לאחר פיטוריו מרמב”ם: ד”ר אור כהן ענבר תובע 2.23 מיליון שקל מבית החולים

הרופא מומחה בנוירוכירוגיה פוטר ב-2018. לדבריו, התנהלות בית החולים הייתה עמוסה לעייפה במחדלים וליקויים שאת מחירם הוא שילם בסוף. בית החולים טען כי הופיעו מחדלים מקצועיים ועל כך שבחר להפנות חולים לקליניקה הפרטית שלו

אילוסטרציה

המרכז הרפואי רמב”ם נתבע בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה לשלם 2.23 מיליון שקלים לד”ר אור כהן-ענבר רופא מומחה בנוירוכירורגיה, ששימש בתפקידו האחרון כסגן מנהל המחלקה הנוירוכירוגית ברמב”ם. זאת בטענה להתנהלות שערורייתית של נושאי משרה בבית החולים כלפיו אשר פעלו לסיום העסקתו בבית החולים משיקולים פסולים, זרים ובלתי ענייניים. כל זאת מעכשיו לעכשיו וללא כל הודעה מוקדמת וכחודש ימים בלבד לאחר שהוענק לו מעמד של רופא ראשי קבוע.

לטענת ד”ר ענבר גבו סומן מלכתחילה, ובהתאם נושאי המשרה הרלוונטיים בבית החולים פעלו כנגדו, כשכל האמצעים כשרים מבחינתם, גם אם הדין דורש אחרת. לדברי ד”ר ענבר גורמים בעלי אינטרסים אישיים- מקצועיים הם שעמדו מאחורי המהלך לפיטוריו והביאו להחלטה.

בתביעה נטען כי פיטוריו של ד”ר כהן-ענבר נבעו מסיבות שונות המהוות שיקולים זרים תוך היתלות בתלונות בלתי מבוססות ושקריות כתירוץ לסיום העסקתו “כדין”.

על פי פרסומי עבר, מנהל בית החולים פרופ’ רפי ביאר כתב בהחלטה לפטרו כי הוא “חייב לשים את איכות ובטיחות הטיפול בראש ובראשונה, וכי הרופא בוחר שוב ושוב לכופף את הכללים של בית החולים ואף את החוק”.

לטענת ד”ר כהן-ענבר ד”ר גיל סווירי כמנהל מחלקה חדש לא היה מעוניין בנוכחות של רופא עצמאי בדעתו, מקצועי ואמין כדוגמתו, שנחשב “מטאור” כדבריו בתחום הנויורוכירוגיה, אשר עשוי להאפיל עליו. זאת במיוחד לאור העובדה לפיה הוא היה בקשרים מצוינים עם מנהל המחלקה הקודם פרופסור מנשה זערור אשר את מורשתו ניסה ד”ר סוירי למחוק לאורך השנים לצורך העלאת מעמדו שלו במחלקה.

ד”ר כהן-ענבר טוען כי ד”ר סווירי פעל ללא לאות ושלא כדין לסילוקו בכל דרך אפשרית, וכי בעקבות שתי תלונות שהגיעו מרופאים חיצוניים בטענה לניסיונו להסיט מטופלים מהמערכת הציבורית למערכת הפרטית, ה

הנהלת בית החולים מצידה הפנתה טענות שלפיהן הסיט ד”ר כהן־ענבר חולים שהיו בטיפולו במסגרת הרפואה הציבורית ברמב”ם לרפואה פרטית בקליניקה שלו ולניתוחים פרטיים בבית החולים אסותא. זאת בניגוד להוראות החוק, ולאחר שאמר לחלקם שהתורים ברמב”ם ארוכים מדי. בעקבות התלונות הללו, כהן ענבר זומן על ידי ד”ר סווירי בדחיפות ובפתאומיות לשיחה יחד עם סגן מנהל בית החולים ד”ר מיכאל הלברטל.

ואולם התביעה טוענת שהנהלת בית החולים לא ביצעה כל חקירה ודרישה ראויים בנוגע לתלונות הסרק המופרכות האמורות כמצופה ממעסיק ציבורי, ודרישתו לבצע בדיקה ראויה ועניינית זכתה לאטימות מוחלטת. לדבריו בתום הפגישה הובהר לו כי הליכי הקביעות מוקפאים, הוצב לו אולטימטום, ונאמר לו כי יש לו 72 שעות לקבל החלטה- ” להתפטר או שיפוטר”, ובמילים אחרות גורלו נחרץ מראש טרם השימוע שהיה לא יותר מ”משפט שדה”.

עוד מצין ד”ר כהן ענבר כי ד”ר סוירי שהבין כי מדובר בתלונות סרק שאין די בהן על מנת להביא לפיטוריו, פעל נמרצות לשם איסוף פיסות מידע משחירות ומשמיצות עליו מעברו, ואף דאג להזמין ממש מכתבי תלונה כוזבים ומעוותים עליו, והכול במטרה אחת חסרת תום לב בעליל- להצדיק את פיטוריו.

ד”ר כהן-ענבר מדגיש כי פעל בהתאם לדין ולאורו ואולם התנהלות בית החולים הייתה עמוסה לעייפה במחדלים וליקויים שאת מחירם הוא שילם בסוף.

לסיכום נטען בכתב התביעה כי פיטוריו של ד”ר כהן-ענבר נעשו שלא כדין והיו פגומים וליקויים מן היסוד, וכי הוא “נזרק” מבית החולים מושפל וחפוי ראש על לא עוול בכפו. לדברי ד”ר כהן-ענבר ניסיונותיו למצוא עבודה חלופית בישראל העלו חרס בידו בשל הכתמת שמו והכפשתו החמורה, ובצר לו הבין כי כדי למצוא את מטה לחמו יאלץ בלית ברירה לעקור את מקום מושבו שלו ושל משפחתו לחו”ל, וכך עשה וכיום הוא עובד ומתגורר בחו”ל.

בית הדין מתבקש לפצות את ד”ר כהן-ענבר בגין הנזקים הכלכליים שנגרמו לו כפועל יוצא מהתנהלות בית החולים רמב”ם כלפיו וכן בגין הנזק שאולי הוא בלתי הפיך לדבריו לשמו הטוב וכן בגין עוגמת הנפש העצומה שנגרמה לו.

Be the first to comment

Leave a Reply