הסכם קיבוצי במנורה מבטחים ביטוח: שכר המינימום בחברה – 6,000 שקל, קרן השתלמות לכל עובד עם ותק של שנה ומעלה

ועד העובדים: ההסכם הקיבוצי יוצר יחסי עבודה חדשים בחברה ומעגן את המנגנונים בהם נציגות העובדים מעורבת בתהליכי גיוס וקידום עובדים, ניוד וצמצום ותהליכי פיטורין

החתימה על ההסכם הקיבוצי
מעמד החתימה. מתוך עמוד הפייסבוק של ועד עובדי מנורה מבטחים ביטוח

מנכ”ל חברת מנורה מבטחים ביטוח, מוטי רוזן, ויו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן חתמו על הסכם קיבוצי ראשון בחברת הביטוח, שיחול על כ-1,500 מעובדיה שהתאגדו בהסתדרות בתחילת 2016.

בחתימה על ההסכם לקחו חלק יו”ר דירקטוריון מנורה מבטחים החזקות ערן גריפל, יו”ר דירקטוריון מנורה מבטחים ביטוח ומנכ”ל מנורה החזקות ארי קלמן,  יו”ר הסתדרות המעו”ף ארנון בר-דוד, המשנה למנכ”ל מנורה מבטחים משה מורגנשטרן, סמנכ”ל בכיר ומנהלת אגף משאבי אנוש בחברה הדס מרגלית, ראש חטיבת עובדי חברות הביטוח ובתי השקעות בהסתדרות המעו”ף מירי גרגיר ויו”ר הוועד ניסים טורקיה.

מנורה מצטרפת בזאת לשורת חברות הביטוח הגדולות הפועלות בישראל, שנחתם בהן הסכם קיבוצי, בהן: כלל ביטוח, מגדל, AIG, הפניקס ושירביט.

תוקף ההסכם הוא עד סוף שנת 2020. בין היתר, נקבע בהסכם כי השכר ההתחלתי לעובדים הקיימים בחברה ולעובדים קבועים שייקלטו לאחר מועד חתימת ההסכם לא יפחת מ-6,000 שקל – גבוה משמעותית משכר המינימום הנוכחי במשק.

נקבע גם כי שכר העובדים יועלה לאורך תקופת ההסכם בארבע פעימות, כאשר בפעימה הראשונה שתשולם בסמוך למועד חתימת ההסכם, בשיעור של 4% בממוצע, תינתן עדיפות משמעותית לבעלי השכר הנמוך בחברה ובעלי הוותק הגבוה. שלוש הפעימות שלאחריה יהיו בשיעור 3% ותהיינה תלויות בביצועי החברה. הפעימה האחרונה תביא בחשבון את העובדים שטרם קיבלו העלאת שכר קודם לכן.

הוסכם כי עובדי החברה יקבלו כבר בשנה הראשונה להסכם בונוס שנתי שיחולק באופן דיפרנציאלי, ובשאר שנות ההסכם יקבלו בונוס אם החברה תעמוד ביעדי הרווח.

ההסכם קובע כי עובדים קיימים בעלי ותק של שנתיים ומעלה, יקבלו קביעות עם החתימה על ההסכם ועובדים חדשים יקבלו מעמד של קביעות בחברה בתוך שלוש שנים. ההסכם מסדיר מתן קדימות למועמדים פנימיים בתהליכי איוש משרות, ומנגד מסדיר מנגנונים שונים ומשותפים להנהלה, להסתדרות ולוועד העובדים בכל הקשור לסיום העסקת עובדים.

מספר ימי החופשה בחברה יהיה מ-12 ימי עבודה בשנה לעובדים בעלי הוותק הנמוך ביותר ועד ל-23 ימי עבודה לעובדים בוותק תשע שנים ויותר. בנוסף לימי החופשה, ההסכם מעניק לכל עובד שני ימי בחירה בשנה וימי חופשה בגין אירועים מיוחדים. תשלום על ימי מחלה יינתן החל מהיום הראשון בערך של 100% לעובדים קבועים, והעובדים יהיו זכאים לשני ימי הצהרה בשנה. בנוסף, ההסכם מסדיר פיצוי לעובדים בגין קריאות פתע. לעובדים קבועים בעלי ותק של עד שש שנים הוגדל התעריף ליום הבראה ל-424 שקל ועד ל-500 שקל לעובדים להם ותק של 13 שנה.

הפרשות פנסיוניות – נקבע כי יופרשו לעובדים 6.5% משכרם על חשבון החברה, 6% על חשבון העובד ו-8.33% ע”ח החברה, לטובת פיצויי פיטורים. ההסכם מסדיר גם הפרשות פנסיוניות בגין רכיב שעות נוספות גלובליות.

החל מוותק של שנה, תיפתח לכל עובד קרן השתלמות שההפרשות אליה יהיו בגובה 2.5% מהעובד ו-2.5% מהמעסיק. עם קבלת קביעות יגדל שיעור ההפרשות מצד המעסיק ל-7.5%.

לראשונה בחברה, העובדים הקבועים שישלימו 8 שעות עבודה, יקבלו השתתפות בהוצאות עבור ארוחת צהריים, בסכום של 15 שקל ליום.

עובדים קבועים שהם הורים לילדים בני שנתיים עד חמש, יהיו זכאים לתשלום תוספת גני ילדים, בגובה 300 שקל לילד לחודש. עובדים ותיקים ימשיכו ליהנות מההסדר הקיים. עובדים קבועים שהם הורים לילדים בני ארבע עד עשר, יקבלו אחת לשנה תוספת קייטנות.

בתחום הרווחה, הוסדר כי גובה השי שיקבלו העובדים בפסח ובראש השנה יעמוד על 500 שקל בכל חג. תקציב הרווחה לכלל עובדי החברה יעמוד על כ-5.7 מיליון שקל בשנה.

סעיפים נוספים בהסכם קובעים כי החברה תממן את תשלום אגרת הרישיון המקצועי השנתית לעובדיה, וכי היא תרחיב את רמת כיסוי ביטוח הבריאות. החברה אף תשתתף בעלות לימודים חיצוניים הרלוונטיים לתחומי עיסוקם של העובדים.

ההסכם מעגן באופן ייחודי גם את זכויותיהם של עובדי מוקדי החברה, ובין היתר נקבע כי כל עובד מוקד שישלים שנת עבודה יהיה זכאי לקרן השתלמות ולאחר חצי שנת עבודה יועבר להעסקה במתכונת של עובד חודשי.

צוות המו”מ של מנורה לווה ע”י עו”ד נחום פיינברג ועו”ד נטלי קמחי ממשרד עורכי הדין פיינברג ושות’.

יו”ר דירקטוריון מנורה מבטחים החזקות, ערן גריפל, אמר בחתימה ההסכם: “עובדי הקבוצה הינם הנכס המשמעותי והחשוב ביותר שהביא להצלחה ושגשוג לאורך כל השנים. הדאגה לרווחתם ולרווחת משפחותיהם היא נר לרגלינו. אנו מודים ומעריכים את הסתדרות העובדים והעומדים בראשה, את נציגות העובדים ואת הנהלת החברה על ההליך שנוהל בהגינות ובמקצועיות”.

מנכ”ל מנורה מבטחים, מוטי רוזן, הוסיף: “אנו שמחים כי לאחר כ-28 חודשים מאז החלו התארגנויות העובדים בחברה, ולאחר משא ומתן ארוך של כשנה וחצי, נחתם היום הסכם קיבוצי מיוחד. המו”מ על ההסכם נוהל לכל אורכו בהגינות רבה ובהוגנות מלאה על ידי כל הצדדים להסכם, תוך שמירה על שקט תעשייתי למופת. בעיני הנהלת החברה, עובדי החברה הנם המשאב החשוב ביותר והיחיד להצלחתה של החברה. דאגנו ותמיד נדאג לרווחתם של עובדינו המסורים ולרווחת משפחותיהם. אנו משוכנעים כי ההסכם הקיבוצי יתרום משמעותית להמשך הצלחתה של החברה”.

יו”ר ועד עובדי מנורה מבטחים, ניסים טורקיה: “אני גאה בהסכם ובהישגים הרבים שבו, אולם יותר מכל אני גאה בדרך שבחרנו להשגתו. על כך, שידענו להניח את משקעי תקופת ההתאגדות מאחורינו, ללמוד את הצרכים והחששות של הצד השני ולהגיע להבנות והסכמות מתוך ראייה כוללת של טובת עובדי החברה, זאת אף ללא צורך בסכסוך עבודה, אלא מתוך הידברות עניינית, שקופה וכנה. בהסכם הבאנו בשורה לכל סוגי האוכלוסייה בחברה וחשבנו על כולם, אבל בעיקר חשבנו על העובדים המוחלשים. חשבנו על כבודו של האדם העובד ועל כך שעובדי מנורה יהיו גאים במקום עבודתם וישמחו להגיע בבוקר למשרדי החברה”.

Be the first to comment

Leave a Reply