כיצד טכנולוגיית ה-IOT יכולה לסייע בהגנה על העובדים?

חיישני IoT שאוספים נתונים בסביבות העבודה, כמו קצב פעימות הלב וטמפרטורת הגוף של העובדים יכולים לעורר התראות אודות תקריות אפשריות החל בנפילות, דרך פציעות, התייבשות ועד עייפות

כריסטיאן פוליווקה: דוגמה קלאסית היא כרייה. צילום: Pixabay
כריסטיאן פוליווקה: דוגמה קלאסית היא כרייה. צילום: Pixabay

במקום פעולות תגובתיות, שמטרתן לחלץ עובדים ממצבים מסוכנים, ניתן כיום לזהות סימנים ראשונים לסכנה ברגע שהם מופיעים. חברת התוכנה SAP החלה להציע לאחרונה פתרון SAP Connected Worker Safety אשר עושה שימוש באינטרנט של הדברים (IoT). הפתרון מציע פלטפורמה המאפשרת למנהלי פרויקטים, כמו גם לאנשי צוות הבטיחות והעזרה הראשונה ברחבי התעשיות השונות, לקבל גישה למידע הנאסף באמצעות התקני IoT בזמן אמת.

בעבר ניתן היה אך ורק להגיב לתאונות עבודה מסוכנות, ורק לאחר התרחשותן בפועל, לבצע ניתוח של הסיבות לכך בדיעבד. לעומת זאת, כיום ניתן כבר לזהות באופן פרו-אקטיבי סכנות שונות באמצעות תקנות רגולטיביות ועל ידי שימוש בהערכות סיכונים.

פתרון IoT המזהה מפגעי בטיחות פוטנציאליים בזמן אמת

SAP. צילום: SAP
SAP. צילום: SAP

SAP Connected Worker Safety, שהושק בכנס הנובר מסה (Hannover Messe 2018), פותח כפרויקט חדשנות משותף עבור תעשיית התובלה בו לקחו חלק SAP ו-NTT ביפן. דרישות המפתח לפתרון החדש הן חיישני IoT שאוספים נתונים בסביבות העבודה אודות העובדים – לדוגמה, קצב פעימות הלב וטמפרטורת הגוף שלהם – וכן אודות הסביבה, כמו איכות האוויר, הטמפרטורה, התאורה והרעש. היישום, בהסתמך על החיישנים הללו, יכול לעורר התראות אודות תקריות אפשריות החל בנפילות, דרך פציעות, התייבשות ועד עייפות. מדובר בפתרון שמתייחס לצרכים של כל תעשייה שבה העובדים יכולים ליצור מגע עם חומרים מסוכנים או להיתקל במצבים בהם תיתכן סכנה, ואינו מתמקד בתעשייה אחת בלבד.

הנקודה הכואבת הבולטת ביותר, בהקשר של תרחישי IoT הקשורים לבטיחות העובד, הייתה תמיד הצורך של המשתמשים להסתמך על פלטפורמות שונות כדי לעקוב אחרי הנתונים הנאספים ממגוון התקנים שהגיעו ממגוון יצרנים. בעיה זו סוף סוף נפתרה בזכות פתרון SAP Connected Worker Safety שמציג פלטפורמה גנרית שמחברת את כל המידע, המכשירים הלבישים, והתקני IoT אחרים, כך שמומחי אבטחה יכולים לעקוב אחריהם מלוח מחוונים אחד.

בזכות שילוב בזמן אמת כמו זה ניתן לנתח באופן ישיר את המידע המתקבל בכדי למנוע מעובדים, קודם כל ולפני הכל, להיקלע למצבים מסוכנים.

פתרון IoT רב צדדי לאנליטיקה של חיזוי

“דוגמה קלאסית היא כרייה”, מסביר כריסטיאן פוליווקה, מבעלי הפתרון. “אחת הסכנות השכיחות ביותר עבור העובדים מתחת לפני הקרקע היא חוסר בחמצן או לחות יתר באוויר. עובדים נהגו לשאת עמם קנריות שהגיבו באופן מאוד רגיש לשינויים בתרכובת האוויר, הרבה לפני שאנשים מתחילים לשים לב. כיום חיישני IoT שולחים עדכונים לגבי תערובת הגזים במנהרות ולכן ניתן כעת לעקוב ברציפות אחר כל המרכיבים הקשורים לבריאות העובדים. הפתרון של SAP היא פלטפורמה שמציעה את הצעד הבא כי היא מחברת את המידע כדי לאפשר לבצע אנליטיקה של חיזוי לטובת גופי הבריאות והבטיחות לגבי המצב מתחת לקרקע, וכך להבטיח שהעובדים לא יקלעו בכלל למצב סכנה”.

 

Be the first to comment

Leave a Reply