בעלי עסקים קטנים ובינוניים – גם אתם יכולים להשתמש במערכת טכנולוגית לגיוס עובדים

מערכות הגיוס נועדו לתמוך בתהליכי גיוס בכל היקף. ההבדל בין המערכות השונות נעוץ בשיטת התמחות. רוב מערכות הגיוס הקיימות היום, ובמיוחד אלו הנותנות מענה לארגונים קטנים ובינוניים, יודעות לנתח קורות חיים באנגלית בלבד. חשוב לבדוק אם מערכת הגיוס מתאימה לשפת קורות החיים של המועמדים שאתם צפויים לקבל

משאבי אנוש, אתגר גדול של עסקים קטנים ובינוניים. תמונה: Pixabay.
משאבי אנוש, אתגר גדול של עסקים קטנים ובינוניים. תמונה: Pixabay.

מאת גלעד פדרמן

יש לחברה מוצר מעולה, רעיון פורץ דרך ותכנית עסקית שזוכה לאמון ותמיכה של משקיעים? כחברה קטנה או בינונית, זה הזמן להתמודדות עם אתגרי הניהול. ברגע שמתגשם החלום של העסק, כנותן שירות, מפתח או מוכר, הגיעה העת להתמודד עם אתגר כח האדם. מי שלא נותן לו מקום מספיק מרכזי, או חושב שהוא מצליח להתנהל מעצמו, מגלה מהר מאוד שהעסק שלו נפגע ונבלם

כל המנהלים שואפים לגייס אליהם את האנשים הטובים ביותר. מעטים מהם יודעים מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר לגייס ומעטים עוד יותר מוכנים להשקיע בכך משאבים כלשהם. זהו נתון די מדהים, בייחוד לאור התוצאה הקשה – גיוס לא טוב של עובדים פוגע בעסק ומונע את הצלחתו הפוטנציאלית. עסקים משקיעים כסף רב בייצור ובפיתוח, אך הנתון המדהים הוא שמעט מאד מושקע בהשגת כח האדם המתאים, המוביל להצלחתו של העסק.

ארגונים גדולים מקצים תקציבי ענק לגיוס עובדים ומחזיקים מערך אנושי וטכנולוגי שינהל ויתמוך במערך הגיוס. המערך כולל אנשי סורסינג המפרסמים את המשרות, חברות השמה חיצוניות, מערכות טכנולוגיות לניהול תהליכי גיוס, מערך רכזי גיוס המסננים קורות חיים ומבצעים ראיונות טלפוניים לסינון מועמדים ומחלקת גיוס המבצעת את הראיונות הפרונטליים והמבדקים הנדרשים לכל תפקיד. מערכי הגיוס הללו אמנם יקרים, אך מוצדקים לאור הצורך התמידי בגיוס, למשרות רבות, בכל זמן.

ארגונים קטנים ובינוניים מתמודדים בדיוק עם אותו הצורך באנשים מצוינים, אך מספר הגיוסים הקטן ומיעוט המשאבים מייצרים אתגר: מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם משימת הגיוס, מבחינה ארגונית וטכנולוגית. איך להביא את האנשים הטובים ביותר בהשקעה המינימלית?

הגישה הרווחת בארגונים קטנים ובינוניים היא שרכישה של מערכת גיוס לא יכולה להיות רלוונטית עבורם. מערכות אלה נחשבות יקרות, דורשות הטמעה ומצדיקות עצמן רק כשיש מספר רב של גיוסים. ישנם גם לא מעט מנהלים שכלל לא יודעים על קיומן של מערכות גיוס, כי הרי זה בכלל לא רלוונטי עבור הארגונים שלהם. אז מה הצורך להתעמק בכך?

שנת 2018 מסתמנת כשנת מפנה בכל הקשור לשימוש של ארגונים קטנים במערכות טכנולוגיות לגיוס עובדים. הסיבה לכך היא שכל הפונקציות הקיימות במערכות הגדולות והיקרות נגישות היום לכל גודל ארגון. מלבד הנגישות, הטכנולוגיה מאפשרת גם לארגונים שמגייסים עובד או שניים בשנה ליהנות מהיתרונות שמציעות מערכות הגיוס הגדולות, אך בשיטת תמחור שונה של תשלום על בסיס שימוש ולא כדמי מנוי קבועים.

אז עכשיו, כשמערכת גיוס הופכת להיות עניין רלוונטי עבור ארגון בכל גודל, כדאי להכיר טיפה יותר לעומק מה עושות מערכות הגיוס ואילו פתרונות הן מציעות:

פרסום המשרה – מערכות גיוס הן פלטפורמה מאד מקובלת בעולם לפרסום משרות באמצעות לוחות דרושים ורשתות חברתיות.

פרופיל מועמד – פניית מועמד באמצעות קורות חיים הופכת במערכת הגיוס לפרופיל מועמד. במערכות המתקדמות, הפרופיל נוצר באופן אוטומטי ללא צורך בהקלדה של כרטיס מועמד או בניתוח, מיון או סיווג אנושי, דבר שחוסך עבודה רבה שלוקחת זמן ועולה כסף.

מאגר מועמדים – מערכות הגיוס מייצרות מאגר מועמדים מכלל קורות החיים של מועמדים שפנו למשרות קודמות. המאגר מאפשר חיפוש ופניה למועמדים שפנו בעבר ונמצאים מתאימים למשרה הנוכחית.

סינון ומיון קורות חיים – מיון וסינון קורות חיים הן הפעולות הכי פחות מדוייקות בתוצאתן, אשר גוזלות הכי הרבה זמן בתהליך גיוס, גם כאשר המיון והסינון נעשים על ידי מומחים בגיוס. מערכות גיוס טובות יודעות לנתח קורות חיים תוך שניות ומבצעות התאמה ברמת דיוק גבוהה ביותר. הטכנולוגיה החדשה בתחום מערכות הגיוס המבוססת על בינה מלאכותית קיימת היום גם במערכות הגיוס המיועדות לחברות הקטנות והבינוניות ולא רק במערכות הגדולות והיקרות.

מערכת Noviopus צילום מסך
מערכת Noviopus צילום מסך

ניהול תהליך הגיוס – לא רק בחברות גדולות, גם חברות קטנות ובינוניות מתקשות לסנכרן את פעילות הגיוס שדורשת תיאום בין מנהלים ועובדים, תיאום בלוחות זמנים, קשר עם חברות השמה, גיבוש חוות הדעת מכלל המעורבים בתהליך וקבלת ההחלטה לגבי הגיוס. במערכת המבוססת ענן, תהליך הגיוס מתאפשר בשיתוף פעולה מלא בצורה מיטבית. המשימות לא נופלות בין הכיסאות כי הן מאורגנות ומנוהלות על ידי המערכת. מערכות מתקדמות מסוגלות לנהל משימות גיוס באופן צוותי או מחלקתי בהגדרות המותאמות לכל תהליך. המערכת מנהלת את כל המעורבים בתהליך הגיוס ולא מגבילה את מספר המשתתפים. אם לוקחים בחשבון את העובדה שבכל תהליך גיוס מעורבים מנהלים שונים, מחלקות שונות וגורמים נוספים בארגון כדאי להבין שקניית רישיונות לכל המעורבים עשויה להיות מאד יקרה. רכישה של רישיונות בודדים אמנם תהיה זולה יותר אך לא תמצה את פוטנציאל מערכת הגיוס. במקרה כזה ההמלצה היא לבדוק אופציה של מערכות התומכות בכל מספר של משתתפים ללא תמחור נוסף עבור כל רישיון.

התאמה וגמישות לצרכים של כל עסק – מערכות הגיוס נועדו לתמוך בתהליכי גיוס בכל היקף. ההבדל בין המערכות השונות נעוץ בשיטת התמחור. ישנן מערכות שמתומחרות לפי רישיונות וישנן המתומחרות לפי שימוש בלבד. מערכות גיוס הפועלות במודל של רישיון פר משתמש מצדיקות את עלותן בארגונים בהם צוות הגיוס מוגדר וכמות המשרות לגיוס בשנה גבוה. מודל זה לא מתאים לחברות הקטנות והבינוניות ועבורן הותאמה שיטת תמחור שונה לגמרי. במערכת Noviopus, לדוגמא, התשלום הוא רק עבור שימוש בפועל. אין צורך לרכוש רישיון שעבורו משלמים כל השנה אם מגייסים רק פעם אחת בשנה.

תמיכה בשפות – רוב מערכות הגיוס הקיימות היום, ובמיוחד אלו הנותנות מענה לארגונים קטנים ובינוניים, יודעות לנתח קורות חיים באנגלית בלבד. מענה זה מתאים בעיקר לסטארט אפים. בישראל קיימות מאות חברות קטנות ובינוניות שהפעילות שלהן וקהל היעד שלהן, גם בגיוס, הוא לא רק באנגלית. אם פרסמתם משרה וקורות החיים שהתקבלו הם גם באנגלית וגם בעברית, סביר שתתקלו בבעיית ניתוח במערכות הגיוס הקיימות היום. חשוב לבדוק אם מערכת הגיוס מתאימה לשפת קורות החיים של המועמדים שאתם צפויים לקבל.

כיום, עסקים קטנים ובינוניים כבר לא יכולים להגיד שהכנסת מערכת טכנולוגית חדשנית למיון וגיוס עובדים לעסק שלהם לא רלוונטית עבורם. הפתרונות החדשים של מערכות ATS לארגונים קטנים ובינוניים מותאמים בדיוק עבורם, כך שהם יכולים ‘לשחק במגרש של הגדולים’ וכל זאת בפשטות, ביעילות ובעלויות נמוכות באופן משמעותי ולהשיג את העובדים הטובים ביותר, אשר בעבר הם התקשו לאתרם. מדובר במהפכה אמיתית בתחום.


הכותב הוא מייסד ומנכ”ל הסטארטאפ Noviopus שפיתח מערכת חכמה למיון וגיוס עובדים, העושה שימוש בבינה מלאכותית וביג דאטה.

Be the first to comment

Leave a Reply