גילנות במפעלי ים המלח? עובד תובע את המפעל בסכום של 1.8 מיליון שקל

לדברי התובע עם סיום תקופת הניסיון בת ה-5 שנים ועל פי תנאי ההסכם הקיבוצי, הוא היה אמור לקבל קביעות, אך בשל גילו החברה בחרה שלא לנהוג כך. מפעלי ים המלח: כתב התביעה טרם התקבל בחברה ועל כן אין באפשרותנו להתייחס לדברים

מפעלי ים המלח צילום: Ranbar
מפעלי ים המלח צילום: Ranbar

חברת מפעלי ים המלח נתבעת בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע לשלם 1.8 מיליון שקל לעובד תושב ערד, עובד במחלקת עיבוד שבבי במפעל שירותי ביצוע של החברה. זאת בטענה להפליה מתמשכת בשך שנים רבות על רקע גיל בין זכויותיו בהסכם אישי לבין זכויות עובדים בחברה בהסכם קיבוצי.

לדברי התובע הוא החל לעבוד בחברה בחודש ינואר 1996 כעובד זמני, ועם סיום תקופת הניסיון בת ה-5 שנים ועל פי תנאי ההסכם הקיבוצי, הוא היה אמור לקבל קביעות. ואולם במקום קביעות החתימה אותו החברה על הסכם עבוד אישי המוציא אותו מההסכם הקיבוצי. התובע טוען כי תנאי ההסכם האישי נחותים לתנאי ההסכם הקיבוצי, וכי תנאי עבודתו וזכויותיו החלו להישחק באופן הדרגתי אט אט בהשוואה לתלושי השכר של עובדים אחרים שזכו לשכר גבוה יותר, הטבות ובונוסים גבוהים יותר, ותנאי עבודה משופרים יותר ממנו.

לטענת התובע התחוור לו כי הסיבה שלשמה לא היו מוכנים להעביר אותו לעבוד כעובד קבוע נובעת מגילו המבוגר (64). לדבריו כפועל יוצא מהפלייתו המתמשכת הוא נכנס לדיכאון קשה אשר השפיע עליו בצורה קשה, והדברים באו לידי ביטוי בחוסר רצון לעבוד, בתחושת אובדן ערך עצמי, ותחושת עלבון קשה, וכן נגרם לו נזק נפשי חמור המשפיע עליו באופן פיזי.

בתביעה נטען כי הנתבעת הפרה את תנאי ההסכם הקיבוצי החל עליה ועל התובע, ובחרה ביודעין להתעשר על גבו ולהותירו במשך 18 שנה תחת תנאי הסכם אישי, תוך פגיעה קשה בשכרו ובזכויותיו בעבר, בהווה ובעתיד, וסירובה לתקן את המעוות במשך השנים מהווה הפלייה אסורה על רקע גילו.

בית הדין מתבקש לפסוק לתובע פיצויים בגין הפרשי השכר בינו לבין עובדים אחרים בעלי אותו התפקיד והוותק תחת הסכם הקיבוצי, במשך תקופה בת 18 השנים, סכום המוערך בכ-1.7 מיליון שקל. בנוסף לפצותו בסך של 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק בגין הפלייתו בשכרו עקב גילו ובניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

ממפעלי ים המלח נמסר: “כתב התביעה טרם התקבל בחברה ועל כן אין באפשרותנו להתייחס לדברים”.

 

Be the first to comment