דוח העושר הגלובלי: העושר האישי גדל ב-12% בשנת 2017

קצב העלייה בעושר האישי היה גבוה פי 2.5 מהעלייה בתוצר העולמי. השוני בקצב מוסבר על ידי עלייה בשווי חסכונות כתוצאה מהייתקרות שוק המניות והירידה בשווי הדולר מול שאר המטבעות בעולם. הבשורות הרעות: אי השוויון מעמיק

BCG: העושר העולמי זינק ב-12%. התוצאה: הפערים החברתיים גדלים
BCG: העושר העולמי זינק ב-12%. התוצאה: הפערים החברתיים גדלים

העושר הפיננסי האישי גדל ברמה גלובלית ב-12% ב- 2017 ל- 201.9 טריליון דולר, כך נכתב בדוח העושר ה-18 של חברת המחקר בוסטון קונסלטינג גרופ (BCG). סכום זה גדול פי כ- 2.5 יותר מהעלייה בתוצר העולמי לשנה זאת (81 טריליון דולר). מדובר בשיפור משמעותי בקצב גידול העושר האישי כאשר בשנת 2016 העושר הגלובלי עלה ב-4%. זהו גם שיעור הגידול השנתי הגדול ביותר בחמש השנים האחרונות במונחים דולריים.

המחקר של BCG הקיף השנה 97 ארצות, שביחד מהוות יותר מ-98% מה- GDP הגלובלי, ובוצע בסקר של יותר מ-150 מנהלי עושר על בסיס יותר מ- 1,500 אינדיקטורים של ביצועים: המחקר גם בחן נוהלי הכנסות ותמחור חכמים של מנהלי כספים, וניתח דרכים לשיפור שביעות רצון לקוחות.

המקדמים העיקריים לכך מוסברים בסביבת שוק “שורי” (Bull), בכל הכלכלות העיקריות – עם עושר בקרנות הון והשקעות שמציג במרחק ניכר צמיחה חזקה ביותר, ובנוסף, ההתחזקות משמעותית של מרבית המטבעות העיקריים מול הדולר. ממצא מעניין נוסף נובע מסיווגי נכסים בהם נמצא העושר האמור: 121.6 טריליון דולר (60%) מהעושר הגלובלי נמצא בנכסים ברי-השקעה – בעיקר בניירות ערך, בקרנות השקעות, במטבעות, בפיקדונות, ובאגרות חוב – כאשר ה- 80.3 טריליון דולר הנותרים (40%) הוחזקו בנכסים בעלי נזילות נמוכה כגון ביטוחי חיים, קרנות פנסיה, ואחזקות בחברות לא סחירות.

תושבי צפון אמריקה החזיקו ביותר מ- 40% מהעושר האישי הגלובלי, כאשר בעקבותיהם נמצאים תושבי אירופה המערבית עם 22%. אזור הצמיחה החזק ביותר ב-2017 היה באסיה, בה נרשם גידול של 19%. כל מגזרי העושר גדלו באופן משמעותי אך שיעורי הצמיחה הגדולים ביותר היו במגזרי העושר העליונים: העשירים גדלו יותר מכולם יחסית ונעשו יותר עשירים או: אי השוויון בחלוקת העושר העמיק.

בדוחות בשנתיים של BCG, המטרה היא להציג מבט ברור ומקיף על תעשיית ניהול העושר, ולהציע ניתוחים מעוררי מחשבה של נושאים שישפיעו על כל סוגי השחקנים כאשר יפעלו לצמיחה ורווחיות בשנים הבאות. BCG מביטה באופן הוליסטי על אקוסיסטם התעשייה – תוך דגש על האינטראקציה בין השוק, הגופים והלקוחות, במטרה לזהות את ההזדמנויות הטובות ביותר עבור מנהלי עושר. תחזית עתידית לשנים הקרובות מצביעה על אפשרות גידול נוסף של עוד 7% בין 2017 ל- 2022 בהון האישי.

 

Be the first to comment