הצעת חוק: רשות שוק ההון תפקח על ההפרשות לפנסיה על ידי המעסיקים

על פי ההצעה, רשות המסים תעביר לרשות שוק ההון ולמינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים מידע על מעסיקים שלא הפרישו כספי פנסיה לעובדיהם בהתאם לחובה המוטלת עליהם מכוח צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק

ניהול כספי פנסיה. צילום אילוסטרציה. תמונה: pixabay
ניהול כספי פנסיה. צילום אילוסטרציה. תמונה: pixabay

רשות המסים ורשות שוק ההון יפקחו על ההפרשות לפנסיה של המעסיקים – כך מוצע בהצעת חוק שהוגשה לאחרונה על ידי קבוצת חברי כנסת, בהם יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני.

ההצעה מנסה להתמודד עם בעיה, במסגרתה מעסיקים רבים לא מפרישים לעובדיהם פנסיה כנדרש על פי חוק. במסגרת ההצעה, מציינים חברי הכנסת, על אף הסנקציות שניתן להטיל על מעסיק שלא מפריש לעובד לקרן פנסיה, עובדים רבים מוצאים את עצמם במהלך העבודה או לאחריה ללא קרן פנסיה וללא ביטוח פנסיוני, שנועד לכסות גם מקרים של אובדן כושר עבודה.

עוד נטען על ידי חברי הכנסת, כי עובדים רבים חוששים לתבוע את המעסיק, שכן תביעה כזו תגרור את פיטוריהם המיידים מהעבודה.

ההצעה הוגשה על ידי חברי הכנסת ינון אזולאי (ש”ס), מיכאל מלכיאלי (ש”ס), אכרם חסון (כולנו), אורלי לוי אבקסיס, יואב בן צור (ש”ס), אורי מקלב (יהדות התורה), דן סידה (ש”ס), יצחק וקנין (ש”ס), ישראל אייכלר (יהדות התורה) וגפני. במסגרתה מוצע כי רשות המסים תעביר לרשות שוק ההון ולמינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה, האמון על יישום חוקי העבודה, מידע על מעסיקים שלא הפרישו כספי פנסיה לעובדיהם בהתאם לחובה המוטלת עליהם מכוח צו ההרחבה לביטוח פנסיוני במשק.

העברת המידע תאפשר למינהל לאכוף חובה זו ולעשות שימוש בכלים העומדים לרשותו במקרים אלו, כמו הטלת עיצום כספי מכוח חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה.

כן מוצע לחייב את המינהל, במקביל לצעדים נגד המעסיק, ליידע את העובד והמעסיק בדבר הדיווח על אי ביצוע חובת הפרשה לפנסיה.

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת העשרים על ידי ח”כ לשעבר יגאל גואטה מש”ס.

Be the first to comment

Leave a Reply