היכונו לפלישה הגדולה: האם הרובוטים בדרך להשתלט על ענף השירותים?

הראל טייב  מנכ"ל KRYON  מאמין שכבר בשנים הקרובות, חצי מהעבודה בחברות המשרדיות הגדולות תעשה על ידי רובוטים *  מדוע הוא חושב שהכניסה של אמזון ואפל לשוק ההיי טק המקומי מסוכנת?

תמונת אילוסטרציה
תמונת אילוסטרציה

“העתיד מפחיד” כך סיכם הראל טייב מנכ”ל Kryon, את הריאיון עם פוליסה על ההשתלטות העתידית של הרובוטים על ענף הביטוח. חברת Kryon עוסקת בפיתוח תוכנות רובוטיקה (RPA- Robotic Process Automation) וייצור פלטפורמה להשמת רובוטים אשר אמורים להחליף את העבודה המשרדית המנהלתית של בני האנוש. כבר היום החברות הגדולות במשק ומסביב לעולם משתמשות ברובוטים לתהליכי ייעול בשירות ותפעול.

המהפכה התעשייתית הראשונה משוייכת לשימוש במים ובכוח הקיטור כדי למכן את הייצור. המהפיכה התעשייתית השנייה היא החשמל. השלישית השתמשה באלקטרוניקה וטכנולוגיית מידע כדי להביא לאוטומציה של הייצור. המהפכה תעשייתית רביעית מבקשת לטשטש את הקווים בין העולם הפיזי לעולם הדיגיטלי והביולוגי. להשקפתו של טייב המהלך הזה, תוך שנים אחדות, יביא לכך שחצי מהעבודה המנהלתית תוחלף ברובוטים כעוזרים האישיים של כל עובד משרד או איש שירות. “העתיד מפחיד, אך גם משמח” טוען טייב ומסביר שמי שיישרוד את המהפכה התעשייתית הרביעית יוכל לעסוק כמעט אך ורק בשירותיות הנוגעת ליצירת קשר אישי עם לקוחות, הבנת הצרכים שלהם ודאגה לעתידם.

* הטכנולוגיה שלכם תגרום לכך שחצי מכוח האדם עובדי המשרד יימצא את עצמו מחוץ לענף?

הראל טייב, מנכ"ל Kryon
הראל טייב, מנכ”ל Kryon

טייב: אני טוען שכל מי שעובד היום מול מחשב ומבצע עבודה לוגית ומכנית מאוד ואולי אף סיזיפית, לא יוכל לשמור על המשרה שלו לאורך זמן. כל החלטה שתיעשה מבחינת שכלול פרמטרים תעשה בצורה טובה יותר לאין ערוך על ידי הרובוט לעומת האדם. לשם דוגמה, תהליך תביעת ביטוח כולל קריאת מסמכים שמולאו על ידי שמאים, תובעים, וסוכנים. אין בכך יותר צורך. הרובוט כבר היום יודע לבצע את העבודה הזו. מצד שני, עדיין יהיה מישהו שיפקח על הרובוט כדי להורות לו מה לעשות ואיך לנהוג. גם לאחר השתלטות הרובוטים על האספקטים הטכניים, מישהו בתחום הביטוח יצטרך עדיין לדבר עם בני אדם או לחשוב על דרכים אחרות לשיווק.

האחראיות התאגידית היא לראות איך לא משאירים את רוב העובדים מאחור. החברה צריכה לדאוג שהארגון יהיה מועיל ומדויק, אך גם לכך שכל העובדים יקבלו הכשרה לסביבה החדשה. אני לא מאמין שאנחנו לקראת פיטורים המוניים, אך כן יופיע שינוי מהותי באופן העבודה.

* ומי שלא ימצא את עצמו משתייך לעולם החדש, ייצא לפנסיה מוקדמת?

טייב: מקסימום נעבור לשלושה ימי עבודה בשבוע. אני בעד.

*מתי התהליך אמור להתרחש?

טייב: התהליך כבר קיים. אני יודע לספר על חברה סינגפורית בעלת 100 רובוטים שעובדים עבורה. מיקרוסופט היא אחת הלקוחות שלנו. החברה משלמת 1.5 מיליארד דולר למפתחי משחקים כחלק מהזכויות. בעבר היו בני אדם שמשלמים את זה בצורה ידנית ולאחר מכן היו עוסקים במשוב של הפעולות של המחלקה. היום כל התהליך נעשה על ידי הרובוטים של החברה.

* האם מדובר פה בטכנולוגיה שמותאמת רק לחברות הגדולות? האם גם עסקים קטנים יוכלו ליהנות ממנה?

טייב: כל מהפיכה גדולה מתחילה מהחברות הגדולות. בהמשך היא תחלחל למטה.

* הכניסה האחרונה של אמזון ואפל פרצה את מחסום המשכורות של מהנדסי התוכנה בישראל כלפי מעלה. איך חברות הזנק קטנות יותר מתמודדות עם המצב?

טייב: הדימוי של ישראל כאומת הזנק (startup nation) הביא לשוק המקומי יצרניות גדולות שגרמו לבועה במשכורות בענף. אמזון מציעה שכר של 60 אלף שקל למתכנתים, שכר שנראה כי אין לו הצדקה. השכר יוצר בעיה גדולה בשוק המקומי מאחר וחברות הייטק  קטנות יותר לא יוכלו לעמוד בהוצאות שכר גדולות כל כך. מעסיקים בענף יאלצו להעביר סניפים למזרח אירופה, אסיה ואפילו מצרים וקפריסין שם משכורת המתכנתים לא מתקרבת לשוק המקומי והעבודה נעשית בצורה לא פחות טובה. התהליך של מעבר החברות החוצה מגבולות ישראל יהיה הרסני לכלכלה הישראלית.

* העתיד מפחיד?

טייב: העתיד מפחיד אך גם משמח. בעתיד יהיה רובוט שיותקן לתוך המחשב וילמד את דפוסי העבודה שלך. אחרי שבוע של למידה הוא יפנה אליך ויטען כי “50% מהעבודה שלך אני יכול לעשות”. אתה תאשר את העבודה הזו ותוכל להתפנות לדברים החשובים בעבודתך.

 

תמונה: הראל טייב מנכ”ל KRYON

Be the first to comment

Leave a Reply