תביעת קניין רוחני: חברת AB משכנתאות נתבעת על גניבת מערכת לבניית מתווה למשכנתה אופטימאלית

המערכת, על פי התביעה, פותחה על ידי מנכ"ל חברת מתן ייעוץ משכנתאות, ליאור איילון, ונטען כי הוא הבעלים היחידי שלה. עוד טוען התובע, כי באתר האינטרנט ובעמודי הפייסבוק של הנתבעים פורסם כי ברשותם מערכת לתכנון ולביצוע משכנתה אופטימאלית ומדובר במערכת בפיתוחו שהושקעו בה מאות שעות של עבודה. AB משכנתאות: לא הייתה לנו כל גישה לחברת מתן ייעוץ משכנתאות ולא גנבנו דבר

בבית המשפט השלום בתל אביב הוגשה תביעת קניין רוחני על ידי ליאור איילון, מנכ”ל חברת מתן ייעוץ משכנתאות, נגד חברת AB משכנתאות ובעליה, בטענה לגניבה של מערכת לבניית מתווה משכנתה אופטימאלית (M-Optimum) והעתקה מכוונת של מסרים בגינה ושימוש מסחרי בהם.

בתביעה שהוגשה נטען, כי ליאור איילון הוא הבעלים היחידי, המפתח ו”האבא” של המערכת. עוד נטען, כי חברת AB משכנתאות מפרסמת עצמה באינטרנט ובערוצים נוספים כחברה המתמחה בייעוץ משכנתאות ולה מערכות לביצוע אופטימיזציה בתחום זה.

בתביעה שהוגשה נאמר, כי במהלך חודש מרץ התוודע איילון לפוסט שפורסם על ידי הנתבעים, בעמוד הפייסבוק של חברת AB משכנתאות, המכיל תמונות של מערכת בתחום ייעוץ משכנתאות שפותחה ונמצאת ברשותה הבלעדית של חברת מתן ייעוץ משכנתאות.

לדברי איילון, באתר האינטרנט ובעמודי הפייסבוק של הנתבעים פורסם, כי ברשותם מערכת לתכנון ולביצוע משכנתה אופטימאלית. לדבריו, מדובר במערכת שהוא פיתח ושהושקעו בה מאות שעות של עבודה.

איילון מציין, כי ייחודה של המערכת, בין היתר, הוא בשילוב מספר מסלולי משכנתה בו זמנית, ובמתן ביטוי לשינוי המדד ולהשתנות המשכנתה בעתיד על ידי פירעונה ומיחזורה ולהחלפת מסלולים לאורך שנים.

בתביעה נטען, כי המערכת האמורה לא פורסמה מעולם באינטרנט, לא שותפה במדיה, והימצאותה ברשות הנתבעים היא תוצאה ישירה של גניבתה ממשרדי חברת מתן ייעוץ משכנתאות.

לדברי איילון, הוא אינו מכיר את הנתבעים ובשלב זה לא ברור לו איך הגיעה המערכת לידיהם ועל ידי מי הוצאה במרמה ממשרדי חברת מתן ייעוץ משכנתאות. עם זאת, לדבריו, אין בחוסר המידע בשלב זה כדי להפחית מאחריותם של הנתבעים להימצאותה של המערכת לביצוע אופטימיזציה במשכנתאות, שאינה פרי פיתוחם, ולשימושם בה.

AB משכנתאות: לא הייתה לנו כל גישה לחברת מתן ייעוץ משכנתאות ולא גנבנו דבר

תגובת חברת AB משכנתאות ומנהלה על התביעה באמצעות עו”ד יהורם אביב: בנו של הנתבע, שהתעניין בלימודי ייעוץ וליווי בקבלת משכנתה, יצר קשר עם אדם שהציג עצמו כבעלים ומנכ”ל של חברת מינוף חברה לייעוץ משכנתאות (להלן – היועץ). לאחר מספר פגישות החליט בנו של הנתבע ללמוד ייעוץ וליווי בקבלת משכנתה ובין הצדדים נחתם הסכם לשיתוף פעולה ומתן ייעוץ וליווי בקבלת משכנתה. במסגרת השירותים המוסכמים התחייב היועץ בשם חברת מינוף ייעוץ משכנתאות ללמד את בנו של הנתבע לימוד תיאורטי ולימוד מעשי. בגין שירותים אלו שילם לו בנו של הנתבע סך של כ-21 אלף שקל. כחלק מהשירותים  המוסכמים קיבל הבן תכנית משכנתה בקובץ וורד ולוח סילוקין בקובץ אקסל.

לבנו של הנתבע אין ולא היה כל קשר ועניין למינוף חברה לייעוץ משכנתאות ואין הוא מעורב בדבר.

לדברי הנתבעים, כאשר נוכח היועץ, כי בנו של הנתבע איננו מצליח לגייס לקוחות לייעוץ משכנתאות, נערכה פגישה ב-28 בפברואר 2017 במשרדו של היועץ, בה הובהר כי עליו לשלם כ-1,500 שקל נוספים מדי חודש לשם המשך מתן הייעוץ. משסירב בנו של הנתבע לשלם את הסכום המבוקש, לאחר שבועיים ימים מהפגישה, הוגשה התביעה שבנדון.

הנתבע מבהיר, כי לבנו אין ולא הייתה כל גישה לחברת מתן ייעוץ משכנתאות (התובעת) והוא לא פרסם את התוכנה המוזכרת בכתב התביעה וודאי שלא גנב דבר. לדבריו, אין ולא הייתה בידו מעולם התוכנה המוזכרת בכתב התביעה. מדובר בקבצי אקסל ששלח אותו יועץ באימייל ולא בשום דבר אחר.

לדברי הנתבעים התביעה טרם התקבלה והם למדו אודותיה רק כשהתבקשו להגיב לכתבה. הנתבעים טוענים, כי הסירו בו במקום את כל הפרסומים הנוגעים בדבר. לדברי הנתבעים, הם שלחו את התגובה לתובע על מנת שהעניין יבוא על פתרונו בהקדם.

 

Be the first to comment