אישה מפסידה בממוצע כ-50 אלף שקל בפרישה לפנסיה רק בגלל יציאה לחופשות לידה

עוד עולה מסקר החברה שפורסם השבוע: 91% מהנשים אינן מודעות לגובה הקצבה החודשית שיקבלו בעת הפרישה ו-72% מהנשים בישראל מוטרדות שהפנסיה לא תספיק לצורכיהן בעת הפרישה. כדי לצמצם את ההפסדים בחופשת הלידה, ממליצה יעל גרינוולד, מנהלת אגף מכירות ושיווק ומשנה למנכ"ל מנורה, לקחת אחריות ולבצע הפקדות עצמאיות שוטפות לחיסכון

מיכל דן הראל מנכ"לית Manpower ויעל גרינוולד, משנה למנכ"ל מנורה פנסיה וגמל. צילום: יח"צ
מיכל דן הראל מנכ"לית Manpower ויעל גרינוולד, משנה למנכ"ל מנורה פנסיה וגמל. צילום: יח"צ

אישה מפסידה בממוצע כ-50 אלף שקל בפרישה לפנסיה רק בגלל יציאה לחופשות לידה  והפסקת ההפקדות לקרן הפנסיה, כך עולה ממחקר שערכה מנורה מבטחים בקרב מבוטחיה, כחלק מקידום מהלך “קחי אחריות”, בו היא קוראת לנשים לדאוג לתכנית פנסיה נאותה שתבטיח את עתידן הכלכלי בפרישה.

מנורה מבטחים ערכה את המחקר בקרב יותר ממיליון מבוטחי הקרן, שהם ללא ספק מדגם מייצג. במפגש עם עיתונאים שערכה החברה ביום ב’ השבוע, הסבירה יעל גרינוולד, מנהלת אגף מכירות ושיווק משנה למנכ”ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל: “על ציבור הנשים מוטלת חובה גדולה. תפקידנו לקחת אחריות ולדאוג לעצמנו לתכנית פנסיה מתאימה שתאפשר רציפות הפקדות ושתמקסם את זכויותינו בגיל העבודה ובגיל הפרישה”.

מתוך קמפיין מנורה מבטחים
מתוך קמפיין מנורה מבטחים

כדי לצמצם הפסדים בחופשת הלידה, ממליצה גרינוולד כי בן או בת הזוג יבצעו הפקדות עצמאיות לתכנית הפנסיה ואף יזכו להטבת מס בגין ההפקדה – “לדוגמה, במהלך חופשה הלידה קשה לפצות על הפקדות החסרות ולכן לא צריך להמתין לחופשת הלידה כדי לבצע את ההפקדות. מנורה ממליצה לבצע הפקדות שוטפות לחיסכון של האישה לצורך הגדלת הקצבה הצפויה, ורצוי שבני הזוג יפקידו באופן עצמאי בכל חודש 200 שקל. את הכספים אפשר להפקיד לתכנית הפנסיה של האישה, הפקדה שמקנה הטבת מס או למוצרים פנסיונים אלטרנטיביים כמו קופת גמל להשקעה, אותה ניתן למשוך במידת הצורך בכל שלב”.

אגב, על פי הנתונים, אישה בישראל נמצאת כחצי שנה בחופשה לידה ופעמים רבות נפסקת הצבירה בשל אי הפקדות במשך חמישה חודשים ויותר. נתוני המחקר בהקשר זה מתייחסים לאישה שמשכותה ממוצעת, שילדה שלוש פעמים במהלך חייה, יצאה לחופשות לידה של חצי שנה כאשר מתוכן 3 חודשים בכל פעם הם ללא הפקדות פנסיוניות. ההפסד גדול הרבה יותר כאשר האישה היא מפרנסת עיקרית ומשכורתה גבוהה. אם האישה תאריך את חופשת הלידה מעבר לשלשה חודשים או תצמצם את היקף העבודה לאחר הלידה, הפגיעה תהייה חמורה יותר.

עקרונית, ואולי בשונה מבעבר, גרינוולד רואה בחיסכון הפנסיוני עניין משפחתי ולא עניינה של האישה בלבד, כי בסופו של דבר פגיעה בפנסיה היא פגיעה במשפחה כולה.

לדבריה, עד כה הצטרפו נשים רבות לתכנית “מיס פנסיה”‘ הייעודית לנשים שהושקה בשנה שעברה, שכוללת הטבה בדמי הניהול. מאז השקתה, הצטרפו למנורה כ-40 אלף נשים.

 

כמה פנסיה נקבל מהפקדה חודשית של 200 שקל בגיל 64?

לפי נתוני מנורה מבטחים, אם נתחיל להפקיד בגילאי 20 עוד 200 שקל עצמאית לקופת הפנסיה, נקבל בעת הפרישה תוספת של 1,145 שקל בממוצע.

כחלק מהמהלך השיקה מנורה קמפיין אינטרנט, בהשתתפות קבוצת ילדות, שם היא מבקשת להעביר את המסר של לקיחת אחריות מגיל מוקדם, חשיבות השמירה על רציפות החיסכון הפנסיוני ויציאה מאוחרת לפנסיה.

מנורה פרסמה אתמול גם סקר עמדות בנושא פנסיה שביצעה עם גאוקרטוגרפיה, שנערך בקרב כ-500 נשים וגברים בין גילאי 21-67 בישראל, ונמצא כי: 91% מהנשים אינן מודעות לגובה הקצבה החודשית שיקבלו בעת הפרישה ו-72% מהנשים בישראל מוטרדות שהפנסיה לא תספיק לצרכיהן בעת הפרישה.

עוד מגלה הסקר שרק 9.1%% שהצהירו כי יש להן הערכה מדויקת לסכום הקצבה החודשית אותה הן יקבלו, ורק 35% מהנשים יודעות בוודאות כי ההסדר הפנסיוני שלהן כולל כיסוי לאבדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות. עוד על פי הנתונים: 75% מהנשים סבורות שכספי הפנסיה לא יספיקו להן בבוא העת. זאת, לעומת 35% מהגברים שמאמינים שהפנסיה שהם חוסכים תספיק להם.

הנתון המעודד היחיד בסקר הוא שכ-83% מהנשים מודעות לשם החברה בה מתנהלת הפנסיה, וכן 44% מודעות לדמי ניהול אותו הן משלמות.

במפגש התארחה גם מיכל דן הראל מנכ”לית Manpower ישראל, ששוחחה על תעסוקת נשים וניהול קריירה. לדבריה: “אין הצדקה לפערים בין גברים לבין נשים. הטיפול בבית ובמשפחה יכול להתבצע באופן שוויוני כך ששני בני הזוג יכולים לבנות ולבסס קריירה מתגמלת ומספקת”.

“אחוז הנשים המשכילות גבוה מזה של הגברים, הן בעלות מיומנויות ניהול ותפעול גבוהות ובעיקר בעלות מיומנויות בינאישיות מצוינות”, טוענת דן הראל וקובעת כי “נשים צריכות להעז יותר, לדעת את חוזקותיהן ותרומתן העיקרית לארגון ובהתאם לדרוש את התגמול הראוי”. לגבי פערים בשכר ציינה דן הראל כי אנו במקום 81 מתוך 144 ובהחלט יש מה לשפר.

הצעדים האופרטיביים לשיפור החיסכון הפנסיוני על פי מנורה:

* מגדילים את ההפקדה לקרן הפנסיה במקום העבודה עד 7% מהשכר.

* מפקידים באופן עצמאי לתכנית הפנסיה או לקופת גמל להשקעה.

* לא מושכים פיצויים בסיום עבודה: הפיצויים מהווים עד 40% מהחיסכון.

* לשם הגדלת הקצבה: עושים ניוד עתידי של קרן השתלמות לטובת הפנסיה.

* בוחרים מסלול השקעה המותאם לגיל.

* מתאימים את התשלום בגין הרכיב הביטוחי בקרן הפנסיה לגיל הפרישה הצפוי.

* מפקידים עצמאית לפנסיה גם במהלך חופשת הלידה.

* להתייעץ עם בעל רישיון.

לגבי הפחתת דמי ניהול באופן יזום על ידי החברה השיבה גרינוולד, כי החשיבות של הנושא נופחה וכי דמי ניהול מופחתים אפשר לקבל במסגרת תכנית “מיס פנסיה”.

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply