הוועדה לקידום מעמד האישה השיקה את המדד לייצוג נשים בחברות ציבוריות

ח"כ עודד פורר, יו"ר הוועדה: בחברות הציבוריות שחברות במדד תל אביב מכהנות רק שתי מנכ"ליות וארבע יו"ר. ברקת: יש לדבר על גיוון באופן כללי ולא רק על קידום נשים

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי השיקה ביום ג’ את המדד לייצוג נשים בחברות ציבוריות ובגופי ביטוח. הממונה על הביטוח ד”ר משה ברקת ויו”ר רשות ניירות ערך ענת גואטה לקחו חלק בהשקה. במסגרת ההשקה פורסמו שיעורי הנשים בהנהלות הגבוהות של חברות הביטוח, הגמל והפנסיה.

יו”ר הוועדה ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ציין את כלל ביטוח ואיילון בהן מכהנות נשים בשיעורים של 40% ו-38% בהתאמה (67% ו-33% כאשר לא מתחשבים בדירקטורים חיצוניים). פורר ציין גם כי בחברות במדד תל אביב 125 מכהנות היום רק שתי מנכ”ליות וארבע יושבות ראש, מתוכן שלוש בעלות שליטה.

ח”כ עאידה תומא סלימאן, צילום עדינה ולמן דוברות הכנסת

גואטה: “ההשפעה המטיבה של הכללת נשים בניהול והצבתן בצמתי קבלת ההחלטות היא קיימת ומוכחת. היא חשובה גם לערכים העסקיים שהיא מייצרת לכלכלה. בעיניי הטיפול בנושא חייב להיעשות בדירקטיבה רחבה לכלל המשק ולא רק בהתייחסות לחברות הציבוריות”.

ברקת: “מדובר בעניין תרבותי שצריך להשתנות ולא צריך לנהוג פה בכפייה. תפקידנו להגביר את השקיפות לציבור ואז הציבור יוביל לדרך הנכונה”.

ייצוג הולם בחברות הביטוח. מקור: אתר הכנסת

ברקת הוסיף: “המצב בחברות הביטוח משתפר. ב-2016 יצאנו בהוראות לקידום נשים בדירקטוריונים של חברות ביטוח, ולאורך השנים גדל שיעורן. אך גם לאחר השיפור, השיעור עומד על כ-25% נשים בלבד. ככל שעולים בפירמידה, ממוצע הנשים קטן. יש תפקידים עם אפיון של השתתפות גבוהה יותר של נשים, כמו ציות, ייעוץ משפטי וניהול סיכונים, לעומת תפקידים כמו מנכ”ליות. צריך לדבר על גיוון בכלל, ולא רק לגבי נשים”.

ברקת התייחס לאפשרות לחייב חברות ציבוריות לדווח על שיעור הנשים שמכהנות בהנהלה והביע הסתייגות. לדבריו, רשות ניירות ערך מקפידה על גילויים שונים לטובת המשקיעים, אבל אם נטיל חובות לגילויים נוספים כמו לגבי כמות נשים בהנהלות, החברות יכולות לפרש את המסר בצורה לא נכונה. “רשות ני”ע צריכה לקבוע אם הדבר אכן חשוב למשקיעים או לא. בחברות ביטוח, שהן חברות פרטיות (לעומת חברות האחזקה של חברות ביטוח שהן ציבוריות), נחיל את החלטת רשות ני”ע גם לגביהן”.

ח”כ עודד פורר יו”ר הוועדה. צילום עדינה ולמן דוברות הכנסת

יו”ר לשכת רו”ח, איריס שטרק: “המדד יאפשר להציב מראה לנוכח מצבנו הדל וחוסר הניצול שלנו את הכישרון הנשי. שני הרגולטורים (ברקת וגואטה) מבינים את החשיבות של שילוב נשים,  אבל אנחנו צריכים לשאוף לחקיקה שתכפה את השינוי”.

Be the first to comment

Leave a Reply