הצעת חוק: משפחות חללי טרור לא יצטרכו לבחור בין גמלה לפנסיה תקציבית

על פי ההצעה, המשפחות יקבלו את מלוא הגמלה שמעניקה המדינה לנפגעי פעולות האיבה ואילו מהפנסיה התקציבית יקוזז סכום השווה למחצית גובה הפנסיה או הגמלה

נפגעי טרור. צילום Pixabay
נפגעי טרור. צילום Pixabay

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח”כ אלי אלאלוף אישרה הבוקר (יום ד’) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק של ח”כ שולי מועלם רפאלי וח”כים נוספים. על פי ההצעה, משפחתו של אדם שנהרג בפיגוע טרור והיה זכאי לפנסיה תקציבית מהמדינה, לא תיאלץ עוד לבחור בין קבלת הפנסיה לקבלת תגמולים למשפחות חללי פעולות איבה.

כיום, בני משפחתו של אדם שנהרג בפיגוע וזכאי לפנסיה תקציבית נאלצים לבחור בין המשך הזכאות לפנסיה לבין תגמולים חודשיים לנפגעי פעולות איבה. בחירה בקבלת תגמולים מלאים מבטלת לגמרי את הזכאות לפנסיה תקציבית ואילו בחירה בקבלת הפנסיה המלאה, מותירה למשפחה זכאות של 25% בלבד מגובה התגמולים להם היא זכאית.

הצעת החוק שאושרה בוועדה מבטלת את הצורך לבחור בין הזכאויות ומסדירה את האופן בו ייקבע גובה התשלום. על פי ההצעה, המשפחות יקבלו את מלוא הגמלה שמעניקה המדינה לנפגעי פעולות האיבה, על פי זכאותן, ואילו מהפנסיה התקציבית יקוזז סכום השווה למחצית גובה הפנסיה או הגמלה, על פי הנמוך ביניהם. סכום סך שני התשלומים יחד לא יעלה על המשכורת הקובעת המשוקללת של העובד שנהרג. המשכורת המשוקללת הקובעת תחושב במקרים אלה על פי סעיף 12.א (5) לחוק שירות המדינה (גמלאות), העוסק בגמלה לעובד ששירותו הסתיים בנסיבות מוות או מצב בריאותי לקוי.

בכפוף לאישור במליאה יחול החוק על כלל משפחות חללי פעולות האיבה. התשלומים יועברו בפועל 60 יום לאחר יום תחולת החוק, אך הזכאות להם תחושב מיום התחולה. הח”כים ביקשו לבחון לפני אישורו הסופי גם אפשרות להחלה רטרואקטיבית, שתאפשר למשפחות לקבל בדיעבד כספים שעליהם נאלצו עד היום לוותר.

לדברי ח”כ אלאלוף, “אנחנו צריכים להסתכל בעיניים של אישה שיש לה ילדים וקרה לה אסון בגלל שהיא חיה במדינה הזאת, שאני אוהב בכל לבי. מעבר לקושי האישי הגדול אותה אישה צריכה עכשיו להתמודד עם הדבר הזה גם כלכלית, יש לה משכנתה ותשלומים. לכן החישובים לא מעניינים, מעניינת השורה התחתונה. אחריות המדינה לוודא שהכנסת המשפחה לא תיפגע. כולנו כאן מסכימים שהייתה כאן טעות שצריך לתקן אותה, ולכן יש מקום גם לתת להם רטרואקטיבית את מה שנלקח מהם שלא בצדק”.

ח”כ מועלם רפאלי: “התיקון יאפשר ליישם את רוח החקיקה, הרואה באלמני פעולות האיבה שווים ושוות לאלמנות צה”ל”.

עלי בינג, רכז ביטחון באגף התקציבים של משרד האוצר חיזק את דבריה ואמר: “עיקרון היסוד שהגדירה המדינה הוא להתייחס לחללי פעולות האיבה באופן שווה לחללי צה”ל. המצב הקיים בחוק אכן יצר אפליה ולכן התיקון הזה נדרש, כדי להשוות זכאויות”.

ד”ר דוד בן דור שגיסו יעקב דון נרצח בפיגוע טרור באלון שבות ב-2015, סיפר: “גיסי היה מחנך מסור. לאחר שנרצח לקחו מהמשפחה את כל הפנסיה התקציבית והשאירו רק את התגמולים. כשגילינו את זה היינו בהלם, שכן אם הוא היה עורך דין שעושה לביתו, הוא היה מקבל גם וגם”. לאחר אישור ההצעה בוועדה בירך ד”ר בן דור את חברי הוועדה והודה לח”כ מועלם רפאלי על הובלת התיקון.

Be the first to comment

Leave a Reply