נלחמים למען הצדק / מאת עו”ד ירון שגיא

איך קרה שצמח לו מקצוע חדש (עו"ר – עורך רוויזיה), ואיך זה קשור לעידן הדיגיטלי בו אנו חיים? עורך רוויזיה ירון שגיא משנה את חוקי המשחק ומספק כלים ייחודיים להתמודדות עם מצבים פיננסים ומשפטיים

אם אתם סבורים שבתי המשפט דואגים לצדק שלכם, תחשבו שוב. אם אתם חושבים שהבנקים שומרים על הכסף שלכם, תמשיכו לחלום ולקחת עוד הלוואה בעמלות וריביות חסרות תקדים בעולם. אם נדמה לכם שעורכי הדין דואגים לאינטרסים שלכם כלקוחותיהם, הם למעשה מנצלים את הבורות שלכם כדי לגרור הליכים משפטיים אינסופיים, יקרים ומיותרים, ואם קיבלתם את הרושם שהכנסת מחוקקת חוקים למענכם, אז הגיע הזמן להתעורר, כי כל מטרתה היא לשמור על ההגמוניה של בעלי הממון, ולשמר את יחסי הכוחות הכלכליים והפוליטיים הלא שוויוניים, שאנו קורבנותיהם. יחסי כוחות שמאלצים אותנו לנגן לפי החליל שלהם, ולשחק לפי חוקי המשחק שלהם, במגרש הביתי שלהם. אז הנה החדשות הטובות – יש חלילים אחרים, חוקי משחק אחרים ומגרשים אחרים בהם אפשר להוציא באמת את הצדק לאור. למגרש החדש קוראים עו”ר – עורך רוויזיה.

עו”ר ירון שגיא. צילום יח”צ

עו”ר מציע כלים ייחודיים להתמודדות עם מצבי מצוקה פיננסים ומשפטיים, ולמאבקים מול בתי משפט, בנקים ותאגידים, לפני פנייה לעו”ד או לשאר מקורות הסיוע המקובלים. פעילות עו”ר מתמקדת בשני מישורים מרכזיים – במישור הרגולטיבי משמש עו”ר ירון שגיא כנציג ציבור בוועדות הכנסת, ביניהם ועדות כספים, כלכלה ורפורמה, כדי להשמיע את זעקת הציבור ולקדם חקיקה המגנה עליו מפני גופי הענק ומכוחם הבלתי מרוסן של הבנקים והתאגידים. עו”ר הוא מקצוע חדש המותאם לעידן הדיגיטלי, בו נעדר הקשר האישי והבלתי אמצעי בין הממסד לאזרח הקטן, המוצא את עצמו חסר אונים, ובעיקר חסר ידע, מול מערכות טכנולוגיות, ביורוקרטיות ומשפטיות מורכבות וללא מענה אישי למצוקתו. עו”ר שגיא מאפשר ללקוחותיו להתמודד עם מצבים משפטיים מהם נראה שאין מוצא, דרך בניית אסטרטגיה המשנה את חוקי המשחק ומטה את כף המאזניים לטובתו. תהליך העבודה כולל ניתוח מדויק של תמונת המצב מתוך חשיבה ניטרלית וממוקדת, וקבלת הערכת מצב מקצועית ממנה נגזרות ההחלטות והפעולות הנדרשות לביצוע.

במישור הפיננסי פועל עו”ר לטיפול במשברים כספיים, חובות גדולים ותהליכי הוצאה לפועל אליהם נקלעו לקוחותיה. האם ידעתם ש- 40% מכלל משקי הבית בישראל נמצאים בחובות? כשני מיליון מקרים עומדים בפני פתיחת תיקים בהוצל”פ, סה”כ חובות משקי הבית בישראל נעים סביב ארבע מאות מיליארד שקל !!!, הוצל”פ מחזיקה ב-800 תיקים פתוחים שטרם הספיקה להתמודד איתם ועל שולחן בתי הדין מונחים מאות תיקים בנושא חדלות פירעון ונושאים רבים אחרים שאינם מטופלים. העומס האדיר על מערכת המשפט יחד עם גורמים נוספים, יוצרים מאות פסקי דין מעוותים ושנויים במחלוקת, וכאן נכנס תפקיד עו”ר לתמונה. כעורך רוויזיה בונה ירון שגיא יחד עם לקוחותיו “תכנית מלחמה” לבחינה מהירה ומדוקדקת של המצב – מה הבעיה? מול מי אנו עומדים? מהם המטרות והיעדים? מי הגורמים המעורבים לטובתנו ולרעתנו? מהם החוזקות והחולשות שלנו כפרטים ומול הסיטואציה? מהן החלופות האפשריות? מהם דרכי הפעולה ולוחות הזמנים? תהליך זה מייתר ברוב המקרים את שרותיו של עורך הדין, וגם כאשר קיים צורך בפנייה לעו”ד, לבית המשפט או לכל גוף מערכתי אחר, יגיע הלקוח כאשר הוא שולט בהבנת האירוע  ובסיטואציה הכוללת מולה הוא מתמודד. כתוצאה מעריכת התנהלות מקצועית, הופכים לקוחותיו מבורים חסרי אונים, לבעלי ידע וליזמים, המנהלים את הסיטואציה במקום להתנהל בתוכה, וכך הופכים את הקערה על פיה, ומאפשרים לאירוע להיסגר ביעילות ובמהירות, בניגוד לתהליכים משפטיים סבוכים הנגררים על פני שנים וכרוכים בהשקעת כספים ומשאבים אדירים.

על ירון שגיא – עו”ר ירון שגיא חי לאורך שנים כאדם אמיד, עד שנפל לתרגיל עוקץ בו הפסיד כשלושה מיליון שקל והעמיד את כל רכושו וביתו בסכנה. כלמוד ניסיון הצליח ירון לייצג את עצמו מול הבנקים ולצאת במו ידיו ממלתעות החוב. העובדה שהיה בעצמו בצד של החייב והתמודד לבדו, יצרה ארגז כלים נרחב בעזרתו הוא מייעץ ומכוון את לקוחותיו. לאורך השנים סייע עו”ר שגיא פרו בונו לעשרות לקוחות מעוטי יכולת שנקלעו לחובות כבדים שטלטלו את עולמם, והצליח לחשוף עוולות ממסדיות קשות. למשל, משפחה עולה חדשה משדרות – האב נכה עם פלטינות ברגליים, האם חולת סרטן, וילדם עם 100% נכות. מה עשה הבנק? לקח את חוב המשכנתא ללא ריבית והחליפו ללא ידיעתם במשכנתא עם ריבית, וכך הביאם לחוב של 750 אלף שקל, שמשמעותו אחת – הפיכתם לחסרי בית. לאחר דיונים שיזם עו”ר ירון שגיא בוועדה הבין משרדית, ולאחר פנייתו לשר הבינוי והשיכון ולאמצעי התקשורת, הצליח לבטל את כל החוב עד השקל האחרון, ולהציל את ביתם.

“כאשר אנו נקלעים למשבר כספי, תביעה משפטית, הליכי פירוק והוצאה לפועל, המצב החדש דורש לפני הכול עצירה וחשיבה מחוץ לקופסא”, אומר עו”ר ירון שגיא. “באופן טבעי פונים הרוב לעו”ד ושמים בידיו את גורלם, כאפשרות היחידה כביכול, המבוצעת באופן אוטומטי ללא קשר לאופי האירוע עצמו. ברגע הקריטי הזה, כאשר הלחץ, אי הוודאות והפחד מנטרלים את שיקול הדעת, חובה עלינו לפנות לעו”ר שמסוגל לראות את הבלתי נראה וכך לעשות את הבלתי אפשרי”.

Be the first to comment