אושר לקריאה ראשונה: מחבלים לא יהיו זכאים לכספי קופת גמל

עם זאת, הכספים שחסך מהפרשותיו שלו יוכלו לשמש את משפחתו, בניכוי 35% מס, כפי שנהוג במקרים של פדיון מוקדם. צוין בדיון, כי מתנהלים כעת דיונים בבג"ץ בשאלה האם ניתן לשלול זכויות רק ממי שביצע סוג מסוים של עבירות

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה ביום ג’ השבוע פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חבר הכנסת יעקב פרי (יש עתיד) וחברי כנסת נוספים (חיים ילין, קארין אלהרר, אלעזר שטרן, מאיר כהן, איציק שמולי, יעקב מרגי, מנחם אליעזר מוזס, מירב בן ארי, עודד פורר, אמיר אוחנה, נורית קורן ועליזה לביא), לפיה תישלל זכאות לקצבה מקופת גמל ממי שביצע עבירת ביטחון. בנוסף, מחבל לא יהיה זכאי לקצבת נכות אם זו נגרמה מפעילות הטרור בה היה מעורב, ואם ימות כתוצאה מהעבירה שביצע, לא תהיה לשאריו זכאות לתגמולי ביטוח או שאירים.

עם זאת, בכל מקרה, הכספים שחסך מהפרשותיו שלו יוכלו לשמש את משפחתו, אך בניכוי של 35% מס, כפי שנהוג במקרים של פדיון מוקדם בקופת גמל.

ח”כ פרי אמר בדיון: “מדינת ישראל צריכה לנקוט בכל פעולה שיש בה אלמנט הרתעתי כדי למנוע ממחבלים לצאת לפיגוע. לפי נתוני השב”כ, עולה כי 74% ממבצעי הפיגועים בגל הטרור האחרון היו בעלי תעודת זהות ישראלית. הכנסת כבר הגבילה תשלומים מהביטוח הלאומי, ומשום מה הוזנח אותו חלק חשוב של שלילת זכאויות מהביטוח הפנסיוני, שכוללות גם הטבות מס וערבות הדדית משאר חברי הקרן, כך שעמיתי קרנות הפנסיה משלמים קצבאות לטרוריסטים”.

נציגי משרד המשפטים ומשרד העבודה והרווחה הודיעו בדיון, כי הם תומכים בהצעת החוק. עו”ד שי סומך ממשרד המשפטים ציין, כי מתנהלים כעת דיונים בבג”ץ בשאלה האם ניתן לשלול זכויות רק ממי שביצע סוג מסוים של עבירות.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו):  “איננו מתערבים בעבודת הבג”ץ, אך אנחנו מבקשים להחיש את מתן פסק הדין בנושא זה, מכיוון שעשויות להיות לכך השלכות לקראת הקריאה השנייה והשלישית. ניתן להמתין כחצי שנה, אך לאחר מכן נרצה להמשיך ולקדם את הצעת החוק”.

ח”כ מאיר כהן (יש עתיד): “בעת כזאת, ראוי לקרוא לבג”ץ לא להתעכב  בפסיקותיו בנושאי טרור”.

עו”ד שלומי מור מהמוסד לביטוח לאומי: “גם בחוק הביטוח הלאומי ניתן לשלול קצבאות ממחבלים. אנחנו חוששים שקופות הגמל ילחצו על  הביטוח הלאומי לא לשלם קצבאות, כדי שהן יוכלו להתבסס על החלטה שלנו. את ההחלטה שלנו אנחנו יכולים לקבל רק בסופו של הליך פלילי, ולא לפני”.

שלי סבן, מנהלת מחלקת הפנסיה ברשות שוק ההון: “קשה לי להאמין שדבר כזה יקרה. אבל כן נרצה לקבל מידע מהמוסד לביטוח לאומי  לגבי שלילת קצבאות מכיוונם, כדי שתהיה לנו אינדיקציה”. הצעת החוק הונחה על שולחן הכנסת ב-18 ביולי 2016.

Be the first to comment

Leave a Reply