פרופ’ שלמה מור יוסף, מנכ”ל הביטוח הלאומי, על אתגר העוני בגיל הפנסיה: מי שיש לו פנסיה צוברת, יראה פחות כסף בזקנה

מור יוסף התייחס גם לגיל הפרישה הצעיר של נשים – "שלא יחזיק מים". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: חייבים להעלות את דמי ביטוח הבריאות. אנחנו רוצים לעשות את זה דרך הסיעוד. אם נגבה עוד חצי אחוז מהציבור - הציבור ירוויח יותר

פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי

“מי שיש לו פנסיה בפנסיה צוברת, יראה פחות כסף בזקנה ולכן נראה בעתיד יותר עוני בזקנה”, כך מתאר פרופ’ שלמה מור יוסף, מנכ”ל הביטוח הלאומי את האתגר של הביטוח הלאומי בנושא העוני בגילאי הפנסיה.

לדבריו, בכנס כלכליסט שהתקיים אתמול, יום ד’, “ניסינו בשנים האחרונות לעשות מהלך של השלמת הכנסה לקשישים כדי לקרב אותם לקו העוני, אלא שהקו בורח כי השכר עולה כל שנה”.

מור יוסף מפנה את האצבע לנושא תשתיות הבריאות החסרות. העתיד, לדבריו, הוא בית חולים בית ולא אשפוז בית. “אנחנו מטפלים בהכי הרבה זקנים. 22% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 מטופלים על ידי ביטוח לאומי ושירותי הרווחה וזה הרבה מעל מדינות ה-OECD. יש אפשרות להשקיע בעוד מיטות ולבנות עוד בתי חולים ותאמינו לי – לא יעמדו בקצב. צריך לעבור לבית חולים בית, טיפול דחוף שייעשה בבית, צריך מוקד למעקב כרוני ולטיפול דחוף, צריך שירות אמבולנסים ייעודי ומערכת של רופאים ואחיות לטיפול השוטף. זה יכול להיות בית חולים ייעודי או חלק ממערך קופות החולים, אבל הכמות שאפשר לטפל בבית היא פי חמישה ממה שאפשר לתת בבתי החולים – וחוסכים את כל הבינוי”.

מור יוסף התייחס גם לצורך להתמודד עם גיל הפרישה הצעיר של הנשים בישראל, “שלא יחזיק מים” והזהיר כי “הרזרבות עומדות להסתיים בשנים הקרובות”.

“האתגר הגדול ביותר בזקנה הוא האתגר הכלכלי, האיתנות הפיננסית”, אמר מור יוסף. לדבריו, “ב-2050 נגיע לאחוז הקשישים שנמצאים כיום ב-OECD ובני 85 מעלה יהוו 4% מהאוכלוסייה. בין  2015 ל-2060 יירשם גידול של 75% באוכלוסייה בגילאי אפס עד 65. הבעיה המרכזית שלנו היא שההוצאות לאוכלוסייה מבוגרת יעלו באופן יחסי בצורה משמעותית”.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר בכנס: “בראייה ארוכת טווח מערכת הבריאות לא תוכל להתמודד עם זה שהצינור התקציבי היחיד שלה מגיע מהממשלה. נהיה חייבים להעלות את דמי ביטוח הבריאות. אנחנו רוצים לעשות את זה דרך הסיעוד, כי אנחנו יכולים להוכיח שאם נגבה עוד חצי אחוז מהציבור – הציבור ירוויח יותר. הוכחנו את זה בנושא טיפולי השיניים – במימון ציבורי של חצי מיליארד שקל, חסכנו לציבור בין 800 מיליון למיליארד שקל. בסיעוד אנשים משלמים הרבה מאוד כסף ולא מקבלים את התוצר בסוף. כשהקשיש צריך ללכת ולקבל את השירות מחברת הביטוח, הוא לא מקבל את זה”.

Be the first to comment