בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה זמני האוסר שביתה על הבכירים באשדוד

הצו הוצא לבקשת חברת נמל אשדוד שטענה בפנייתה לבית הדין כנגד ההסתדרות כי העובדים הבכירים אחראים על שורה של תפקידי ניהול בכירים באדמיניסטרציה ובתפעול בנמל אשדוד

נמל אשדוד, צילום ויקפדיה
נמל אשדוד, צילום ויקפדיה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הוציא צו מניעה זמני האוסר על עובדי סקטור בכירים בנמל אשדוד (כ-16 עובדים) לנקוט בצעדים ארגוניים כלשהם. הצו הוצא לבקשת חברת נמל אשדוד שטענה בפנייתה לבית הדין כנגד ההסתדרות כי העובדים הבכירים אחראים על שורה של תפקידי ניהול בכירים באדמיניסטרציה ובתפעול בנמל אשדוד, וכי ללא עבודתם לא יכול הנמל לתפקד ופעילותו עלולה להיפגע קשות עד כדי השבתה מלאה של פעילות הנמל.

לדברי החברה בראשית חודש אוקטובר נשלח לה מכתב על ידי יו”ר איגוד עובדי התחבורה של ההסתדרות אבי אדרי שכותרתו: “הודעה על סכסוך עבודה- סקטורים מינהל ובכירים- חברת נמל אשדוד”. במסגרת ההודעה האמורה, לא צורפה כל הודעה על סכסוך עבודה על פי חוק יישוב סכסוכי עבודה. בהודעה נאמר כי “ההנהלה נוקטת צעדים חד צדדיים בעיצומו של משא ומתן להתייעלות מול נציגות העובדים ומציבה “עובדות בשטח” בעניינים שעל שולחן המשא ומתן”. עוד נאמר כי “ההנהלה פוגעת בעבודה המאורגנת ועושה שימוש לרעה בהליכי איוש משרות בנמל, כדי לפגוע בקידום העובדים בהסכם קיבוצי ולהכניס עובדים מן החוץ לעמדות בכירות בנמל”.

לדברי חברת נמל אשדוד סמנכ”ל המשאבים בחברה ירון הדרי ציין במכתב התשובה שנשלח על ידו אל ההסתדרות כי ה”נימוקים” לשביתה כפי שהם מופיעים בהודעה האמורה הם מעורפלים וכלליים ואינם עונים למבחנים הקבועים בפסיקת בתי הדין לעבודה בקשר למסירת הודעה על שביתה על פי החוק.

עוד נטען במכתבו של הדרי כי לכל היותר מדובר בהעלאת טענות משפטיות שלא ניתן לקיים בגינן צעדים ארגוניים. חברת נמל אשדוד מציינת כי עד היום לא נתקבלה מההסתדרות מענה למכתבו זה של הדרי.

לדברי חברת נמל אשדוד המדובר בשביתה בלתי לגיטימית שאינה כדין, בנימוקי סרק שאף אחד מהם אינו מגבש הצדקה לשביתה על פי דיני השביתה בישראל. לטענתה עובדי סקטור הבכירים צפויים לפתוח בכל רגע בעיצומים “מכוחה” של הודעה על השביתה ועל פי הודעתה השבוע של יו”ר ועד סקטור הבכירים מלי אשכנזי שילה.

עיצומים אלה נטען על ידי החברה יפגעו קשות בתפקודה ועלולים לגרום לנזקים חמורים ולהשבתה מלאה של העבודה בנמל אשדוד תוך פגיעה קשה בלקוחותיה. לדבר הזה הדגישה החברה עלולה להיות השפעה הרסנית על פעילות הנמל ועל יכולתו להתמודד בסביבה תחרותית הולכת ומתעצמת, בתקופה זו במיוחד על רקע הקמת נמלים חדשים הצפויים להתחרות בנמל אשדוד בעתידה קרוב.

בית הדין הורה להסתדרות להימנע מנקיטת צעדים ארגוניים כלשהם ככל שהייתה בכוונתה לעשות כן וזאת עד למתן החלטה אחרת.

Be the first to comment