יעד המשרד להגנת הסביבה הוא להוריד ב-30% את ההטמנה ולהפסיק כליל

כך טוען גיא סמט בכנס מנהלי סביבה וקיימות בטוקהאוס בנמל ת"א בנושא מהפכת הפסולת משנה כיוון – ממטרד למשאב אנרגטי וברקע לשינוי מדיניות המשרד להגנת הסביבה

גיא סמט. קרדיט: יח"צ
גיא סמט. קרדיט: יח"צ

קבוצת הייעוץ וניהול הפרויקטים, AVIV AMCG, ערכה לאחרונה פורום מנהלי סביבה וקיימות על שם רן ביטון ז”ל בטוקהאוס בנמל ת”א, בשיתוף משרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן ובית הספר פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב. בכנס, שעסק בשאלה: “מהפכת הפסולת משנה כיוון – ממטרד למשאב אנרגטי”, נכחו עשרות מנהלי איכות סביבה וקיימות מהתעשייה וביניהם נציגים מגופים ממשלתיים ורשויות מקומיות.

הכנס נערך על רקע החלטת המשרד להגנת הסביבה על שינוי המדיניות הלאומית לטיפול בפסולת וקידום מתקנים תרמיים לטיפול בה. מהלך זה, הממומן במיליארדי שקלים מכספי ציבור, עתיד לשנות את שוק הפסולת בישראל מבחינת שיטת ההפרדה, מחירי הטיפול, הרגולציה התומכת וכדומה. על כל זאת ועוד דיברו הדוברים השונים בכנס, שהציגו את נקודות המבט של הרגולטור הלאומי והמקומי, התעשיה ואתרי הטיפול בפסולת.

גיא סמט, סמנכ”ל שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, דיבר בכנס על חזון המשרד להגנת הסביבה: “יעד המשרד הוא להוריד ב-30% את ההטמנה ולהפסיק כליל הטמנת פסולת ללא מיון. היום המשרד לא מאשר תכניות מתאר ומטמנות ללא מיון פסולת ועובד על שינוי תכנית מתאר 16 לפסולת, כך שהמיון יהפוך לחובה. ככל הנראה בשנים הקרובות נראה יותר ויותר מתקני מיון בישראל. ישנו תקציב של 3 מיליארד שקל לתכנית טיפול בפסולת עד שנת 2030. אחד הפתרונות שנבחנים במשרד והוכיחו כדאיות כלכלית הוא הפיכת פסולת לאנרגיה. השאיפה של המשרד היא לקדם מתקני שריפת פסולת בכל מחוז בארץ ובמסלול של ועדה לתשתיות לאומיות. חשוב שקידום התכניות יתבצעו גם על ידי המדינה וגם בעזרת יזמים פרטיים, כדי לשמור על עצמאות וגמישות תכנונית”.

פורום מנהלי סביבה מתקיים מזה כעשור ומהווה במה להצגת הנושאים החמים בתחום סביבה, באמצעות שיח מקצועי פתוח בנושאים השונים.

אשפה: מנטל למשאב. צילום pixabay
אשפה: מנטל למשאב. צילום pixabay

Be the first to comment

Leave a Reply