פצצות מתקתקות במשקל כבד / מאת ארז קיטה

ישראל היא המדינה עם מספר ההרוגים הגבוה ביותר מתאונות משאיות במדינות ה-OECD. במאי השנה נמצא כי 52% מהמשאיות שנבדקו נמצאו עם ליקויי בטיחות. מדוע שר התחבורה נסוג מהחלטתו להנהיג מבחן רישוי דו שנתי?

מאת ארז קיטה

בשנת 2016 פורסם ברחבי העולם דוח שחיבר ארגון אוסטרלי לזכויות אדם, ולפיו קרוב לחמישים מיליון איש, 45.8 מיליון ליתר דיוק, חיים בתנאי עבדות. יש לי השגות על הדוח הזה, כיוון שהוא אינו כולל את נהגי המשאיות הישראלים, בהם אני רואה עבדים לכל דבר ועניין. מבדיקות ותחקירים שערכנו באור ירוק עולה כי רבים מנהגי המשאיות נאלצים לעבוד שעות רבות מעל המותר בחוק, לעיתים 17 ו-18 שעות ביממה ואסור להם לסרב לדרישה זו פן יבולע להם.

במה בכל זאת נבדלים נהגי המשאיות בישראל מיתר העבדים בעולם? בפוטנציאל הנזק והסכנה הנשקף מעבדותם. נהגי משאיות מנוצלים לרעה על ידי מעסיקיהם בצורה מחפירה ושערורייתית. נוסף על כך, הם נוהגים במשאיות מוזנחות מבחינה מכנית, וההזנחה הזו מגבירה את הסיכון לתאונה עקב תקלה במשאית. על רקע שילוב שני הגורמים האלה, לא תהיה זו הגזמה להגדירן פצצות מתקתקות.

כמה תחזוקת המשאיות גרועה? במשרד התחבורה בדקו את תקינותן של 1,299 משאיות בחודש מאי השנה. הממצאים הראו כי 52% מהמשאיות שנבדקו נמצאו עם ליקויי בטיחות. במילים אחרות, כל משאית שניה שנוסעת לידיכם בכביש עלולה להיות כזו שיהיו לה בעיות בבלמים, במערכות ההיגוי או שהצמיגים שלה יהיו שחוקים. הממצאים הללו היו צריכים להדיר שינה מעיני השר ובוודאי לא לגרום לו לעשות פניית פרסה ולשנות את החלטתו – להתיר למשאיות להיבדק רק אחת לשנה.

בכבישי ישראל נוסעות כ-70 אלף משאיות. הכבדות שביניהן, המורשות לשאת 34 טון מטען, מעורבות בתאונות דרכים פי 24 (!) ממכוניות רגילות. המשקל העצום והמסה האדירה של המשאית הגדולה מחוסרת הבלמים, גורמים בדרך כלל לקטלניות מוגברת ולריבוי נפגעים בתאונה בה היא מעורבת.

תחום בטיחות משאיות בישראל לא באמת נאכף והוא פרוץ לרשלנות ולעבריינות. על אף שהוא מסכן בכל רגע אלפי משתמשי דרך עמם הוא בא במגע, וכשליו הקטלניים ידועים ומוכרים לכל העוסקים בתחום, הוא נותר, יחסית לפוטנציאל הסיכון העצום הנשקף ממנו, כמעט חסר אכיפה של ממש.

לנוכח המצב המסוכן הזה, הודיע שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ בחודש מרץ האחרון, כי הוא מחייב משאיות וכלי רכב מסחריים, שמשקלם הכולל עולה על 10 טון, לבצע מבחן רישוי לרכב (טסט) אחת לשישה חודשים, זאת לעומת מבחן שנתי כמקובל. החלטתו נומקה ברצון להגביר את רמת הבטיחות בכלי הרכב מאחר שמידת מעורבותם של משאיות וכלי רכב כבדים בתאונות דרכים קטלניות, גבוהה באופן יחסי לשיעורם במצבת כלי הרכב. זהו מהלך נכון ומבורך של השר שיתרום לבטיחות בדרכים ועשוי לצמצם את רמת הסיכון למעורבות בתאונת דרכים. קצת יותר מחצי שנה חלפה והשר נמלך בדעתו וביטל את החיוב של כלי הרכב הכבדים לבדיקת רישוי בכל חצי שנה בטענה לביורוקרטיה מיותרת. למה? לא ברור מדוע.

כלי רכב כבדים הם פצצות מתקתקות בעלות פוטנציאל לתאונת דרכים קטלנית ממש כמו פיגוע המוני. לפני מספר ימים פגעה משאית שסטתה מנתיבה ברכב הסעות בכביש 90. התוצאה הייתה כמו פיגוע – שישה הרוגים ועוד פצועים רבים, חלקם במצב קשה מאוד.

מדינת ישראל היא המדינה בעלת מספר ההרוגים הגבוה ביותר מתאונות משאיות במדינות ה-OECD. 29% מההרוגים בתאונות דרכים בישראל מצאו את מותם בשנת 2015 לאחר תאונה עם כלי רכב כבד, יותר מפי שניים מאשר הממוצע באותן מדינות, והרבה יותר מאשר מדינות כמו לטביה, יוון והונגריה.

לכלי הרכב הכבדים פוטנציאל רב לגרימת תאונת דרכים שתוצאותיה הרסניות משל תאונה עם כלי רכב אחרים. משאית משולה לטנק עמוס פלדה הדוהר בכביש במהירות גבוהה ועלול לרמוס את כל העומד בדרכו. השילוב הקטלני של משקל גדול, מהירות גבוהה וכלי רכב לא תקין עלול להביא למצב בו מערכות הרכב ייכשלו בזמן אמת ויגרמו לתאונה שתוצאותיה עלולות להיות כמו לאחר פיגוע טרור.

ניתן להתמודד עם האתגר הזה בשורת צעדים פשוטה: משרד התחבורה חייב ליישר קו עם המדינות המתקדמות ולחייב התקנת טכוגרף דיגיטאלי בכל כלי הרכב הכבדים, כדי למנוע אפשרות של זיוף שעות הנהיגה מעבר לחוק. ניתן להחרים משאיות שייתפסו עם ליקויים. יש גם להגביר את האכיפה ולהחמיר את הענישה. ובעיקר, ניתן להתחיל להתייחס אל נהגי המשאיות כאל בני אדם הראויים לתנאי עבודה הגיוניים. עם קשר לעובדה שבהיעדר כל אלו הם מסוכנים לחברה, וגם בלעדיו.

___

הכותב מכהן כמנכ”ל עמותת אור ירוק

Be the first to comment