעות מביטוח לאומי, לפיהן מועד פרישתן יידחה החל מסוף חודש אפריל. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "העלאת גיל הפרישה בכלל ולנשים בפרט, היא סוגיה רצינית ולא נאפשר מצב שבו שינויים יתקיימו ללא דיון והכרעה ציבורית".
[hide for="!logged"]

ועדת הכספים כבר נדרשה  כבר נדרשה לנושא, כי על פי החוק הקיים היה על שר האוצר להגיש את המלצותיו בעניין עד ה-30 בספטמבר 2016 ולאחר מכן היה על ועדת הכספים לדון בהמלצות השר ולהכריע בעניין עד ל-31 בדצמבר בשנה שעברה. אלא שמכיוון ששר האוצר לא העביר את עמדתו בעניין ואף לא הודיע האם הוא מקבל את מסקנות הוועדה הציבורית שהוא מינה לבחינת העניין, הוועדה לא התכנסה על מנת לדון בדוח. במהלך דיוני חוק ההסדרים האחרון קבעה הוועדה מועדים חדשים, אחרת ברירת המחדל הייתה שגיל הפרישה היה עולה אוטומטית ב-4 פעימות החל ב-1 בינואר 2017 ועד סוף 2018 ל-64.

המועדים החדשים: עד ה-30 באפריל 2017 שר האוצר צריך להגיש את עמדתו לוועדת הכספים ולאחר-מכן יהיה על הוועדה להגיע להכרעה בסוגיה לכל המאוחר עד 31 ביולי השנה.

כאמור, לאחר שהובא לידיעת חברי הכנסת שנשים רבות שמתקרבות לגיל 62 קיבלו הודעות מביטוח לאומי כי מועד פרישתן יידחה, החליט גפני לכנס את הוועדה ולקבל החלטה בהצבעה שבה יוחלט על אופן התייחסות הוועדה לאותם מכתבים, שבפועל המשמעות שלהם היא שהביטוח הלאומי בוחר לפעול על פי ברירת המחדל בחוק.

היועצת המשפטית לוועדה, עו"ד שגית אפיק, אמרה ש"הוועדה עמדה על-כך שהעלאה אוטומטית תיעשה רק במצב חריג מאוד. החוק מייצר מנגנון אוטומטי שגם פוגע בזכויות של נשים בגלל שמישהו לא עשה משהו שהחוק מחייב אותו".

המשנה ליועץ המשפטי של הביטוח הלאומי, רועי קרת: "אם היתה פנייה לנשים, זו תקלה. לא מוציאים פניות יזומות לנשים שמעתה גיל הפרישה שלהן הוא 64. בחוק יש כיום מנגנון אוטומטי שקובע שגיל הפרישה עולה עד ל-64 ועל מנת שזה לא יקרה, יש צורך בהחלטת שר האוצר והחלטת ועדת הכספים. כרגע, ברירת המחדל בחוק, שאם לא עושים שום דבר הגיל ממשיך לעלות".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) קראה לגפני ולחברי הוועדה "להבהיר כמו בפעם הקודמת שהחלטת ועדת הכספים היא הרלוונטית לעניין הזה".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "לא ייתכן שיופיע באתר הביטוח הלאומי שהחל מ-30 באפריל גיל הפרישה לשנים יעלה ל-64. זה בניגוד לפרשנות ועדת הכספים. יש לי חשד שיש ניסיון למסמס את העניין כדי להגיע לרגע האחרון ושגיל הפרישה יעלה. המלצות האוצר מפקירות נשים שלא עובדות, שעוד שנתיים יחיו בלי קצבה ובלי פנסיה, ולא קיבלנו כל פתרון הוליסטי ויש לי חשש שפשוט רוצים להשאיר את המצב הזה כדי שבסוף ניתן יהיה להוריד את הגרזן. נכון לעכשיו, לא מצאו פתרון לנשים שלא עובדות, שממילא ייגזר עליהן עוני מרוד ולנשים שעובדות במקצועות שוחקים. מתעקשים לא למצוא פתרון לאותן נשים שנופלות דרך המסננת של טבלאות האקסלים של כלכלת המאקרו".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "בעקבות פניות שקיבלתי מנשים שהגיעו לגיל הפרישה 62, אבל מקבלות התראות, העליתי היום את הדיון והוועדה הבהירה באופן חד משמעי כי גיל הפנסיה יישאר 62 עד להחלטה אחרת. זו החלטה קריטית לנשים שיוצאות בימים אלו לפנסיה וזו הכנסתן היחידה. יש כיום נשים שנמצאות באי ודאות והייתי שמחה לדעת מה שר האוצר ממליץ לאותן נשים? ל-25% מהנשים אין פתרון והן לא תקבלנה קצבה חלופית. האוצר יודע לזהות אותן אז למה לא יימצאו להן פתרון? הן באי ודאות וזה מצב בלתי נסבל".

היו"ר גפני סיכם: "כרגע גיל הפרישה הוא 62 ואם שר האוצר לא יביא את המלצתו עד ה-30 באפריל הגיל יישאר על 62. אני מודיע על זה  באופן רשמי ואם שר האוצר יביא המלצה, אנחנו נקדם דיון ונחליט. אם לא יביא, אבקש ממנו את עמדתו. אנחנו נמצא את הדרכים החוקיות שהגיל לא יעלה סתם כך. אין העלאה לגיל 64 כרגע, נקודה. רק דיון בוועדת הכספים שהיא זו שתקבע. אני מבקש מאנשי הביטוח הלאומי שלא יופיע דבר כזה באתר שלכם ואל תלכו נגד החוק. אנחנו לוקחים על עצמנו, שכל עוד אין שינוי בעניין הזה הגיל הקובע הוא 62. ההחלטה תשתנה רק לאחר שהוועדה תקבל המלצה ותצביע עליה". ההחלטה שהתקבלה בהצבעה פה אחד אישרה את הדברים.

 

[/hide]
[hide for="logged"]


אתר משאבים חסום בחלקו למשתמשים רשומים בלבד.
ניתן להרשם לקבלת כניסה מיידית ומלאה לתכני האתר
[ultimatemember form_id=1276].[/hide]

Be the first to comment

Leave a Reply