דיון בוועדת הכספים: האם יוקדם בשנה המועד למימוש המלא של רפורמת ברירת המחדל בפנסיה?

בעקבות הקיפאון ברפורמה, רוב הגורמים בעד קיצור משמעותי של מועד המימוש המלא. הוועדה החליטה לבחון הורדת דמי הניהול המקסימליים בקרנות הפנסיה

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קיש

ועדת הכספים קראה לממונה על הביטוח, להקדים בשנה את פרק הזמן שנותר עד למימוש המלא של רפורמת ברירת המחדל בפנסיה, כך שהמועד יוקדם ממרץ 2019 למרץ 2018. מדובר בקריאה לפעולה של הוועדה, לאור הנתונים שהוצגו בפניה, על כך שעדיין לא נרשמה הצטרפות משמעותית לשתי קרנות ברירת המחדל שמציעות דמי ניהול מופחתים. בנוסף, מעסיקים רבים מאוד טרם קיימו מכרז לבחירת קרנות שיציעו לעובדיהן דמי ניהול מופחתים. בוועדת הכספים דורשים להאיץ במעסיקים לגרום לזירוז ביצוע המכרזים כדי להטיב עם עובדיהם בחיסכון הפנסיוני.

יוזם המהלך הוא ח”כ יואב קיש (הליכוד) שאמר: “בעקבות אישור הרפורמה, חשבתי שנראה מעבר של הרבה יותר שכירים לאותן שתי קרנות שנבחרו על ידי האוצר וזה לא קורה. דווקא תקופת הזמן הזו, עד מרץ 2019, יוצרת תמריץ שלילי למעסיקים שלא ממהרים לצאת למכרז, ולכן אני קורא לוועדה להמליץ על קיצור פרק הזמן של הוראת המעבר ממרץ 2019 למרץ 2018”.

ח”כ מיכל בירן (המחנה הציוני): “גרירת הרגליים בנושא בעקבות קביעת תקופת מעבר כה ארוכה, לא פועלת בכיוון שאליו רצינו ללכת. עדיין מאות אלפי שכירים משלמים דמי ניהול מקסימליים והחיסכון הפנסיוני שלהם נשחק. גם אני מצטרפת לקריאה להקדים את החלת הרפורמה למרץ 2018”.

גם חברי הכנסת יצחק וקנין (ש”ס) ומיקי לוי (יש עתיד), בעד הקדמת מועד המימוש.

רועי מימרן מפורום החוסכים: “אני לא נגד הרפורמה אך הקרנות נבחרו רק על פי דמי ניהול ולא על בסיס תשואות ואחת הזוכות מככבת שנה אחרי שנה בתחתית התשואות של קרנות הפנסיה. ובמצב כזה, כשבא אליי מקום עבודה ומבקש את עצתי, הדבר האחרון שיכול להמליץ עליו הוא ללכת לאותה קרן שנותנת תשואות הכי נמוכות. עוד שנתיים רשות שוק ההון יוצאת במכרז חדש ואני מקווה שתיקח בחשבון גם את התשואות”.

צבי סטפק יו”ר מיטב ד”ש, שמחזיקה באחת מקרנות ברירת המחדל, גם בעד להקדים את המימוש המלא: “התשואות שלנו מצוינות. יש כיום 750 אלף חוסכים שמשלמים דמי ניהול מקסימליים. אדם עם 9,000 שקל שהוא בן 30 ודמי הניהול מקסימליים, הפער שלו מעל רבע מיליון שקל שווה ל-12.5 שנים שהוא והמעביד משלמים על הפער בדמי הניהול ולכן אני בעד להקדים, כי היום מעסיקים נתלים בהוראת המעבר הזו ולא עושים מכרזים ונוח להם להישאר בהסדרים הישנים”.

סגן הממונה על רשות שוק ההון, הראל שרעבי: “המטרה בקביעת תקופה של הוראת מעבר הייתה להימנע ממצב שבו נפיל על כל המשק מעבר של עשרות אלפי חוסכים ויותר. לכן קבענו את מרץ 2019 כיעד. אנחנו עומדים לצאת בחוזר שיחייב להקדים ולצאת במכרזים וכי הוראת המעבר לא תחול במקרים שבהם דמי הניהול הם מקסימליים”.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני, קרא בסיכום לאנשי הרשות “לחזור לוועדת הכספים בתוך שבוע עם תשובה, האם הם מסכימים להקדים את המועד למרץ 2018” והוסיף: “כל חברי הוועדה סבורים שצריך להקדים וקוראים להוריד גם את דמי הניהול המקסימליים שניתן יהיה לגבות מהחוסכים. אם תודיעו שאתם בעניין, אנחנו נתקן את החקיקה ונקדים את המועד. תחזרו עם תשובות לוועדה גם בעניין הורדת דמי הניהול המקסימליים”.

 

Be the first to comment

Leave a Reply