לקראת שינוי האקלים בישראל: Aviv AMCG קיימה את הפורום החצי שנתי למנהלי סביבה וקיימות ברשויות מקומיות ותעשיה

יחיאל קופרשטיין, מנהל מרכז התמחות המשכיות עסקית במטריקס: באמצעות שימוש במודל היערכות מתקדם ניתן לצמצם משמעותית את המשאבים הנדרשים להיערך לאסונות שונים

Aviv AMCG - פורום היערכות לשינויי אקלים בארץ ובעולם

קבוצת Aviv AMCG קיימה את הפורום החצי שנתי שלה למנהלי סביבה וקיימות ברשויות מקומיות ותעשיה. הפורום עסק בהיערכות לשינויי האקלים בישראל ובעולם עם כלים פרקטיים להתמודדות, והתמקד בהיכרות עם התהליכים הצפויים בתחום. בין השותפים להפקת הפורום היו בית הספר לסביבה ע”ש פורטר באוניברסיטת ת”א, ביה”ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה ומשרד עו”ד גולדפרב זליגמן. המפגש התמקד בהיכרות עם התהליכים הצפויים בתחום והכלים והמתודולוגיות להיערכות לסיכונים הצפויים משינויי אקלים. מיכל גרוסמן, כלכלנית סביבה ויועצת בקבוצת AVIV AMCG הנחתה את הפורום והסבירה בדברי הפתיחה על המורכבות המיוחדת של משבר האקלים.

יחיאל קופרשטיין, מנהלת משרדי ממשלה, רשות חירום לאומית ומנהל מרכז התמחות המשכיות עסקית (BCP&DRP) במטריקס, אמר בהרצאתו “היערכות להתמודדות עם אסונות שייגרמו בשל ההתחממות הגלובלית נתפסת כאתגר כבד משקל בשל חוסר היכולת לחזות את השפעותיה כיום. אולם, באמצעות שימוש במודל היערכות מתקדם ניתן ליצור גמישות בפעולות המענה לטיפול בתרחישים חדשים ולצמצם משמעותית את המשאבים הנדרשים להיערך לאסונות שונים”. בנוסף, הסביר על המודל שנבנה בתהליך עבודה עם רשות החירום הלאומית (רח”ל), המתבסס על ניתוח ערכים לאומיים על בסיס חוקים ותפיסות יסוד, שהביא לזיהוי מטרות העל של המדינה. על בסיס מתודולוגיה זו, מסייעת מטריקס לרשות החירום הלאומית לבחון את המוכנות הלאומית לחירום, לזהות את הפערים, ולתעדף את הקצאת המשאבים.
פרופסור יואב יאיר, דקאן ביה”ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה הסביר בהרצאה הפותחת על תהליכי שינוי האקלים והשפעתם על העולם ועל ישראל, “אנחנו שומעים יותר ויותר על השכיחות הגוברת של תופעות המושפעות משינויי אקלים, כמו בצורות, גלי חום ושריפות יער בארץ ובעולם. לשינויי האקלים הצפויים תהיה השפעה על כל היבטי החיים שלנו, בפן המקצועי והאישי. המין האנושי אומנם לא יכחד כיוון שאנחנו אדפטיביים, אך הקושי והסבל של האנושות יהיה גדול יותר. בעזרת מודעות לנושא ויוזמה, תהיה לנו את היכולת לעצור זאת”.
בין משתתפי הפורום היו תמר רביב, ראש אגף שטחים פתוחים ומגוון ביולוגי במשרד להגנת הסביבה סיפרה על הובלת התהליך ליישום החלטת הממשלה 4079 להיערכות מדינת ישראל לשינויי אקלים מיולי 2018. עידית רייטר, שותפה וראש מחלקת סביבה וקיימות, במשרד עו”ד גולדפרב זליגמן סיפרה על החשיפות המשפטיות המלוות את עידן שינויי האקלים. הלל דמלין, מנכ”ל SWISS RE ישראל הסביר על פעילותה הרבה של מבטחת המשנה הענקית בתחום הסיכונים הנובעים משינויי אקלים. גלית קניגסברג, יועצת בתחום ניהול שינויי האקלים במגזר העסקי סיפרה על ממצאים ממחקר שפרסמה ב-2018 בביה”ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת ת”א, על תפיסת הסיכונים של ענפי התעשייה בארגונים בישראל. איתן בן עמי, ראש מנהל איכות סביבה בעיריית ת”א יפו סיפר על המאמצים הרבים שהעירייה משקיעה בהיערכות לשינויי אקלים.

Be the first to comment

Leave a Reply