בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את התביעה של נס נגד ההסתדרות

חברת נס הגישה תביעה על סך 16,160,900 שקל, לאחר שלטענתה סכסוך עבודה וצעדים ארגוניים שהחילה ההסתדרות על עובדיה ב"הדסה", הובילו לביטול הסכם ההתקשרות שלה עם בית החולים. ביהמ"ש המחוזי קיבל את טענת ההסתדרות וקבע שאין לאפשר הגשת תביעות בעילות רשלנות בגין נזקי שביתה

הפגנת עובדי נס צילום דוברות ההסתדרות

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה בשבוע שעבר (ה’) על סיום תביעת נזיקין שהגישה חברת נס טכנולוגיות נגד ההסתדרות, בעקבות אי סמכותו לקבוע בעניין והפנה את התובעים לבית הדין לעבודה. פסק דין ניתן על ידי השופטת שושנה ליבוביץ.

נס תבעה את ההסתדרות על 16 מיליון שקל בטענה לאיבוד רווחים. ברקע לתביעה, החלטה שקיבל בית החולים הדסה בשנת 2017, להעביר את יחידת המחשוב שלו לחברת נס טכנולוגיות למיקור חוץ.

בהסתדרות מסבירים כי בשנת 2018 עובדי נס התאגדו בהסתדרות, כאשר באותה השנה הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה נוכח הפגיעה בתנאי עבודתם של עובדי המחשוב. בהמשך, הוכרז על שביתה של עובדי המחשוב, בעקבותיה הדסה החליטה לבטל את הסכם מיקור החוץ עם נס ולהעסיק את עובדי המחשוב שלה באמצעות חברות כוח אדם אחרות. בעקבות ביטול ההסכם, תבעה נס את ההסתדרות על נזקים.

נס טענה נגדה כי התרשלה בכך שהכריזה על סכסוך עבודה מדומה שביקש להביא להעסקה ישירה של עובדי המחשוב בהדסה ובכך שנקטה בצעדים ארגוניים אגרסיביים שאף סיכנו לטענתה חיי אדם.

ההסתדרות, שיוצגה בהליך על ידי היועץ המשפטי להסתדרות עו”ד יחיאל שמיר ועל ידי סגנו עו”ד יפתח הלינג, טענה בכתב ההגנה כי סכסוך העבודה היה אותנטי, על רקע פגיעה בתנאי ההעסקה של העובדים וכי הצעדים הארגוניים שננקטו היו ראויים ומידתיים. בהסתדרות הדגישו שהשביתה לא סיכנה חיי אדם, ולראייה בזמן השביתה לא נס ולא הדסה עתרו לבית הדין לעבודה למניעתה. עוד טענו עו”ד שמיר והלינג כי החוק הקנה לארגון עובדים הגנה מפני נזקי שביתה שהוכרזה כדין.

על פי פרסומי ההסתדרות, “נקבע כי דין התביעה להימחק על הסף שכן הסמכות העניינית לדון בתביעה נתונה לבית הדין לעבודה. בית המשפט המחוזי הגדיל וקבע שאילו הייתה מוקנית לו הסמכות לדון בתובענה, הוא היה מוחק אותה על הסף בשל הפטור שקבוע בפקודת הנזיקין מתביעות שעניינן בנזקי שביתה. כמו כן קבעה השופטת ליבוביץ כי הוא בדעה שלנוכח ההסדרים הקבועים בחוק אין לאפשר הגשת תביעות בעילת רשלנות בגין נזקי שביתה, בוודאי כאשר מדובר בתביעות בין צדדים ליחסי עבודה”.

חברת נס חויבה בתשלום הוצאות ההסתדרות בסך של 7,500 שקל.

Be the first to comment

Leave a Reply