דיילת אל על תובעת 750 אלף מהחברה לאחר שהועברה תפקיד

ליאור קסטוריאנו דיילת אוויר בחברת אל על טוענת כי הוחלט להעבירה לאחר שהתראיינה באמצעי התקשורת על מצב החברה. הנהלת אל על: הדברים כפי שמתוארים בתביעה אינם אמת והעניין יתברר בהליך המשפטי

מטוס של אל על. צילום: ויקיפדיה
מטוס של אל על. צילום: ויקיפדיה

ליאור קסטוריאנו דיילת אוויר בחברת אל על טוענת כי החלטת ועדת המשמעת להעביר אותה לצמיתות מתפקידה כדיילת אוויר לתפקיד אחר, בעקבות החלטתה להתראיין כנציגת הדיילים הקבועים לכתבה בטלוויזיה. הכתבה עסקה במצבה של החברה בתקופה של משבר ביחסי העבודה ובתנאי העבודה של הדיילים הקבועים.

קסטוריאנו הגישה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעה כנגד אל על ובקשה להורות כי תבוטל הענישה שהוטלה עליה על ידי ועדת המשמעת (בנוסף להעברתה מתפקידה הושת עליה עונש של פיטורים על תנאי במקרה שתעבור עבירת משמעת נוספת) וכי היא תוחזר לתפקידה כדיילת אוויר במעמד קבוע, תפקיד אותו היא ממלאת במשך 7 שנות עבודה.

בית הדין מתבקש לפסוק לקסטוריאנו פיצויים בסך 750 אלף שקל בגין הפגיעה הקשה בה על רקע פעילותה במסגרת ועד העובדים בחברה וכנציגת דיילי האוויר הקבועים, וכן לפצות אותה בגין הנזק הלא ממוני אשר נגרם לה בעקבות ההליך המשמעתי הפסול ותוצאותיו.

לדברי קסטוריאנו בעקבות החלטת ועדת המשמעת היא קיבלה הודעה לפיה תועבר למחלקת המטענים של החברה המרוחקת והנפרדת מהקמפוס המרכזי של החברה, תפקיד קרקע כללי וחסר שם הכולל עבוד קרקעית במשמרות שאין לה כל קשר להיותה דיילת אוויר.

לטענתה אין כל קשר בין הענישה שהושתה עליה לבין טענות החברה כנגדה או לצורך לנהל כנגדה הליכי משמעת. זאת שכן כשנתיים קודם לכן היא התראיינה לתכנית אחרת בטלוויזיה מבלי שננקט כנגדה כל הליך מכל סוג שהוא.

הקשר היחיד לדבריה הוא היותה חברת מועצת העובדים בחברה ונציגת הדיילים הקבועים אשר החל משנת 2016 החליטה לעמוד בחזית המאבק לתיקון עוולות בתנאי העבודה והשכר של הדיילים הקבועים, לרבות בכל הקשור לחישוב שכר המינימום המשולם להם. בפברואר נבחרה בבחירות דמוקרטיות על ידי כל הדיילים הקבועים לשמש כנציגתם במועצת העובדים.

לדברי קסטוריאנו יש לצפות בכתבת הטלוויזיה במלואה כדי להבין שאין כל קשר בין הדברים המיוחסים לה ובין הדרמה המלאכותית שמנסה החברה ליצור, תוך יצירת קשר שפשוט לא קיים בין המסר שבכתבה לבין חלקה המינורי- דקה בלבד מתוך הכתבה באורך 16 דקות.

הכתבה מציינת קסטוריאנו חושפת את המשבר הקשה של החברה וכי לחלקה שלה בכתבה אין דבר וחצי דבר מהמיוחס לה. לטענת קסטוריאנו העברתה מתפקידה הינה פגיעה בתנאי עבודתה על רקע פעילותה הנמרצת בנציגות העובדים ומחייבת השבתה לתפקידה כדיילת אוויר ופסיקת פיצוי כספי הולם.

בפנייתה לבית הדין מציינת קסטוריאנו כי בעקבות החלטת ועדת המשמעת נאלצה ההסתדרות להודיע לה כי היא מתערבת בתוצאות הבחירות הדמוקרטיות ומרחיקה אותה לאלתר ממועצת העובדים, תוך הודעה לפיה היא לא תוכל לשמש עוד כנציגת הדיילים הקבועים במועצת העובדים.

בתגובה לבקשה למתן סעד זמני נטען על ידי אל על כי קסטוריאנו הועמדה לדין משמעתי בגין התבטאויות חריגות, בוטות, ואלימות כלפי עובדים ומנהלים באל על, וכן בגין השתתפותה בראיון טלוויזיוני פוגעני במסגרתו מסרה דברים קשים וגם לא נכונים על מקום עבודה ונגד מקום עבודתה, הכול תוך ניסיון לטשטש פניה ולעוות את קולה. להמחשת הדברים נאמר בתגובתה של אל על כי קסטוריאנו מסרה באותו ראיון בפריים טיים, ערב החגים ועונת הקיץ, כי הנהלת אל על מדברת על כך שהחברה עומדת להיסגר.

עוד טוענת החברה באמצעות עוה”ד אוהד גלעדי ואור איבשיץ כי טענותיה של קסטוריאנו מטרתן האחת הנה להלבין התנהלות בלתי תקינה בעליל במקום העבודה, להלבין ביצוע עבירות משמעת, והתנהלות בניגוד לחובת הנאמנות למקום העבודה.

קסטוריאנו ואל על קיבלו את המלצת בית הדין במטרה לנסות ולפתור את הסכסוך ביניהם ולפיה יכנסו הצדדים להידברות, וכי עד למועד הדיון הבא בתיק שנקבע ליום ה-13 בחודש תשהה קסטוריאנו בחופשה ללא תשלום”.

מחברת אל על נמסר בתגובה: “הדברים כפי שמתוארים אינם אמת והעניין יתברר בהליך המשפטי שהעובדת הגישה”.

Be the first to comment

Leave a Reply