יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בתדריך בנושא נמלי הים: העובדים, ובייחוד עובדי דור ב’, צריכים לדעת שיש להם עתיד תעסוקתי בנמלים

ניסנקורן דורש משר התחבורה להרים את הכפפה - לקיים את ההבטחה שלא יהיו צמצומים בעקבות הקמת הנמלים החדשים ולחתום על ההסכמים. עיקרי הדברים מתדרוך שקיים השבוע יו"ר ההסתדרות, בהשתתפות יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, ראשי הוועדים בנמלי הים באשדוד ובחיפה ופרופ' ירון זליכה

נציגי ההסתדרות הכללית. הארגון ביקש להכפיש את ההסתדרות הלאומית?
נציגי ההסתדרות הכללית. הארגון ביקש להכפיש את ההסתדרות הלאומית?

יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ערך אתמול (יום ד’) תדרוך בנושא נמלי הים בהשתתפות יו”ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, ראשי הוועדים בנמלי הים באשדוד ובחיפה, ופרופ’ ירון זליכה. לדבריו בפתח המפגש: “אנחנו נמצאים פה במפגש של סולידריות של ועדי העובדים בנמלי הים בחיפה ובאשדוד. המפגש הזה נועד להגיד לממשלה, למשרדי האוצר והתחבורה, כי אנחנו ברגע האמת. היום אנחנו צריכים להכריע בסיפור של הרפורמה. נמצאים כאן עובדים שמעל שלוש שנים מטורטרים ומרגישים חוסר ודאות לגבי עתידם, משמיצים אותם. ההסתדרות מתנהלת באחריות אבל אני התחייבתי לעובדים כבר לפני מספר שבועות, לפני המשבר בנמל אשדוד, שאנחנו מגיעים לרגע האמת ושצריך לסיים אותו. אנחנו אחרי שבועות של שיחות עם משרד האוצר ומשרד התחבורה והמחלוקת נעוצה בדבר אחד: העובדים, ובייחוד עובדי דור ב’, צריכים לדעת שיש להם עתיד תעסוקתי בנמלים”.

ניסנקורן הסביר מהי תפיסתו לגבי המשמעות של הרפורמה בנמלים: “הרפורמה צריכה להיות לא לזרוק מאות אנשים בכל נמל לפיטורים. וכששר האוצר, ובייחוד שר התחבורה, באים ואומרים כי אין מה לחשוש ושהנמלים הקיימים יתפתחו ויצליחו ולא יהיו צמצומים, אנו רוצים את זה לא באמירות אלא בכתב ובהוכחות, אנו רוצים את זה במצב שהעובדים מקבלים התחייבות והם רגועים. אני שותף לרפורמות, אבל אני יותר מחויב לעובדים. טובת המשק מול העיניים שלי, אבל זה עד גבול שהעובדים צריכים להרגיש שהם בטוחים. זה מתמשך יותר מדי זמן ולכן הגשנו בקשה אתמול להסיר את המגבלה של השביתה ולתת אפשרות לשני הנמלים לצאת לשביתה, ביחד. אנחנו היום צריכים להיות בימים של סולידריות ואנחנו צריכים להכריע את המחלוקת הזו”.

“צריך להגיד את האמת – הקמת שני נמלים פרטיים זה היה שיקול פוליטי, משרד האוצר רצה שלושה נמלים, משרד התחבורה עמד על ארבעה נמלים – משיקול פוליטי, לא משיקול מקצועי. העובדים רואים כל יום את הנמל השכן קם. לנו אין שיקולים פוליטיים, השיקול היחיד שלנו הוא חיזוק הנמלים הקיימים והבטחת האיתנות שלהם. אסור לשכוח שהנמלים הקיימים זה רכוש המדינה, הם לא רכוש של טייקון. אם הם יתמוטטו, המדינה מאבדת חלק מהרכוש שלה. אנחנו לא בורחים משום סיכומים אבל לא ניתן שיברחו גם מסיכומים אתנו. כשבאו ואמרו לנו יהיה ביטחון תעסוקתי – אנחנו רוצים שזה יתממש. כשלנו אומרים בחדרי חדרים – אל תדאגו לא יהיו צמצומים – אנחנו רוצים שזה יתממש. כשאנחנו רואים דוח פנימי חסוי בנמל חיפה שיהיו צמצומים – אנו רוצים שהאמת תצא לאור. אם יתברר לנו שהמשמעות היא פיטורי מאות עובדים – אנחנו לא נהיה צד בסיפור הזה”.

ניסנקורן פונה ישירות לשר התחבורה ישראל כץ: “אני אומר לשר התחבורה, תרים את הכפפה. אמרת שהסכמים צריך לקיים והבטחת שלא יהיו צמצומים, אמרת שהנמלים הקיימים יהיו איתנים – תדאג שההסכם הזה ייחתם תוך שבוע שבועיים עם ביטחון תעסוקתי, עם נמלים יציבים ואיתנים ועם שקיפות מלאה. ואנחנו נהיה פרטנרים. אבל אם נבין שיש חשש ואנחנו זורקים אנשים הביתה – אנחנו לא שם. נמצאים כאן חברי הוועדים, כל אחד ואחד מהם מכיר באחריות ומודע לגודל השעה. אני לא שמעתי דרישות לא הגיוניות, אני לא שמעתי על רצון לייצר בלגן מיותר במשק. צריך לשים דגש על איפה המאבק  – המאבק הוא נגד פיטורים של עובדים. אין מאבק יותר לגיטימי מזה, בשביל זה נוצרה ההסתדרות”.

יו”ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי הוסיף: “זה כארבעה ימים, אני שוהה במחיצתם של עובדים מאוד מיוחדים. אני רוצה להגיד שמדובר בעובדים מאוד דעתניים ומאוד מבינים ופגשתי מאות עובדים שאף אחד מהם לא חושש מתחרות ולו לרגע. מצאתי עובדים שבאים ואומרים אנו לא פוחדים מתחרות, אנו רק צריכים את הכלים הנכונים להתמודד בתחרות. אנחנו רוצים נמל חזק וביטחון תעסוקתי. חוסר הוודאות הזו מקשה על קיום השגרה”.

אדרי ציין כי “עובדי הנמלים ישבו בסובלנות שלוש וחצי שנים וחיכו שבית הדין ישחרר להם את זכות השביתה. ההסתדרות נחושה לשחרר את הזכות הלגיטימית הזו אלא אם כן שר התחבורה, במקום לשחרר הצהרות כאלו ואחרות, ייקח את המושכות ויישב עם העובדים”.

פרופ’ ירון זליכה, אמר: “מי שמכיר אותי יודע שאני לא אוהב מונופולים, אבל מה שיותר גרוע ממונופול זה מונופול פרטי. מהשעה שהממשלה יצאה לרפורמה, והיו לנו בהסתדרות ביקורות קשות על הרפורמה שלא ארחיב עליהן כרגע, אך מהשעה שזה קרה זו כבר לא שאלה של מונופול, אלא שאלה של תחרות בין שני גורמים – גורם פרטי וגורם ציבורי. תפקידנו לוודא שהגורם הציבורי הזה לא יקרוס ולא יפסיד בתחרות הזו, ויהפוך את כל ענף הנמלים למונופול פרטי בבעלות טייקונים. אנחנו רואים ניצנים מאיימים כאלה בענף החשמל, שגרמו לעליית מחירי החשמל. מי שילם את המחיר של הקמת מיני מונופולים פרטיים בענף החשמל? רק עם ישראל שתעריף החשמל שלו עלה. ומי שישלם את המחיר אם לנמלי אשדוד וחיפה לא תהיה יכולת פיננסית ונכסית לעמוד בתחרות מול הגורם הפרטי זה היצואנים והיבואנים, ועם ישראל בכללותו. אנו לא מנסים לדאוג לשכר גבוה יותר לעובדי הנמלים, אני חושב שהשכר שלהם ראוי ומכובד. אנו גם לא מנסים לדאוג להם לתנאים משופרים. אנחנו רק דואגים ששתי החברות הללו – נמל אשדוד ונמל חיפה יוכלו להתחרות בצורה טובה מול שתי המפלצות הפרטיות שעומדות לקום, בתמיכה ממשלתית מלאה, עם מיטב הטכנולוגיה והציוד”.

Be the first to comment