בית הדין לעבודה קבע: העברת עובדת בנק בגיל 63 לתפקיד פקידה זוטרה הינה פסולה ופוגענית

המנוח הוחתם על ערש דווי. צילום אילוסטרציה
המנוח הוחתם על ערש דווי. צילום אילוסטרציה

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע: העברת עובדת בנק בגיל 63 לתפקיד פקידה זוטרה – הינה פסולה ופוגענית, ופסק בזמנו כי על הבנק להחזירה לתפקידה.

העובדת לפני שנתיים הוזמנה לפגישה עם מנהל אגף שיווק, פרסום ושירות בבנק, במהלכה נאמר לה כי הוחלט להעבירה תפקיד – ולשמש מעתה כפקידה במרכז השירות הבנקאי. משתהתה מדוע דווקא היא, השיב לה המנהל שהוא איננו מכיר אותה אישית, ולכן הוא מסתמך על ציוני ההערכה שלה - שהיו הנמוכים ביותר מבין המדריכים במוזיאון

בימים אלה עומדת העובדת בפני הגשת תביעה לפיצויים נזיקיים כנגד בנק דיסקונט, בשל התנהלותו בעבר של הבנק. את התביעה נגד בנק דיסקונט הגיש עו”ד אלון קורל באמצע שנת 2016. על פי התביעה, העובדת, בעלת ותק של 28 שנים, שימשה בבנק ב-23 השנים האחרונות בתפקידי הדרכה וב-7 השנים האחרונות כמדריכה במוזיאון השייך לבנק.

העובדת לפני שנתיים הוזמנה לפגישה עם מנהל אגף שיווק, פרסום ושירות בבנק, במהלכה נאמר לה כי הוחלט להעבירה תפקיד – ולשמש מעתה כפקידה במרכז השירות הבנקאי. משתהתה מדוע דווקא היא, השיב לה המנהל שהוא איננו מכיר אותה אישית, ולכן הוא מסתמך על ציוני ההערכה שלה – שהיו הנמוכים ביותר מבין המדריכים במוזיאון, לדבריו.

על פי התביעה, כשביררה זאת העובדת מול מנהלת המוזיאון, אמרה לה המנהלת כי הונחתה מפורשות להעניק לה ציונים נמוכים יותר. בהמשך, התקיימה פגישה בין העובדת לבין מחלקת משאבי האנוש בבנק, והוצעו לה שלושה תפקידים חלופיים – אך שלושתם לא ענו על כישוריה, השכלתה ויכולותיה.

לדברי עו”ד קורל, העובדת שבה והדגישה את קרבתה לגיל הפרישה, את רצונה להישאר בתפקידה במוזיאון ואת תפקודה המקצועי המצוין כמו גם את מצבה הנפשי שהתערער מאז ההודעה על העברתה – אך החלטת הבנק להעבירה מתפקידה – עמדה בעינה.

מתוך כך, עורך דינה פנה בשמה לביה”ד האזורי לעבודה בתל אביב, בבקשה לפעול לצו מניעה זמני כנגד העברתה מתפקידה והפגיעה במעמדה. בבקשה נטען כי ההחלטה להעביר את העובדת מתפקידה התקבלה על רקע מניעים לא ענייניים, ובמרכזם אפליה על רקע גיל.

השופט אורן שגב, ביום ה-26 ליוני 2016 קיבל את עמדת העובדת, ופסק כי החלטת ההנהלה על העברת התובעת מתפקידה נגועה בהתנהלות פסולה ופוגענית. כן נקבע כי בשל שיטת שיקלול הציונים לא ניתן להסתמך על הערכות העובד ככלי מכריע בהחלטה על זהות העובד שיועבר מתפקידו במסגרת “השינוי הארגוני”. השופט ציין כי מכתב ההערכה שמנהלת המוזיאון רשמה לעובדת עומד בסתירה לציוני הערכה הנמוכים של הבנק.

השופט שגב גם ציין בהחלטתו, כי העובדת הינה העובדת המבוגרת ביותר במוזיאון, והציון המשוקלל שקיבלה נמוך רק במחצית הנקודה מהציון הנמוך אחריה.

עוד קבע השופט שגב, כי הנהלת הבנק לא לקחה בחשבון בהחלטתה שיקולים רלוונטיים, כמו מצבה הבריאותי של העובדת, הוותק שלה, השכלתה וניסיונה והזמן הקצר שנותר לה עד הגיעה לגיל פרישה.

לאור כל זאת, פסק השופט שגב כי יש לקבל את הבקשה לצו המניעה הזמני אותה הגישה העובדת, וכי על הבנק לשאת בהוצאות המשפט.

החלטת השופט שגב ניתנה לפני כשנה וחצי, כאשר בימים אלה עומדת העובדת בפני הגשת תביעה נוספת כנגד בנק דיסקונט בגין הפגיעה בזכויות העובד שלה, ובגין נזקים שנגרמו לה בעקבות הפרשה.

תגובת בנק דיסקונט: “תביעת העובדת התקבלה. הבנק יציג את גרסתו בכתב ההגנה שיוגש לבית הדין לעבודה”.

Be the first to comment