יו”ר החברה שמבקשת לרכוש את הפניקס: ההנהלה הנוכחית לא חוזה שינוי בכח האדם ולכן לא נבקש ממנה לבצע זאת

שאלה של 2.3 מיליארד שקל: האם סוף סוף נמצאה החברה שתקבל את אישור המפקחת על הביטוח לרכוש את הפניקס? יו"ר סיריוס התאגיד הבינלאומי לביטוח מסביר מה התוכניות שלו לחברה השנייה בגודלה בישראל בענף הביטוח (מבחינת שווי שוק)

אלן ווטרס מנכל חברת הביטוח סיריוס
אלן ווטרס מנכל חברת הביטוח סיריואלן ווטרס מנכל חברת הביטוח סיריוס

מאת אלמוג עזר

שאלה של 2.3 מיליארד שקל: האם סוף סוף נמצאה החברה שתקבל את אישור המפקחת על הביטוח לרכוש את הפניקס? לאחר כמה כישלונות ואכזבות, השאלה הזו נמצאת שוב באוויר, לאחר שקבוצת הביטוח הבינלאומית סיריוס סיימה בדיקת נאותות בת חודשיים ומבקשת לרכוש 47% ממניות חברת הביטוח הישראלית תמורת 2.3 מיליארד שקל.

נזכיר כי עד כה, הניסיונות לרכישה של הפניקס לא הגיעו לידי מימוש מסיבות שונות – בעיקר בשל קשיים רגולטוריים.

אלן ווטרס מנכל חברת הביטוח סיריוס: בטוח ב-110 אחוזים בהתממשותה של הרכישה
אלן ווטרס מנכ”ל חברת הביטוח סיריוס: בטוח ב-110 אחוזים בהתממשותה של הרכישה

בשיחה עם אתר פוליסה, אומר המנכ”ל והיו”ר של קבוצת סיריוס, אלן ווטרס, כי הוא “בטוח ב-110% שהעסקה תצא לפועל”, זאת, לאחר שסיריוס קיבלה את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. ווטרס, שנמצא בסיריוס על גלגוליה השונים זה 32 שנה, מאמין כי החוזק הפיננסי והניסיון הרב שהחברה מחזיקה בתחום הביטוח הגלובלי מבדל אותה מהחברות הקודמות שהציעו לרכוש את הפניקס. אך הוא מסמן את הזמן שעובר מאז הוצעה הרכישה ועד ההסכמה המוחלטת של הרגולטור כאיום המרכזי העומד בפני התממשות העסקה.

* מה היו המניעים העיקריים של סיריוס בהצעת הרכישה?

ווטרס: אני מכיר אישית את שוק הביטוח הישראלי ועוקב אחריו במשך תקופה ארוכה. סיריוס עצמה כבר ביצעה עסקים שונים עם שחקנים ישראלים בענף הביטוח המקומי זה עשור, כולל עסקים ישירים עם הפניקס. טרם הצעת הרכישה, בחנו במשך חמש שנים אפשרויות שונות לעסקאות של מיזוגים ורכישות עם חברות ישראליות. מבחינתנו, כרגע, הפניקס היא באופן מובהק חברה שעולה בביצועיה על פני שאר הענף.

* בכירים בשוק טוענים כי ענף הביטוח הישראלי סובל מעודף רגולציה. האם שקלתם את האבחנה הזו בטרם הצעת הרכישה?

ווטרס: אנחנו פועלים בכ-140 ארצות ובכל שוק אנחנו לוקחים בחשבון את הסביבה הרגולטורית. מערכות הרגולציה משתנות ממדינה למדינה. בנקודה זו, אנחנו רואים את הרגולטור כחבר וידיד שלנו וסיפקנו את כל מה שהרגולטור ביקש עד כה. קיבלנו את היתר רשות הגבלים עיסקיים לעסקה וזה צעד משמעותי להתממשותה.

* עד כמה תהליך הרכישה שונה בישראל ממקומות אחרים?

ווטרס: מה ששונה בישראל הוא שבשווקים רבים בקשה לרכישה אינה מתאפשרת עד אשר הרגולטור מאשר להגיש אותה. בישראל התהליך שונה והרגולטור מאפשר להגיש את בקשה לרכישה, מתוך ההנחה שהוא יבדוק אותה לאחר מכן וישאל שאלות בדרך למימושה. זה השלב שבו אנחנו נמצאים כרגע, הרגולטור שואל אותנו שאלות ואנחנו עונים ומספקים מידע נוסף בהתאם לבקשות.

* זה לא סוד שהרגולטור לא היה מאושר עד כה מההצעות שהוגשו לרכישת הפניקס. מה מבדל אתכם משאר החברות המציעות?

ווטרס: אם תשאל את הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, מהי הסיבה שהיא לא אישרה עד כה את הצעות הרכישה להפניקס, אני מאמין שהיא תצביע על כך שהחברות המציעות היו חסרות ניסון בשוק הביטוח. בצדק היא מבקשת להיות זהירה מאוד למי היא מאשרת לרכוש חברה גדולה כמו הפניקס. זו זהירות מתבקשת – היא פועלת לטובת השוק המקומי ומגינה על עמיתים ופנסיונרים מקומיים.

דורית סלינגר הממונה על הביטוח ממשיכה להגדיל את הדרישות להון מחברות הביטוח

לישות העסקית היחידה שהציעה לרכוש את הפניקס והייתה בעלת ניסיון בעולם הביטוח, היו בעיות פיננסיות – כך התברר די מהר בבדיקת הרגולטור. אנחנו בעלי ניסיון רב בעולם הביטוח, משנת 1945, ולמעשה אנחנו ותיקים יותר מהפניקס. בנוסף, אנחנו בעלי יציבות פיננסית ודירוג גבוה בשוק ולכן אנחנו בטוחים שהעסקה תאושר.

אנחנו ביצענו עסקאות מיזוגים ורכישות וקיבלנו אישורים לכך מהרגולטורים מסביב לעולם. קיבלנו אישורים מהרגולטור בניו יורק ומטנסי בארה”ב. קיבלנו אישור מהרגולטורים השונים בבריטניה. קיבלנו אישור מהרגולטור בשוודיה ובסינגפור. כל הרגולטורים עד כה היו קשוחים ומקצועיים. אני חושב שבישראל המצב דומה.

* אם לא הרגולטור, אז מה הסיכון הגבוה ביותר למימוש העסקה?

ווטרס: הזמן הוא האויב המהותי של העסקה. ככל שייקח יותר זמן לקבל את האישור, כך מימושה של העסקה בסכנה. הזמן לא עובד לטובתנו או לטובת כל עסקה.

* אתה נשמע מאוד בטוח. מה שיעור התממשות העסקה לדעתך?

ווטרס: אני בטוח ב-110% שהעסקה תצא לפועל.

* האם במסגרת העסקה ייעשה שינוי בכוח אדם?

ווטרס: מטרתנו ברכישה מסביב לעולם היא להשקיע בחברות חזקות בעלות הנהלה חזקה. אנחנו רוצים לאפשר להנהלה להמשיך ולנהל את החברה בצורה המצוינת שהביאה למעשה לרכישה שלה. כך ננהג גם בהפניקס.

אנחנו כן מזהים הזדמנויות שונות ואנחנו מאמינים שהפניקס תגביר בענפים אלו את הפעילות בתמיכתנו. אך ההנהלה הקיימת תמשיך לנהל את החברה ואנחנו נמחא כפיים מהצד בעונג. הנהלת הפניקס לא חוזה קיטון בכוח העבודה ולכן גם אנחנו לא חוזים ולא נבקש זאת.

* שוק הביטוח הישראלי מורכב בעיקר מחמש חברות גדולות. אתם לא חוששים להיכנס לענף כה מרוכז?

ווטרס: שוק הביטוח הישראלי הינו בריא וצומח. יש לו יחסים בריאים עם הממשל והמגזר הפרטי. אני חושב ששוק הביטוח הישראלי הינו יעיל מאוד, בוודאי שיותר יעיל משוק הביטוח האמריקני בנוגע לשירות שהוא מעניק לאוכלוסייה.

יצחק תשובה בעל קבוצת דלק. על פי ווטרס, הקבוצה עדכנה אותם בהנפקת המניות האחרונה
יצחק תשובה בעל קבוצת דלק. על פי ווטרס, הקבוצה עדכנה אותם בהנפקת המניות האחרונה

* בשבוע שעבר הפניקס גייסה הון על ידי הנפקת מניות. האם הנהלת החברה התייעצה עם סיריוס בנוגע למהלך זה של דילול מניות? האם הייתם צריכים לאשר את המהלך?

ווטרס: על פי הסכם הרכישה שחתמנו עם דלק על רכישת מניות הפניקס, היא אמורה להודיע לנו על שינויים שהיא עורכת ואנחנו הענקנו את הסכמתנו לכך.

* מה סיריוס יכולה לתרום להפניקס מבחינה טכנולוגית?

ווטרס: מבחינה טכנולוגית אנחנו נשתף את הפניקס עם כל הפיתוחים שאנחנו עובדים עליהם. מבחינת קיטון בסיכון, רכישה של הפניקס על ידינו, תגדיל את החשיפה שלה לשוק הגלובלי ותעזור לה לפזר סיכונים. שילוב של שתי החברות למעשה יועיל לשתיהן, כאשר הוא עוזר לנו להגדיל את פיזור הסיכונים על ידי כניסה אל תוך שוק שאנחנו עדיין לא נמצאים בו ויאפשר להפניקס חשיפה גלובלית.

Be the first to comment

Leave a Reply