באיחור קל: רפורמת קרן ברירת מחדל מגיעה גם לעולם קרנות ההשתלמות

לאחרונה פורסמו לפחות שני מכרזים גדולים שנועדו לבחור קרן השתלמות. רן שאול, מנכ"ל שאול את לחמן, לפוליסה: המכרזים חותכים את דמי הניהול ב-50% עד ל-0.3% בלבד

 

האם הצניחה של דמי הניהול בקרנות הפנסיה תשוחזר גם בקרב קרנות ההשתלמות? עד כה רפורמת קרן ברירת מחדל השפיעה בעיקר על קרנות הפנסיה, ורבים לא היו מודעים לכך שהחוזר שקבע את כללי הרפורמה חל גם על קרנות ההשתלמות. כלומר, כל מעסיק שמעוניין לקבוע קרן השתלמות ברירת מחדל במקום העבודה (ולחסוך לעובד את הצורך להצטרף באמצעות טפסים), מחויב לערוך מכרז על פי הכללים שקבעה הרשות באותו חוזר.

עד כה השוק הגיב בעיקר לשינויים הדרמטיים בעולם קרנות הפנסיה, אולם בשבועות האחרונים מורגשת גם תזוזה בקרנות ההשתלמות. ענף קרנות ההשתלמות מנהל נכסים בסך 214 מיליארד שקל, כאשר דמי הניהול הממוצעים נכון לסוף 2018, עומדים על 0.6% – כך שהענף מייצר הכנסות בסך של כ-1.3 מיליארד שקל.

לאחרונה פורסמו לפחות שני מכרזים גדולים שנועדו לבחור קרן השתלמות מסוג זה: של חברת הנדל”ן אשטרום וחברת המלונאות פתאל. המכרזים נוהלו על ידי חברת הייעוץ הפנסיוני שאול את לחמן.

מנכ”ל החברה רן שאול מאמין כי המכרז יביא להורדה של דמי הניהול הממוצעים בענף ביותר מחצי, לכ-0.3%, כאשר דמי הניהול הממוצעים המוצעים לשכיר יחיד נעים סביב 0.6%. לדבריו, הצלחות המרכזים מביאה גם לעלייה במספרם: “לפני 3 חודשים עשינו מכרז לחברת הבנייה אשטרום. אתמול (ג’) סיימנו את פתאל. עד סוף פברואר ייצאו לפחות עוד שלושה מכרזים גדולים”. שאול התייחס להזדמנות בקרנות ההשתלמות: “הבנו שניתן לבצע מכרז ברירת מחדל גם בענף זה. בדומה לפנסיה, אין שום סיבה שמעסיק לא יעניק לעובדים שלו קרן השתלמות ברירת מחדל”.

על פי הוראות רשות שוק ההון, ביצוע מכרז בקרנות השתלמות יעשה על פי שלושה פרמטרים: דמי ניהול, תשואות ושירות. שיעור הפרמטרים השונים ישתנה על פי בחירת המעסיק.

במכרז של פתאל הוחלט לתת משקל של 70% לדמי הניהול, 20% לתשואה ו-10% לשירות. שאול מנמק את הבחירה: “קרן השתלמות היא אמצעי חיסכון, לכן רמת השירות בו אינה אמורה לדעתנו להשפיע באופן מהותי. מבחינת התשואה, קשה לדעת מי יצטיין בעתיד. לכן הענקנו 20% בלבד לתשואה”.

 

* למה שמעסיק יבצע מכרז כאשר לא מוטלת עליו החובה לנהוג כך?

שאול: המכרז עובד מצוין עבור המעסיק. קח לדוגמה את רשת מלונות פתאל שמגייסת עד 400 עובדים מדי קיץ. אם המעסיק רוצה לספק להם קרן השתלמות, הוא צריך לדאוג להם לפגישה עם משווק ולטפל בטפסים. אם המעסיק בחר באופציית קרן ברירת מחדל, פרטי המועסקים נכנסים לקובץ אחד שנשלח לקרן ההשתלמות. אני חוסך למעסיק בכוח אדם ואת “כאב הראש” של טיפול בטפסים.

 

* מבחינת גודל, לאילו בתי עסק ביצוע מכרז הוא רלוונטי?

שאול: אני מאמין שלכל בית עסק כדאי לבצע מכרז מהסיבות שהזכרנו עד כה. הבעיה היא שככל הנראה, חברות הביטוח ובתי ההשקעות לא יתייחסו לכל מכרז. לכן הכדאיות היא בעיקר לעסקים שמעסיקים יותר מ-150 עובדים.

Be the first to comment

Leave a Reply