יו”ר הוועדה לפניות הציבור: חייבים להסדיר בחקיקה את תנאי ההעסקה של מפעילי המשפחתונים

ילדים. תמונת אילוסטרציה
ילדים. תמונת אילוסטרציה

הוועדה לפניות ציבור בראשות ח”כ ישראל אייכלר התכנסת לדיון בעקבות פניות של מטפלות בעלות משפחתונים והורים מודאגים לגבי שינוי שחייב השנה משרד הרווחה את מנהלות המשפחתונים.

בתחילת שנת 2018 פורסם עדכון על ידי משרד הרווחה לפיו כל משפחתון מוכר ומפוקח, שהילדים ששוהים בו זכאים לקבל דרגות סבסוד, ישובצו לכל היותר שלושה תינוקות אשר ביום כניסתם למשפחתון גילם אינו עולה על 12 חודשים. כשגילו של התינוק הגדול מביניהם לא יפחת מ-10 חודשים ביום כניסתו למשפחתון- משפחתון רב גילאי. במצב החדש, בכל משפחתון יהיו ילדים מגיל 3 חודשים עד גיל 3 שנים.

לטענת מפעילי המשפחתונים, במצב החדש הרבה מטפלות נשארות ללא פרנסה, והרבה הורים לא מוכנים להכניס את ילדיהם למסגרות לפי התמהיל החדש שמחייב, משרד הרווחה את המשפחתונים. עוד טענו בוועדה: “ההרגשה היא שהמדינה רוצה לחסל את המשפחתונים כי היא מעדיפה מעונות.

היועצת המשפטית של הוועדה ציינה: “עולה כאן שאלה מאוד קשה של פגיעה בחופש העיסוק”.

אמיר מדינה, מנהל אגף מעונות יום במשרד הרווחה: “שום דבר לא ירד השנה, נושא התמהיל קיים למעלה מעשור והאגף דואג לאכוף אותו. משפחתון אפשר להפעיל או דרך רשות מקומית או דרך זכיין מטעמנו. המשפחתון הוא עסק פרטי ושאלת חופש העיסוק היא כבדת משקל ונבחן אותה עם היועצים המשפטיים. אנחנו עושים את המקסימום ואם אנחנו צריכים להשתפר אנחנו נעשה את זה. אנחנו מוכנים לקחת על עצמינו לעשות עוד חשיבה. רצון טוב קיים פה ולנגד עיננו טובת הפעוטות. הסתכלנו גם על טובת האם וגם על מפעיל המשפחתון. ועדיין, יש כאן התעקשות מקצועית של האגף, אני לוקח על עצמי להביא את הנושא לדיון מקצועי נוסף את שאלת התמהיל.

אורית בוגנים ממשרד הרווחה התייחסה בהרחבה לנושא התמהיל: “מבחינת תהליך התמהיל, מהקמת הפרוייקט התמהיל נקבע של 2 תינוקות ו3 גדולים. כל הראייה של משפחתון לא מקישים על מעון, זה לא אותו דבר. מה שקרה זה שב2007 פורסם האוגדן, שנה שעברה הייתה בקשה שאנחנו נעשה חשיבה ונקל. הפנייה הגיעה מרשויות מסוימות בעקבות האכיפה שלנו. הסטנדרטים לא נקבעו סתם. כדי לקלוט יותר תינוקות אנחנו נצטרך לחייב מטפלת לקחת סיוע. המחיר פה זה בטיחות של תינוקות. לא תיפתח כיתה עם 6 תינוקות על מטפלת אחת. בשנתיים האחרונות יש לנו הרבה אירועים של גילאי תינוקות ולצערי הרב מוות בעריסה זה גילאי תינוקות. לקראת השנה האחרונה ניסנו לבחון איך אפשר ללכת לקראת, ואמרנו שנאפשר תינוק אחד נוסף מגיל עשרה חודשים.

יו”ר הוועדה ח”כ אייכלר סיכם: “אנחנו חייבים להסדיר בחקיקה את תנאי ההעסקה של מפעילי המשפחתונים. אנחנו נבקש להקים ועדת חריגים לגבי ילדי רווחה או תאומים אני אציע הצעת חוק לשכר מינימום למנהלות משפחתונים.”

Be the first to comment

Leave a Reply