פרשת מפוטרי טבע עשויה לטלטל גם את תחום ביטוח נושאי משרה

בעקבות כוונת עובדי טבע להגיש תביעה נגד הנהלת טבע ואנשי הדירקטוריון, על פי גורמי מקצוע בתחום: המגמה בשנים האחרונות היא להטיל אחריות אישית מוגברת על מנהלים ונושאי משרה בחברות. כך פורסם אתמול בפוליסה, עיתון הביטוח הפנסיה והפיננסים

הפגנות מטה טבע בפתח תקווה. מקור: הסתדרות
הפגנות מטה טבע בפתח תקווה. מקור: דוברות הסתדרות

המשבר בטבע – הזווית הביטוחית. פרשת הפיטורים בטבע, ובפרט כוונת העובדים להגיש תביעה נגד דירקטורים בחברה, עשויה לגרום לשינויים בפוליסות ביטוח נושאי משרה – כך מתריעים בכירים בקבוצת אמנון גור: עו”ד מיה ליסיצקי – סמנכ”ל ביטוח כללי ומנהלת מחלקת סיכונים מיוחדים, עו”ד סהר זמיר– היועץ המשפטי ומנהל מחלקת התביעות ומנכ”ל הקבוצה אמנון גור.

הדירקטורים ונושאי המשרה של טבע מבוטחים בחו”ל, ככל הנראה באליאנץ וציריך. גורמים בכירים בברוקר הביטוח של טבע בישראל, מארש – סירבו להתייחס לנושא והפנו את השאלות לטבע.

קבוצת אמנון גור מתמחה בין היתר בתחום ביטוח נושאי משרה. הקבוצה סילקה תביעות נגד נושאי המשרה מהגדולות בשנים האחרונות, תביעות ייצוגיות בארץ ובעולם, וביניהן גם אייס ומלרג –בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

מיה ליסיצקי - סמנכ"ל ביטוח כללי בקבוצת אמנון גור
* מיה ליסיצקי – סמנכ”ל ביטוח כללי בקבוצת אמנון גור

בעקבות כוונת עובדי טבע להגיש תביעה נגד הנהלת טבע ואנשי הדירקטוריון, מתייחסים גור, ליסיצקי וזמיר להיבטים הביטוחיים של תביעה פוטנציאלית כזו.

ליסיצקי הסבירה, כי “המגמה בשנים האחרונות היא להטיל אחריות אישית מוגברת על מנהלים ונושאי משרה בחברות, על החלטות ניהוליות שגויות ורשלניות, שנעשו מתום ולב ולא מתוך מעשה פלילי, וגורמות לנזק פיננסי לצד שלישי”. לדבריה, פוליסות לביטוח נושאי משרה נותנות מענה לתביעות של עובדים, אך בעיקר בנושאים הקשורים להחלטות ניהוליות שהתקבלו בחברה על ידי מנהליה (פיטורים שלא כדין, אפליה במקום העבודה). לדבריה, טרם נוצרו תקדימים של תביעה בטענה לרשלנות שהובילה למהלך פיטורים אגרסיבי.

זמיר הסביר, כי עיקר המחלוקת צפוי להיות סביב השאלה האם בנסיבות אלו לעובדים יש עילת תביעה נגד הדירקטוריון. לדבריו, בשנים האחרונות חלה עלייה במספר התביעות המדווחות תחת פוליסת ביטוח אחריות הדירקטורים ונושאי המשרה בכלל ובבקשה לאישור ייצוגיות בפרט, וכתוצאה מכך גם במספר הפשרות. בשורה התחתונה, חברות הביטוח משלמות יותר כסף בגין הפשרות, ולכן מתן אפשרות לעובדים לתבוע את חברי הדירקטוריון בנסיבות האמורות עלול להביא לעלייה בפרמיות בביטוח נושאי משרה. לדבריו, כיוון שאין היסטוריה של תביעות מסוג זה, בלתי אפשרי לתמחר אותן בשלב זה, אך העריך כי בשלב ראשון ייתקלו המבוטחים בהעלאת פרמיות וגובה ההשתתפות העצמית, שינויי מלל בפוליסות, ובהמשך אף לבחינה מחודשת על ידי חברות הביטוח ומבטחי המשנה את השוק הישראלי בהיבט הזה.

בשנים האחרונות יש עלייה דרמטית של כ-800% בתביעות נגד חברות ישראליות הנסחרות בנאסד”ק. כדור שלג זה החל להתגלגל מאז התביעה נגד נושאי המשרה בפולקסווגן, על רקע פרשת זיוף נתוני זיהום האוויר. גור מתייחס למגמה זו, ומציין כי הדבר הראשון שקורה הוא העלאה של הפרמיות ובהשתתפויות העצמיות. דוגמה נוספת להגברת האחריות על נושאי המשרה היא עלייה של 20% בתביעות נגד דירקטורים בכל הקשור לתחום הסייבר – החל מרכישת אבטחת סייבר ועד לרכישת ביטוח הולם. בשורה התחתונה, אחריות המנהל בכל העולם הולכת וגוברת”, מסביר גור.

עוד התייחס גור לתביעה הצפויה נגד הנהלת טבע, ואמר כי אינו מאמין שבית המשפט לא יאשר לעובדים להגיש את התביעה ובכל מקרה כדור השלג החל להתגלגל, והנסיבות יש בהן די כדי להפעיל את הפוליסה – ללא קשר מה יהיו התוצאות – “לא ברור כיצד יעמוד בית המשפט מול אלפי עובדים שיאבדו את פרנסתם. בהתחשב בעובדה שחלק מהעובדים תוגמלו על ידי אופציות ומניות – הם בעצם מחזיקי מניות, לכן יהיה מעניין”.

מטבע נמסר כי החברה לא קיבלה כתב תביעה בנושא, ולכן לא תוכל להתייחס.

*מאמר זה פורסם לראשונה בפוליסה, עיתון הביטוח הפנסיה והפיננסים

Be the first to comment