לראשונה בישראל: מדד חדש להערכת ערים חכמות ומקיימות – היכן ממוקמת העיר שלך?

אנו רואים שישנו צורך אמיתי מצד מנהלי הרשויות לעצור לרגע ולפתח תפיסת מבט הוליסטית, שתיקח בחשבון את כל הצרכים המשתנים תוך כדי ניהול נכון של פרויקטי הטרנספורמציה בצורה אפקטיבית

פרופסור יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות בבינתחומי. צילום יח"צ
פרופסור יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות בבינתחומי. צילום יח"צ

המרכז הבינתחומי הרצליה שוקד בימים אלה על בניית המדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות, להערכת ערים ורשויות בישראל בתחומים שונים, בין היתר על מנת לבחון תכניות פיתוח ארוכות טווח והטמעה של טכנולוגיות חכמות ושל ערכי קיימות עירונית. את בניית המדד, שתוצאותיו צפויות להתפרסם ב-31 במאי, מלווים היועצים של AVIV AMCG, חברת ייעוץ וניהול פרויקטים במגוון תחומי פעילות וסקטורים.

המדד לערים חכמות נבנה לאחר מחקר מקיף של כלי הערכה מרכזיים בעולם ומבוסס על פיתוח כלי מדידה ישראלי ראשון מסוגו בישראל לערים חכמות ומקיימות, אשר יאפשר לראשונה להעריך את העשייה העירונית הישראלית בתחום ערים חכמות. המדד מתאים למציאות העירונית הישראלית המגוונת, של ערים גדולות, בינוניות וקטנות ויאפשר לרשויות ותושבים להעריך את מידת התקדמותן בהיבטים השונים של העיר החכמה. היבט מהותי עליו יושם דגש בהתאמת המדד לשוק הישראלי, נגזר מהשונות הגבוהה בין רשויות בארץ ביחס לגודלן ומשאביהן, המדד יכלול בחינה נושאית וכוללנית בהתייחס לסוג הרשויות המקומיות ומאפייניהן. כך, רשויות גדולות ועצמאיות ייבחנו בקבוצה אחת ואילו רשויות קטנות יותר ייבחנו בנפרד.

דניאל רוזנברג. קרדיט-קבי בן משה
דניאל רוזנברג. קרדיט: קבי בן משה

המדד יסקור את הערים והרשויות המובילות בישראל במספר נושאים מרכזיים, וביניהם תשתיות ושירותים שיתופיים ומבוססי קהילה, ניהול תכנון ושותפות מבוססי ידע, הערכות לשינוי אקלים ובניית חוסן עירוני, שקיפות בהנגשת מידע ושירותים לאזרחים.

בחודשים הקרובים יחל הצוות לבחון רשויות מקומיות הפעילות בתחום, ובמחצית השנה צפוי המרכז הבינתחומי להציג את ממצאי המדד באתר ייעודי שיאפשר לרשויות ולציבור הרחב להתרשם מהיקפי העשייה ולהעריך את “החוכמה” והקיימות העירונית בישראל. כמו כן, יוכלו רשויות מקומיות שטרם התנסו בעשייה בנושא, ללמוד מניסיונן של רשויות אחרות ולהיערך ליישום מיזמי עיר חכמה ומקיימת.

פרופסור יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות בבינתחומי אומר:  “בעוד שמגמת שילוב הטכנולוגיות בשלטון המקומי הינה במגמת עלייה, ומיזמים אף זוכים בתיקצוב מהמדינה, אין בישראל כיום כלי שיאפשר בחינה איכותנית של השימוש בטכנולוגיות ופתרונות ומידת ההשפעה שלהן על הניהול העירוני, הקיימות העירונית ועל כלל תושבי העיר. לכן העדר כלי מדידה רלבנטי לישראל, מונע בקרה על היוזמות העירוניות, השוואה בין רשויות והוקרה על הישגים של רשויות מובילות”.

“המדד יסייע להנהלות הערים לבנות אסטרטגיה אפקטיבית לצמיחת העיר לחכמה, כזאת שמציעה ערך מוסף לתושביה” אומר דניאל רוזנברג, מנכ”ל AMCG תשתיות ותחבורה. “כחברה שמנהלת פרויקטי תשתיות ומלווה רשויות מקומיות במגוון היבטים, אנו רואים שישנו צורך אמיתי מצד מנהלי הרשויות לעצור לרגע ולפתח תפיסת מבט הוליסטית, שתיקח בחשבון את כל הצרכים המשתנים תוך כדי ניהול נכון של פרויקטי הטרנספורמציה בצורה אפקטיבית, לפני הדהירה לאימוץ מהיר של טכנולוגיות”.

“הטכנולוגיה היא האמצעי ולא המטרה”, כך אומרת טל ונגר, סמנכ”ל תכנון וסביבה מקבוצת AVIV AMCG. “המרדף אחר החדשנות והקצב המהיר של הטכנולוגיה עלול להוביל להשקעות כספיות ניכרות בחידושים שנכשלים או שאינם נותנים מענה לצורך המקורי שלשמו הוטמעו. עיר חכמה היא כזו שיודעת להשתמש בטכנולוגיה במטרה לקיים תפיסת ניהול גמישה. הנהלת עיר יעילה תדע להפיק מהמידע שמפיקות הקהילות החכמות בעיר, ערכים שיתורגמו להחלטות אופרטיביות בהווה והחלטות אפקטיביות בתכנון לעתיד”.

המדד נבנה בחסות  משותפת של קבוצת AVIV AMCG , קבוצת מילגם, פרטנר תקשורת, קבוצת ארד וגעש.

 

Be the first to comment