התחזית הטכנית של רד האט ל-2018: לקוחות ישקיעו הון רב יותר בהשקעות IT קיימות וירחיבו את תפקיד יוזמות הענן

צילום: אילוסטרציה
צילום: אילוסטרציה

כמו בתחילת כל שנה ביקשה רד האט  (Red Hat) – הספקית הגדולה בעולם של פתרונות קוד פתוח, לשמוע מלקוחותיה על מחשבותיהם הטכנולוגיות והעסקיות לשנה החדשה. לשם כך נשאלו יותר מ-400 לקוחות רד האט ברחבי העולם על העדפותיהם ל- 2018, כולל האתגרים העיקריים, הקצאות תקציבים, אסטרטגיות ענן, ותכניות בנושא טכנולוגיות מתעוררות.

ב- 2017 גילה הסקר שמרבית המשיבים היו במסע לטרנספורמציה דיגיטלית ורצו להעביר את השקעותיהם לתשתית ויישומים מודרניים. הסקר של שנת 2018 זיהה תפנית מסוימת לעומת השנה שעברה כאשר חלקם של הממצאים נותנים ביטוי לשינוי הלך הרוח של לקוחות לכיוון של לבצע יותר עם השקעות IT קיימות, בעוד אחרים ציינו את התפקיד שיוזמות ענן ממלאות בארגוניהם.

ואלה הממצאים של התחזית הטכנית הגלובלית של לקוחות רד לשנת 2018:

יש תפנית בהוצאה על IT: בעוד ההוצאה ב-2017 התמקדה באופטימיזציית IT קיים, מרבית המשיבים מתכוננים להוציא יותר מתקציביהם בתחומים הבאים: אספקת תשתיות ושירותי ענן (36%), אינטגרציית נתונים ויישומים (76%), ופיתוח והטמעת יישומים מודרניים (30%).

צפוי המשך גידול ביוזמות ענן ב- 2018 ובבשלות שלהן: כמו ב-2017 צוין מימון לתשתיות ענן כמיקוד העיקרי בהשקעות הצפויות השנה בקרב המשיבים לסקר (36%), עם העדפה לענן היברידי  וריבוי עננים. מרבית הארגונים שנסקרו השנה (61%) הגדירו את אסטרטגיות תשית הענן שלהם כהיברידיות, בהשוואה לשנה שעברה כשהייתה חלוקה בין ענן היברידי (30%) ופרטי (38%).

בעוד ענן היברידי מהווה אסטרטגיה לוהטת, היו משיבים שעדיין שוקלים שימוש ביותר מאשר ענן היברידי, מדברים על ניידות עומסי עבודה ברחבי יותר מאשר ענן אחד בו-זמנית, ומשתמשים באסטרטגיות עננים מרובים עבור יישומיהם. כ- 37% מהמשיבים עוברים לכיוון עתיד מרובה עננים, או שכבר מטמיעים או שמתכוונים להטמיע תשתית מרובת עננים ב- 2018.

חידוש השקעות קיימות עדיין מהווה אתגר עיקרי (וגם עדיפות עיקרית) עבור רבים: בעוד על פי ממצאי הסקר, ב- 2017 מרבית הארגונים עסקו בטרנספורמציה דיגיטלית, השנה זוכה לעדיפות הטיפול באתגרים הכרוכים באופטימיזציית וחידוש השקעות IT קיימות, כאשר 42% מהמשיבים לסקר דירגו זאת כאתגר העיקרי שלהם ב- 2018.

אתגרים בולטים נוספים כוללים שיפור אבטחה (47%), תהליכים אוטומטיים (36%), ואינטגרציה של נתונים, תהליכים ויישומים (26%). בנוסף, 31% מהמשיבים שוקלים חידוש השקעות IT קיימות כעדיפות תקציבית לשנה הנוכחית.

כאשר ברד האט בחנו את התוצאות, הם הופתעו במיוחד משני דברים:

חידוש תחילה, טרנספורמציה במקום השני – או טרנספורמציה דיגיטלית בשם אחר?

כולם מדברים על טרנספורמציה דיגיטלית, אך האם מרבית הארגונים באמת מבצעים זאת? במפתיע, הנתונים מראים כי רק 19% מהמשיבים מתכננים לבצע יוזמות טרנספורמציה דיגיטלית ב- 2018. מאחר ש”חידוש IT קיים” נשאר אתגר מרכזי (42%), ברד האט מאמינים כי הדבר מראה כי ארגונים מתמקדים באופטימיזציית השקעות אלה, ויוצרים תשתית אג’ילית יותר לפני התקדמות עם טרנספורמציה דיגיטלית מלאה.

עם זאת רואים גם הוכחה לכך שארגונים מטמיעים את אבני הבנייה של טרנספורמציה דיגיטלית – עם השקעות באינטגרציה, תשתית ענן, ויישומים מודרניים. זו אולי אינדיקציה טובה לכך שבקרב לקוחות ארגוניים מדובר פשוט בדרך בה הם מספקים עתה שירותים מודרניים יותר – אין צורך בתיוג כטרנספורמציה.

טכנולוגיות חדשניות רק מתעוררות. יותר מ- 50% מהמשיבים דווחו כי אין להם תכניות לבצע מחקר או להטמיע פתרונות בינה מלאכותית (AI) או למידת מכונה (ML) ב- 2018. קצת יותר מ- 40% אמרו אותו דבר לגבי אינטרנט של דברים (IoT). עבור מרבית ארגוני ה- IT, תחומי טכנולוגיה חדשניים אלה עדיין מתעוררים, ולא בעדיפות גבוהה ב- 2018. מאחר שחדשנות קוד פתוח שנתרמת לקהילה (Upstream) מקדמת תחומים אלה, ברד האט צופים לראות תכניות אימוץ בסקרים עתידיים.

בתחילת 2018, עבור ארגונים רבים אסטרטגיות ענן עדיין נמצאות בהתהוות. שליש מהמשיבים אומרים כי לארגוניהם אין אסטרטגיית ענן מוגדרת. זו עשויה להיות אינדיקציה לכך שלקוחות ארגוניים עדיין בוחנים בזהירות את נוף הענן המתפתח בהתמדה. לגבי מנהלי IT שכבר הגדירו את אסטרטגיית הענן של ארגוניהם, ברד האט רואים זאת כאינדיקציה לכך שהם צריכים כנראה להגדיר ביתר בהירות אסטרטגיה זאת ברחבי ארגוניהם.

Be the first to comment

Leave a Reply