הסתיים המשבר בין הטייסים להנהלה באל על

לאחר מו"מ לילי בלשכתו של יו"ר ההסתדרות, הגיעו הצדדים להבנות ויתכנסו שוב בשעות הקרובות לסיכום הניסוחים המשפטיים. ועד טייסי אל על: אנחנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ועל הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים

ההסתדרות הודיעה הבוקר (יום ה’) כי המשבר באל על הגיע לסיום לאחר דיונים שהתקיימו במהלך הלילה בלשכתו של יו”ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. בסיום המשא ומתן הגיעו הנהלת החברה והטייסים לידי מסמך הבנות בסוגיות שהיו במחלוקת. מההסתדרות נמסר, כי הצדדים יתכנסו בהמשך היום ויעגנו את ההסכמות בניסוחים משפטיים. בשלב זה הצדדים נשמעים אופטימיים ומקווים שלא יתגלעו מחלוקות משפטיות נוספות.

מהנהלת אל על נמסר: “אנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ומסדיר את הסוגיות שהיו במחלוקת בנושא תנאי הפרישה וההעסקה של הטייסים בני 65 עד 67. אנו מתנצלים מעומק הלב בפני ציבור הנוסעים קהל הלקוחות אשר נפגעו בתקופה האחרונה. אנו סמוכים ובטוחים כי כעת ניתן יהיה להשיב את החברה לפעילות סדירה לטובת כלל הלקוחות ו-6,000 עובדי החברה”.

מוועד טייסי אל על נמסר: “אנחנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ועל הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים, שהם הנכסים החשובים ביותר של אל על. בכך בא לסיומו משבר בן יותר משנתיים בהסכם שניתן היה לגבש כבר לפני חודשים רבים. הטייסים הוותיקים, בני 65 ומעלה, ימשיכו להיות מועסקים בחברה בהסכם עבודה הוגן ומכובד – בתפקידי טייסים בלבד, בהדרכה או בתפקידי ניהול. סוכם גם על מנגנון פיצויי פרישה נאותים לאותם טייסים שלא יימצאו להם תפקידי טייסים”. הוועד הודה להסתדרות, לניסנקורן ולאבי אדרי, על הסיוע בקידום ההסכם והביעו צער על הנזק שנגרם לנוסעים ולשאר עובדי החברה: “לבנו עם העובדים והנוסעים שנפגעו שלא לצורך בתקופה האחרונה. טייסי אל על ימשיכו להטיס את נוסעי החברה באחריות ובבטיחות לטובת אל על, שהיא הבית של כולנו”.

המגעים התנהלו בשלושת השבועות שחלפו ובמהלכם הגיעו הצדדים לבית המשפט. לסיכום אפשר לומר כי ההנהלה נענתה לדרישות שכר רבות של העובדים במטרה להמשיך בפעילות תקינה של החברה ואולי גם נענתה לאמירת בית הדין לעבודה, כי לא מנהלים חברת תעופה עם צווים.

הוויכוח נגע להיקף העבודה שייתנו הטייסים שיהפכו אחרי גיל 65 למאמני ומדריכי טיסה בסימולטורים של החברה. הלילה הוסכם כי בעבור שמירה על שכר טייסים פעילים מלא (משכורת חודשית של 60-55 אלף שקל) יתחייבו המדריכים ל-10 הדרכות חודשיות – 8 בסימולטורים בחו”ל ו-2 בארץ. הטייסים נענו לדרישת ההנהלה ונתנו יותר הדרכות מהצפוי.

בנוסף נקבע כי ההנהלה תהיה רשאית לנייד את המדריכים הוותיקים מצי לצי לפי צרכיה, וכן על תוספת תשלום פיצויים בעבור כל סימולטור שייעשה, בכפוף להסכמי עבודה קודמים.

בדיון הוחלט גם על גודל המענק שיינתן לטייסים הוותיקים שיעברו את גיל 65 ויחליטו על פרישתם המוקדמת. התשלום יהיה 600 אלף שקל לקברניט ו-500 אלף שקל לקצין ראשון.

 

Be the first to comment

Leave a Reply