בית המשפט: ההסתדרות היא הארגון היציג של עובדי מפעל תוספי התזונה סופהרב

הנהלת החברה תשלום להסתדרות פיצוי כספי בסך 75 אלף שקל ולפתוח במו"מ לקראת חתימה על הסכם קיבוצי

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת קבע כי ההסתדרות הכללית היא הארגון היציג של עובדי מפעל תוספי התזונה סופהרב שבנצרת עילית. בפסק דין שהתקבל בימים אלה קבע השופט מוסטפא קאסם, כי הנהלת החברה פעלה לסכל את התאגדות העובדים בשורותיה, בניגוד לחוק. הוא חייב את החברה לשלם להסתדרות פיצויים בסך 75 אלף שקל ולנהל משא ומתן, לקראת חתימה על הסכם קיבוצי.

לטענת ההסתדרות, בסוף שנת 2018 הצטרפו לארגון העובדים כמחצית מעובדי מפעל תוספי התזונה סופהרב. נתונים אלו הפכו את הארגון לנציגם הרשמי. אלא שהנהלת החברה סירבה להכיר בהסתדרות כארגון היציג, ובין היתר טענה כי המפעל לבדו אינו מהווה יחידת מיקוח עצמאית לצורך התארגנות, אלא חלק ממשרדים בנתניה. זאת, בניסיון לדלל את אחוז המצטרפים.

ההסתדרות פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, בבקשה להכיר במפעל כיחידת מיקוח ובהסתדרות כארגון היציג, ולחייב את החברה בפיצויים בשל התערבותה האסורה בהתארגנות העובדים.

בפסק דין מתחילת חודש יוני, קיבל בית הדין האזורי בנצרת, בראשות השופט קאסם, את דברי ההסתדרו והחליט לראות בה כנציגי העובדים החל ממועד הכרזתה על היציגות בנובמבר אשתקד. הוא קבע כי ניסיונה של ההנהלה לאחד לצורך המשפט בין המפעל בנצרת עילית למשרדים בנתניה, בניסיון לדלל את אחוז המצטרפים להסתדרות, הוא “מלאכותי, מגמתי וחוטא לאמת”. עוד קבע כי החברה פעלה לסכל את התאגדות העובדים בשורותיה בניגוד לחוק, בין היתר באמצעות החתמת עובדים על טופסי ביטול חברות פיקטיביים, איומים בידי מנהלים בכירים ומשיכת זמן בחוסר תום לב.

ההסתדרות יוצגה בהליך בידי עורכות הדין ורד ויץ ומור ארזי-גלבוע, מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי. יו”ר מרחב עמקים צפוני בהסתדרות, לאון פרץ, ברך על עבודת הלשכה המשפטית והביע תקווה כי מעסיקים לא יתערבו בהליכי התארגנות של עובדיהם ויכבדו את בחירתם של העובדים להתארגן במסגרת ההסתדרות. הוא קרא להנהלת מפעל סופהרב לפעול בהתאם לפסק הדין ולהיכנס למשא ומתן קיבוצי עם נציגות העובדים.

Be the first to comment

Leave a Reply