מכרז קרן ברירת מחדל נסגר, אולם תוצאותיו יישארו חסויות לפחות עד אוקטובר

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה - מנהלי קרן פנסיה ברירת מחדל הנוכחית

מכרז קרן ברירת מחדל נסגר אתמול (יום א’, ה-26 באוגוסט) בשעה 13:00, אולם תוצאותיו יישארו חסויות לפחות עד אוקטובר. בתי ההשקעות אלטשולר שחם והלמן אלדובי אישרו בפני פוליסה כי הם ניגשו למכרז. פסגות ומיטב דש סירבו להשיב לפניית פוליסה, אולם על פי הערכות, גם הן ניגשו למכרז. זאת על רקע העובדה כי מיטב דש (לצד הלמן אלדובי) צברה ניסיון רב בתפעול המנגנון, והיא כבר השקיעה משאבים רבים בהקמתו. כאשר בוחנים את תנאי המכרז, המאפשרים ל-4 חברות לזכות, ומעניקים נקודת פתיחה נוחה יותר לחברות הקטנות, הרי שאך טבעי שארבע קרנות הפנסיה הקטנות ייגשו עם דמי ניהול קרובים למינימום – ויזכו.

בקרב החברות, ההערכות הן שחברות הביטוח המנהלות את קרנות הפנסיה הגדולות לא ניגשו למכרז, בין היתר כתוצאה מהאפליה המתקנת לטובת החברות הקטנות. החברה היחידה שאישרה שהיא לא הגישה הצעה הייתה כלל ביטוח. יתר החברות סירבו להתייחס לנושא.

על פי מידע שהגיע לפוליסה, הדיון הראשון שיקיים בג”ץ בעתירת חברות הביטוח נגד רשות שוק ההון בקשר לכללי המכרז, ייערך ב-3 באוקטובר ב-9:00 בבוקר. עד אז, כאמור, יישארו תוצאות המכרז חסויות אצל הפיקוח על הביטוח, כפי שקבע בג”ץ בהחלטתו מה-14 באוגוסט. הדיון ייערך בפני השופטים חנן מלצר, ג’ורג’ קרן ויוסף אלרון.

Be the first to comment

Leave a Reply