ייצוגית נגד עיריית ראשל”צ: אינה משלמת שעות נוספות כדין

מעיריית ראשון לציון נמסר: העירייה משלמת לעובדיה שכר כדין וכמתחייב מההסכמים הקיבוציים ובכללם חוקת העבודה. הטענות בתובענה אינן מתיישבות, על פניו, עם חוקת העבודה. ספק רב עד כמה ניתן לדון בנושא הנטען במסגרת תביעה ייצוגית

עיריית ראשון לציון. תמונה: ויקיפדיה
עיריית ראשון לציון. תמונה: ויקיפדיה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בהיקף מצרפי מוערך של 67.3 מיליון שקל הוגשה כנגד עיריית ראשון לציון בטענה לקיפוח זכויות עובדיה על ידי תשלום שעות נוספות בחסר. המבקשת גל בראונר מציינת כי הועסקה על ידי העירייה כנציגת שירות קהל ועזבה את העבודה מיוזמתה. לדבריה, היא הועסקה בין היתר בשעות נוספות ברמה היומית כלומר מעל 8.5 שעות עבודה ביום, ואולם העירייה שילמה לה שעות נוספות בחסר.

לדבריה, לקראת סוף תקופת עבודתה הבינה כי קיימת בעיה באופן תשלום השעות הנוספות לרבות כיוון שהעיריה משלמת לה שעות נוספות רק ברמה החודשית. המבקשת מציינת כי ניסתה לברר את העניין מול חשבת השכר של העירייה שהסבירה לה כי שעות נוספות מחשבים לפי 184 שעות עבודה בחודש, וכי ככה משלמת העיריה לכולם וזה בסדר. המבקשת פנתה לוועד עובדי העיריה ונאמר לה במענה לפנייתה כי הוועד אינו מתעסק בעניין שכזה. לדבריה היא שוחחה בעניין עם מספר עובדי עירייה אחרים שאמרו לה כי ככה העירייה משלמת לכולם וכי נראה להם שזה בסדר.

המבקשת טוענת כי ביצעה חישוב של הפרשי שעות נוספות להם הייתה זכאית אילו היו משולמות לה שעות נוספות ברמה היומית בהתאם לכללי הדין, ולפיו העירייה נותרה חייבת לה סך של 2,140 שקל. לדבריה מניתוח השעות נוספות שלה לא ניתן להבין את האופן בו חישבה העירייה את תשלום השעות הנוספות אך ברור כי התשלום בוצע בחסר.

להערכת המבקשת תשלום השעות הנוספות שבוצע לה בחסר נובע משיטת חישוב השעות הנוספות לפי 184 שעות עבודה בחודש, כפי שנמסר לה על ידי נציגי העירייה.

בבקשה נאמר כי במענה למכתב התראה טרם הגשת הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נטען על ידי העיריה כי היא משלמת לעובדיה את זכויותיהם כדין, כיוון שלשיטתה היא מחויבת לשלם לעבדיה שעות נוספות רק אם הם הועסקו בשעות נוספות ברמה היומית או ברמה השבועית. המבקשת טוענת כי מענה זה של העירייה מעיד כאלף עדים על מדיניותה של תשלום בחסר עבור שעות נוספות. לטענתה מדובר בשיטה סדורה של הפרת זכויות על ידי העירייה.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב מתבקש לאשר את התביעה כייצוגית בשמם של כ-4,000 עובדי העיריה בעילה של תשלום בחסר של שעות נוספות. בית הדין מתבקש עוד לחייב את העיריה בתשלום פיצויים על תשלום שעות נוספות בחסר ולחייב אותה להפסיק לשלם לעובדיה שעות נוספות בחסר.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: “העירייה משלמת לעובדיה שכר כדין וכמתחייב מההסכמים הקיבוציים ובכללם חוקת העבודה. הטענות בתובענה אינן מתיישבות, על פניו, עם חוקת העבודה. בנוסף, ספק רב עד כמה ניתן לדון בנושא הנטען במסגרת תביעה ייצוגית. העירייה תבחן את הטענות ותגיש את תגובתה לביהמ”ש”.

Be the first to comment

Leave a Reply