עובדת בהנהלת בתי המשפט: ההודעה שלי על הריון שינתה את היחס אלי בצורה קיצונית ונואלת

צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה

אור נחום קצינה במיל. שהועסקה על ידי הנהלת בתי המשפט למעלה מ-5 שנים בתפקידי ביטחון שונים בהיכל בית המשפט בנצרת, הגישה תביעה בסך 370 אלף שקלים כנגד נציבות שירות המדינה/הנהלת בתי המשפט, בטענה להפרה של חוק עבודת נשים.

במבוא לתביעה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת נאמר כי עניינה בהתנהלות פסולה של הנתבעת אשר שמה ללעג את רוב רובם של חוקי המגן ופועלת באופן ישיר ובלתי אמצעי להדרתה של התובעת מעבודתה, אך בשל היותה בהריון, ותוך כך פוגע הן בעיקרון השוויון והן בעיקרון איסור הפליה.
לטענת התובעת החל מן הרגע בו הודיעה במהלך חודש נובמבר אשתקד לקצין הביטחון האחראי עליה כי היא בהריון, השתנה היחס כלפיה בקוטביות קיצונית ובצורה נואלת, באופן בו היא הופלתה לרעה אך ורק בשל הריונה.

לדבריה קצין הביטחון החל להדיר אותה מפעילות, הקטין באופן משמעותי את היקף משרתה, פגע ישירות בשכרה עת פעל לצמצם באופן קיצוני את ימי עבודתה ואת השעות בהן הועסקה.

לטענתה קצין הביטחון אמר לה כי היא צריכה להגיד תודה על כך שהנתבעת משאירה אותה בעבודתה ולא מפטרת אותה על אתר בשל הריונה, ובמילותיו כדלקמן:” את צריכה להיות מודעת לכך שאני עושה לך טובה שאני משאיר אותך פה כשנכנסת להריון… מותר לי להתחיל הליך פיטורים עם אישה בהריון….בואי נעזור לך להזדקן בכבוד עד ללידה, עד לקבלת דמי הלידה.

לדברי התובעת קצין הביטחון הטיח בה בנוסף התבטאויות קשות כאילו “איבדה את נעוריה” ו/או בשל הריונה “הזדקנה” עד ללידה, ואמר לה:” למה אני צריך אותך פה? תשבי בבית ונשלח לך צ’ק בכל סוף חודש”. דהיינו לדבריה בעיניו של קצין הבטחון אישה בהריון איבדה את נעוריה וכניסתה להריון גרם לה להיות זקנה ופגומה.

לטענת התובעת באמצעות עו”ד יריב רז הנתבעת הפלתה אותה אך ורק בשל הריונה, הפחיתה את היקף משרתה והכנסתה ללא כל היתר אך ורק בשל היותה בהריון. בתביעה נאמר כי המדובר בגוף ממשלתי האמון על השמירה והאכיפה של החוקים ואמור לשמש כלפיד למחנה, תוך שמירה ואכיפה של מלוא היקף הזכויות לעובדת אשר נכנסה הריון, ובוודאי שלא לנהוג כלפי העובדת בצורה דורסנית, משפילה, ומבזה, וכן שלא על ידי יחס משפיל, פוגעני, מבזה, ומעליב.

אשר על כן מתבקש בית הדין לפסוק לתובעת פיצויים בסך 370 אלף שקלים בשל אי עמידתה של הנתבעת בהוראות חוק עבודת נשים, וחוק איסור הפליה, ובשל השפלתה הפוגענית של התובעת ואי התייחסות לטענותיה בטרם פנייתה לבית הדין.

מנציבות שירות המדינה נמסר כי לאגף המשמעת בנציבות לא הוגשה תלונה כלשהי בנושא ולכן המקרה לא מוכר לו

Be the first to comment