במקום כתב אישום – קנס לנתניהו / מאת רו”ח בועז יפעת

עובד ציבור שלא הודיע כי קיבל מתנה, דינו קנס פי שלושה משווייה, מה שמתאים לנתניהו ככפפה (או תכשיט) ליד

בנימין נתניהו, צילום: חיים צח לע"מ
בנימין נתניהו, צילום: חיים צח לע"מ

בשיעור הראשון ביסודות הכלכלה לומדים על עקומת התמורה. הרעיון העומד בבסיסה הוא שהמקורות מוגבלים, וככל שמקצים אותם בכיוון מסוים, הדבר בהכרח בא על חשבון דברים אחרים. מונחים מקבילים הם “חוק המחסור” ו”השמיכה הקצרה”.

רו"ח בועז יפעת קרדיט יח"ץ
*רו”ח בועז יפעת קרדיט יח”צ

כלל בסיסי זה נכון גם למשטרה בכלל, ולחקירות של פרשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרט. חבל שהחוקרים אינם מודעים לכלל זה, וחבל מאוד שהם מבזבזים זמן יקר מאוד בחקירות תיק 1000 (פרשת המתנות) ולא בחקירת תיק 2000 (פרשת נתניהו־מוזס), והחשדות הכבדים לשוחד בו.

בתיק 1000, המשטרה מנסה להוכיח שנתניהו העניק הטבות למי שנתנו לו מתנות. ואולם גם עם הצגת פנייתו של נתניהו לשר החוץ האמריקאי בבקשה למתן אשרת שהייה ארוכת טווח לארנון מילצ’ן, קצת קשה לייחס כוונת שוחד לתמורה שנתן נתניהו.

האם אני קורא למשטרה ולפרקליטות, לוותר לחלוטין על תיק 1000? כלל לא; אני מציע לגופי האכיפה להפעיל נגד נתניהו את חוק שירות הציבור (מתנות). הפעלת החוק אמנם לא תביא להגשת כתב אישום נגד נתניהו, אבל תפגע בו בכיס, והחשוב ביותר — תשחרר משאבים לשאר החקירות.

החוק עוסק במתן מתנות לעובד ציבור, לבן זוגו החי עמו או לילדו הסמוך על שולחנו. אם עובד המדינה לא סירב לקבל את המתנה ולא החזירה לנותנה, המתנה שייכת למדינה, או שעובד המדינה חייב לשלם לאוצר המדינה את שווייה. עובד הציבור שהפר ביודעין את חובתו להודיע על קבלת מתנה, דינו קנס פי שלושה משווי המתנה ביום קבלתה — חלופת עונשין, המתאימה למקרה נתניהו ככפפה (או תכשיט) ליד.

מתוך הידיעות שפורסמו עד כה בתקשורת, ולא על ידי דוברות המשטרה, בתיק 1000 מתקיימים לכאורה כל יסודות הפרת החוק שהוצג לעיל. כפי שמתברר, בני הזוג נתניהו לא העבירו למדינה את המתנות שקיבלו, ולכן הם חייבים לשלם למדינה את שוויין.

לפי הידיעות, המשטרה קיבלה מנותני המתנות רישום מדויק של עלותן, אולם אין זה בהכרח הערך שבו יש להשתמש לצורך חישוב הקנס על נתניהו. אם על חלק מהמתנות לא שולמו המסים על פי החוק, יש לעדכן את שוויין של המתנות ביום קבלתן באמצעות הוספת המכסים.

המדקדקים יטענו כי יש להוסיף גם את הקנסות המוטלים על מי שמכניס לישראל סחורה חייבת במס ולא מדווח עליה, אבל כאן יש סיבוך מה, כי על הקנס אולי אחראי מי שהכניס אותן ללא דיווח במכס, ככל שהיה כזה. אם התכשיטים שנקנו, כפי שדווח, בחנות תכשיטים בבית מלון בישראל ללא מע”מ, היות שהרוכש (מילצ’ן) הציג את עצמו כתושב זר הפטור ממע”מ — אזי יש להוסיף לערכם של התכשיטים שניתנו כמתנות את סכום המע”מ שלא שולם.

עכשיו לא נותר למשטרה אלא לעשות חשבון פשוט של ערך המתנות הכולל, ולדרוש מנתניהו לשלם קנס בסכום של פי שלושה מהערך שחושב.

המאמר פורסם לראשונה ב”דה מרקר“.


הכותב הוא רו”ח בכיר ומומחה לכלכלה, חשבונאות משפטית וביקורת חקירתית, בעלים של חברת יפעת כלכלה וחשבונאות משפטית, לשעבר סגן ניצב ביחידה הארצית לחקירות הונאה של משטרת ישראל.

Be the first to comment

Leave a Reply