ההסתדרות לבג”ץ: לבטל פס”ד שמאפשר לבטח עובדים בפנסיה שלא כוללת אובדן כושר עבודה

לטענת ההסתדרות, החלטה שניתנה בבית הדין הארצי היא לא פחות מהרת אסון עבור העובדים ותביא למצב שבו עובדים ימצאו עצמם מתמודדים עם מצב בריאותי קשה, ללא הכנסה, למעט קצבת נכות שאינה מאפשרת קיום מינימלי בכבוד

ההסתדרות מנסה למנוע החלטת בית הדין
ההסתדרות מנסה למנוע החלטת בית הדין

ההסתדרות פנתה בעתירה לבג”ץ בבקשה למתן צווים, שבין היתר יבטלו את פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי על מעסיק לא מוטלת חובה לבטח את העובד בביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת ההסדר הפנסיוני שלו.

בית הדין הארצי לעבודה קבע, בעניין ליליאן מסעודה לנדסברג נ. רוב יועצים בע”מ, שעובד רשאי לבחור שלא להיות מבוטח בביטוח פנסיוני מקיף, הכולל גם כיסוי לנכות, וזאת, בניגוד להוראות ההסכם הקיבוצי הכללי לפנסיית חובה, שגם הורחב בצו הרחבה לכלל העובדים. בית הדין הארצי קבע שזכות הבחירה שניתנה לעובד במסגרת סעיף 20 לחוק הפיקוח לקופות גמל לבחור את קופת הגמל בה הוא מבקש להיות מבוטח היא מוחלטת וגוברת על הוראות ההסכם הקיבוצי הכללי לפנסיית חובה. הוראות אלו מחייבות לבטח עובד, בכל מקרה ובלי קשר לסוג הקופה בה בחר, בביטוח פנסיוני מקיף, הכולל גם כיסויים לנכות ומוות.

לטענת ההסתדרות, בעתירה שהוגשה באמצעות עורכות הדין ארנה לין ואורלי אבן זהב ממשרד ארנה לין ושות’, בפסק הדין נפלו טעויות משפטיות מהותיות שהובילו להכרעה שגויה מהיסוד. לטענת ההסתדרות, הפרשנות שהעניק בית הדין לסעיף 20 לחוק הפיקוח לקופות גמל לא מעוגנת בלשונו ואף סותרת אותה.

לטענת ההסתדרות, בהתאם להוראות צו פנסיית חובה, שמשלימות את הוראות סעיף 20 לחוק הפיקוח לקופות גמל ועומדות לצדו, העובד לא רשאי לבחור שלא להיות מבוטח בביטוח פנסיוני שאינו מקיף ואינו כולל כיסוי לנכות והעובד רשאי לבחור רק את סוג קופת הגמל בה הוא מבקש להיות מבוטח ואת היצרן באמצעותו הוא מבקש לבטח.

עוד טוענת ההסתדרות, כי תוצאת פסק הדין היא לא פחות מהרת אסון עבור העובדים בישראל. כידוע, נושא הביטוח הפנסיוני מורכב וסבוך ביותר, הוא בעל השלכות מרחיקות לכת על הפרט, ולרוב המוחלט של העובדים בישראל חסר הידע הנדרש לצורך הבנת הנושא.

לדברי ההסתדרות, “בנסיבות אלו, צו פנסיה חובה קבע ביטוח פנסיוני מינימלי בסיסי שבא להגן על העובד ולהבטיח לו או לשאיריו תשלום קצבה בכל מצב, בין אם במחלה, מוות או זקנה, קצבה שתשמש אותו או את שאריו למחייתם ותמנע מהם להגיע למצב של עוני ומחסור. פסק הדין יוביל בהכרח למצב שבו עובדים ימצאו את עצמם במצב של אובדן כושר עבודה. הם יצטרכו להתמודד לא רק עם מצב בריאותי קשה, אלא גם עם היעדר הכנסה למחייתם ולמחיית בני משפחתם, למעט קצבת נכות מביטוח לאומי שאינה מאפשרת קיום מינימלי בכבוד”.

Be the first to comment

Leave a Reply