כיצד עיצומים של עובדים בחברה קטנה הובילו לעיכוב ברפורמת הדגל של רשות ניירות ערך

עיצומי מתף, המספקת לבנק הבינלאומי את שירותי המחשוב, הביאו להחלטת רשות ניירות ערך לדחות את הרפורמה בקרנות הסל. בסופו של דבר העובדים צמצמו אתמול את היקף העיצומים ואפשרו את המשך הרפורמה. ריבוי הרפורמות בענף הביטוח יחד עם גל ההתאגדויות עלול להוביל למצב דומה

ענת גואטה-יור רשות נירות ערך. קרדיט צילום ענבל מרמרי
ענת גואטה-יור רשות נירות ערך. קרדיט צילום ענבל מרמרי
ענת גואטה, יו”ר רשות ניירות ערך
צילום: ענבל מרמרי

עובדי מתף מחשוב ותפעול פיננסי והנהלת הבנק הבינלאומי הגיעו להסכמה במסגרתה עובדי החברה יפסיקו את העיצומים. כך הודיע הבנק בשעות הערב אתמול (ב’) לבורסה. עיצומי העובדים בחברת מתף, שמספקת לבנק את שירותי המחשב, החלו בראשית אוקטובר. אתמול, הביאו העיצומים להקפאה ולדחיית הפעימה החמישית (מתוך 11 פעימות) ברפורמת קרנות הסל שמובילה הרשות לניירות ערך.

הישגם של העובדים, שהתבטא בין היתר בדחיית הרפורמה, אחת מבין המשמעותיות בפעילויות של רשות ניירות ערך, מעוררת אצל רבים את השאלה האם תרחיש דומה עשוי להתרחש גם בענף הביטוח, שחווה טלטלות רגולטוריות מרובות בחמש השנים האחרונות. הרפורמות בענף הביטוח משפיעות על כלל הגורמים – סוכנים, בעלי ומניות וגם עובדים בחברות. החיבור של ריבוי הרפורמות, יחד עם גל ההתאגדויות בענף (עובדים של 8 חברות מאוגדים בהסתדרות, ואחרים נמצאים בשלבים שונים של התאגדות) – עשוי להיות נפיץ. זאת, משום שלא אחת העומס שנוצר כתוצאה משינויי הרגולציה מוטל על גבם של העובדים.

ההודעה מטעם הרשות על דחיית הרפורמה ניתנה כמה שעות לפני ההודעה של הבנק על סיום העיצומים. הודעת הבינלאומי מבהירה, כי העיצומים של העובדים הנוגעים ישירות לרפורמת הסל ייפסקו,  בעוד העיצומים הכלליים של העובדים בחברה יימשכו.

בתחילת אוקטובר, בעקבות מרכזיותה של מתף ברפורמה של קרנות הסל, פנתה הנהלת מתף לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה לאסור על נציגות העובדים לקיים עיצומים הקשורים לשירותי התפעול שמספקת החברה לקרנות הסל. השופטת חנה טרכטינגוט, שפסקה בעניין, דחתה את הבקשה וציינה בהחלטה כי מדובר בשביתה כלכלית לגיטימית. מאז התקיימו מספר דיונים נוספים בבית המשפט, בהשתתפות נציגי העובדים, החברה ואף הרשות לניירות ערך. הנהלת הבנק חזתה בבית המשפט את הנולד וטענה כי בעקבות העיצומים היא לא תוכל לעמוד בלוח הזמנים שסוכמו מראש עם רשות ניירות ערך. בסופו של דבר השתכנעו העובדים לסגת מהעיצומים הנוגעים לרפורמה.

ברפורמה הנוכחית, לבנקים תפקיד מרכזי בהקמת התשתית בשל תפקידם כמתפעלים וכמפיצים עיקריים של הקרנות החדשות. לכן, הקמת התשתית בבנקים כוללת את העברת הנכסים ממנפיקי תעודות הסל לחשבונות של קרנות נאמנות, הן במסגרת הרפורמה והן בתפעול השוטף שלאחר העברת הנכסים.

רן שהרבני יו”ר ועד עובדי מתף, מסר לפוליסה כי “המטרה שלנו היא להגיע להסכם קיבוצי של העובדים – עד אז לא נהיה מרוצים. הקטנו את העיצום של הרפורמה בקרנות הסל, בצעד בונה אמון מול ההנהלה. נאפשר לעובדים לסיים את הטיפול עם מנהלי קרנות הסל”.

בבנק הבינלאומי בחרו שלא להגיב.

Be the first to comment

Leave a Reply