“הלקוח הישראלי הוא לקוח טוב ביחס למקובל בעולם”: המאמצים להגדלת התחרות בענף הבנקאות נמשכים

לצד המאמצים להגדיל את התחרות של בנק ישראל, הפיקוח על הבנקים יפרסם סדרת מדריכים בנושא צרכנות בנקאית, על מנת לסייע לציבור בניהול מושכל של חשבון הבנק

אבנר זיו, מנהל חטיבת הטכנולוגיה בבנק ישראל, הרצה ביום א’ השבוע בכנס Fintech Junction והתייחס למערכת נתוני האשראי שהושקה על ידי הבנק באפריל 2019. לדבריו: “מטרותיה העיקריות של המערכה הן הגברת התחרות בתחום האשראי הקמעונאי, שיפור מעמדו של הלקוח, וחיזוק יכולותיהם של נותני האשראי לנהל את סיכון האשראי”.
זיו ציין כי על פי הנתונים המתקבלים מהמערכת ניתן לראות כי הלקוח הישראלי הוא לקוח טוב ונוהג באופן אחראי ביחס למקובל בעולם, ואנו עדים לשיח שמתחיל להיווצר בקרב הציבור בנוגע לדרכים לשיפור דירוג האשראי.
עוד הוסיף זיו, כי “כבר היום יותר מ-30 נותני אשראי במשק מדווחים מדי יום למערכת, בהם בנקים, חברות פינטק, גורמי ממשל, חברות ליסינג ביטוח ועוד. בנוסף, נותני אשראי רבים פונים על מנת להתחבר למערכת. נכון להיום פועלות שתי לשכות אשראי אשר מאפשרות לקבל חיווי ודירוג אשראי ושרותי ניטור על הלקוחות בישראל, בכפוף להסכמת הלקוח, והדבר פותח את הדלת בפני חברות פינטק להציע שירותים פיננסיים מתקדמים על בסיס נתוני המערכת בתחום האשראי הקמעונאי, הייעוץ הפיננסי והשוואת העלויות”.

צרכנות בנקאית

לצד המאמצים להגדיל את התחרות של בנק ישראל, הפיקוח על הבנקים יפרסם סדרת מדריכים בנושא צרכנות בנקאית, על מנת לסייע לציבור בניהול מושכל של חשבון הבנק. בשנים האחרונות הוביל הפיקוח על הבנקים ברחבי הארץ פעילויות שונות להגברת המודעות הפיננסית של אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית וליווי אזרחים ותיקים בהסתגלות לבנקאות דיגיטלית שנכפתה עליהם עם צמצום הסניפים.
על פי הפיקוח: “משקי בית רבים נתקלים לעיתים קרובות בשאלות בנוגע לחשבון הבנק שלהם – שאלות חשובות לצורך ניהול חיי היום יום. אחד מיעדיו של הפיקוח על הבנקים הוא הגברת מודעות פיננסית בקרב אוכלוסיות שונות, לצורך צמצום פערי מידע, שיפור רווחה כלכלית, מודעות לזכויות והגנה על הלקוח הבנקאי”.
המפקחת על הבנקים, ד”ר חדוה בר: “לציבור ‘שווה לדעת’ מושגי יסוד בבנקאות, כדי לנהל את חשבון הבנק שלו בצורה נכונה ומשתלמת. סדרת המדריכים החדשה תציג לציבור הרחב, באתר האינטרנט של בנק ישראל, כלים מעשיים ורלוונטיים להתנהלות פיננסית-בנקאית יום יומית בצורה פשוטה ומובנת, במטרה לסייע לציבור לנהל את חשבון הבנק ממקום של ידע ושליטה”.

חדוה בר המפקחת על הבנקים: כדי לנהל חשבון בנק בצורה נכונה, שווה לדעת מושגי יסוד

Be the first to comment

Leave a Reply