אפליקציית הפיננסים רובין השיקה סימולטור הפרשות שאמור לחסוך זמן ומאמץ

על פי יוסי ירקוני, מנכ"ל ומייסד האפליקציה: מאחר שעוסקים עצמאים רבים הניצבים בפני חובת הפקדה טרם הפקידו עשרות אלפי שקלים, החלטנו ברובין לשתף פעולה עם אחד הבנקים למתן אשראי נוח ומהיר, כדי שיוכלו להימנע מקנסות ולנצל את מלוא הטבות המס האפשרויות

ירידות בחודש פברואר
ירידות בחודש פברואר

מאז הוחל יישום חוק פנסיה לעצמאיים, מתקשים רבים מהעצמאים לבצע את החישוב ונעזרים ביועצי מס או רואי החשבון. אפליקציית הפיננסים ROBIN (רובין) מבקשת להיכנס בפער הזה והשיקה  סימולטור חדש לחישוב הפרשות הפנסיה לעצמאיים וביצוע הפקדה מיידית. החברה מוסרת, כי מדובר בתהליך שהינו 100% דיגיטלי ונמשך פחות מדקה. זאת, בעוד ביצוע הפעולה באופן ידני היה אורך ימים רבים וכלל ביורוקרטיה מורכבת.

נכון להיום כל עוסק עצמאי חייב להפקיד לקופת גמל או פנסיה הפקדות בהתאם להכנסות שלו. בעל העסק פונה לרואה החשבון שלו שייתן לו דוח על גובה הרווחים וההפקדות שהוא אמור לבצע. לאחר קבלת הדוח מעביר העוסק העצמאי את המידע לסוכן ביטוח שיבצע עבורו את ההפקדות בפועל. כעת, באמצעות הסימולטור החדש, חישוב גובה ההפקדה החודשי הנדרש עבורו מתבצע באופן אוטומטי ולאחר מכן מתאפשר ביצוע ההפקדות, במעמד ההמלצה. בנוסף ניתן לצפות בגובה הטבת מס שמוענקת.

לדוגמה, אם עצמאי מרוויח 200 אלף בשנה, הוא ישלם מס בגובה 34 אלף שקל. במידה שהוא יפקיד 42 אלף שקל, 33 אלף לקופת גמל או קרן פנסיה ועוד 9 אלף שקל לקרן השתלמות, הוא יהיה זכאי להטבות מס של 11 אלף שקל – דבר שמקטין את חבות המס מ-23 אלף שקל.

על פי יוסי ירקוני מנכ”ל ומייסד האפליקציה: “מאחר שעוסקים עצמאים רבים הניצבים בפני חובת הפקדה טרם הפקידו עשרות אלפי שקלים, החלטנו ברובין לשתף פעולה עם אחד הבנקים למתן אשראי נוח ומהיר, כדי שיוכלו להימנע מקנסות ולנצל את מלוא הטבות המס האפשרויות”.

הפנסיה החדשה לעצמאים – עבודה חלקית של המחוקק

כ-400 אלף עצמאים פועלים בישראל. החל מינואר 2017, מחויב כל עצמאי להפריש למוצר חיסכון פנסיוני (כלומר קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל) סכומים מוגדרים בהתאם לרמת ההכנסה שלו, עד מחצית השכר הממוצע, כלומר תקרה של 4.5%. על ההפרש ועד לשכר הממוצע יפקיד 12.55%. מעבר לשכר הממוצע ההפרשה היא רשות.

כל עצמאי מגיל 21 ועד 60, שפעיל כעצמאי למעלה מחצי שנה, חייב על פי החוק החדש להפקיד לחיסכון פנסיוני. עצמאיים בישראל מתמודדים עם קשיים רבים ומולם עומדת מערכת ביורוקרטית מורכבת: תנאי שוק, מוסר תשלומים לקוי, תשלומים גבוהים למיסים ולביטוח לאומי.

עד חקיקת החוק החדש, המציאות הביורוקרטית גרמה לכך שחלק גדול מהעצמאים פשוט לא חסכו עבור העתיד שלהם, לא באמצעות קרן פנסיה ולא בשום דרך אחרת. אם עד אז דחקו העסקים את הטיפול בפנסיה שלהם הצידה בטענות שונות, החוק החדש עוד הטיל סנקציות כספיות. בפועל, רבים דוחקים את הטיפול לסוף השנה ועשויים לעמוד בפני שוקת כלכלית שבורה ואף קריסה.

 

Be the first to comment

Leave a Reply