מעסיק שסירב להעביר לעובד חלק מדמי הביטוח הלאומי על שירותו בצוק איתן ישלם לו 100 אלף שקל בפשרה

בתביעה נטען כי המאפייה שילמה לעובד רק חלק מתגמולי המילואים אשר קיבלה מהמוסד לביטוח לאומי. התובע טוען כי לאחר דרישתו לתשלום ההפרש שינה מעסיקו את היחס כלפיו עד לפיטוריו

בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוגשה תביעה של תושב ראשון לציון, שהועסק כנהג במאפייה בבת ים ובתקופת מבצע צוק איתן, בחודשים יולי ואוגוסט 2014  נעדר בשל התייצבותו לשירות מילואים, בצו 8. התביעה הוגשה, בין השאר, בטענה כי בעל מאפייה סירב להעביר לעובד חלק מדמי הביטוח הלאומי על שירותו בצוק איתן.

התביעה, אותה הגישה עוה”ד עדי ביבר לקואה, בשם עובד, חושפת העסקה רצופה בהפרות של חוקי העבודה בישראל. על פי התביעה, המאפייה הנתבעת שילמה לעובד רק חלק מתגמולי המילואים אשר קיבלה מהמוסד לביטוח לאומי (והשאירה בכיסה סך של 6,811 שקל). בשל כך, פנה העובד בדרישה לתשלום הפרשי תגמולי המילואים. לאחר דרישתו של העובד שינה מעסיקו את היחס כלפיו עד לפיטוריו בחודש ינואר 2015.

בכתב התביעה מפורטות הפרות של חוקי העבודה בישראל כלפי הנהג שעבד במאפייה ארבע שנים: תשלום שעות נוספות חלקי בלבד, ומסירת תלושי שכר מפוברקים שלא משקפים את עבודתו ושכרו האמיתיים של העובד. על פי התביעה, העובד הועסק משך שעות נוספות רבות ביום, גם כנהג וגם בעבודות כפיים במאפייה, וקיבל בגינן תשלום חלקי בלבד. תלושי השכר שהחברה מסרה לתובע כללו רק חלק מהמשכורת אשר שולמה לו, בניסיון להימנע מתשלום זכויות סוציאליות עבור כל משכורתו.

התובע החזיק בידו דוחות נוכחות שכר רק בגין חלק מחודשי עבודתו, וטען כי דוחות נוכחות אלה מוכיחים את מתכונת העסקתו, אשר כללה עבודה בשעות נוספות רבות מאוד. על סמך אותם דוחות, תבע העובד את המאפייה על גמול שעות נוספות ותוספת בגין עבודת לילה וכן רכיבים נוספים, לרבות פיצויים בגין הפרשה חלקית לפנסיה, אי תשלום דמי הבראה, פדיון חופשה ועוד.

בהתקיים הדיון, התפשרו הצדדים, והסכימו כי המאפייה תשלם לעובד 100 אלף שקל, סכום הכולל גם תשלום הוצאות משפט. סגנית הנשיאה, השופטת ד”ר אריאלה גילצר כץ, קיבלה את הפשרה ונתנה לה תוקף של פסק דין.

 

Be the first to comment