מנכ”ל מלם שכר: אנו משיקים בימים אלו את מלם דיגיטל שתאפשר הצטרפות דיגיטלית לקרנות הפנסיה

החברות המנהלות צריכות להתמקד בעיקר הפיתוח והקמה של מערכות דיגיטליות וקישוריות ממוכנת בין כל המערכות הארגוניות, שימוש במערכות CRM מתקדמות ושיפור מערכי הגבייה

מנכ”ל מלם שכר אורי צלאח
צילום: אלירן אביטל

“דמי הניהול יורדים, חברה שלא תשיג התייעלות, תמצא עצמה בשעורי רווח מצומצמים יותר” כך אמר אורי צלאח, מנכ”ל חברת התפעול מלם שכר, למשאבים, עם כניסת הרפורמה של קרנות הפנסיה הנבחרות. צלאח מצביע על מגמת ההתייעלות בחברות המנהלות, שמטרתה לצמצם בהוצאות התפעוליות, כמגמה השלטת בענף בימים אלו. במסגרת ההיערכות לרפורמה, החברה פיתחה פורטלים עבור חברות מנהלות כדי לספק שירותים לעמיתי הקופות, לסוכנים ולמעסיקים, לצד מתן שירותי תפעול מלאים לקופות גמל, קרנות השתלמות ופנסיה.

מלם תים עוסקת באספקת מערכות שכר, נוכחות ומשאבי אנוש. בתחום החיסכון לטווח ארוך היא מציעה אספקה וניהול מערכת זכויות עמיתים בקרנות פנסיה חדשות ואספקה של מערכות ניהול זכויות של קרנות פנסיה ותיקות. זאת, בנוסף למערך סליקה פנסיונית כשירות למעסיקים ואספקת מערכת תשלומים פנסיוניים לחברות מנהלות. החברה מבצעת שירותי תפעול קופות גמל, קרנות השתלמות ופנסיה באמצעות חברות בנות. עוד היא מספקת שירותים דיגיטליים למעסיקים ולחברות מנהלות בתחום חיסכון ארוך טווח בנושא הצטרפויות ובהמשך בנושא ניוד.

במסגרת הרפורמה של הקרנות הנבחרות, החל מה-1 באפריל, עובדים חדשים יופנו לקרן פנסיה נבחרת (בניהולם של אחד מבתי ההשקעות מיטב דש, אלטשולר שחם, פסגות והלמן אלדובי), במידה שלא נערך מכרז מסודר על ידי המעסיק. מלם שכר משתפת פעולה עם הלמן אלדובי באספקת מערכות המידע. עוד מציין צלאח: “פנינו לשיתוף פעולה עם עוד בתי השקעות מהגדולים במשק”.

 עד כמה גדולה ההשפעה של רפורמת הקרנות הנבחרות?

צלאח: מדובר ב”מיני מהפכה”, משום שהורדת דמי הניהול היא תמיד מבורכת. אבל חשוב לציין שהמהפכה לא תהיה שלמה אם התשואות לא יהיו טובות, גם בקרנות שמבטיחות דמי ניהול נמוכים מהפרמיה ומהצבירה.
הרפורמה טובה למבוטחים, מאפשרת שקיפות בנתונים הפנסיוניים של החוסך, מגוון אפשרויות בחירה, גם לחוסכים עם הפרשות נמוכות. רצוי כמובן שהחוסך יבין מעט בעולם החיסכון לטווח ארוך כדי לבחור נכון את החיסכון הפנסיוני שלו, אבל בסך הכול גם לבעלי השכר הלא גבוה יש כיום מגוון נגיש ומספק כדי לטפל במעטפת הביטוחית שלהם. בעיקר הורחב המענה שניתן לשכבה ה”חלשה”.

אילו שיפורים החברות המנהלות (ביטוח ובתי השקעות) צריכות לעשות כדי להכין את עצמן לרפורמה?

צלאח: בעיקר פיתוח והקמה של מערכות דיגיטליות וקישוריות ממוכנת בין כל המערכות הארגוניות, שימוש במערכותCRM  מתקדמות ושיפור מערכי הגבייה ותפעול תהליכי הליבה – הצטרפויות, ניוד, תביעות ותשלומים.

כל הקשר בין הסוכנים, המעסיקים, והעמיתים, צריך להתקיים באמצעות פורטל אחד, שמכיל את המידע הרלוונטי, כך שניתן בכל רגע לאחזר אותו לכל גורם הקשור לפעילות החברה. החברות המנהלות הבינו את ההכרח בהתייעלות תפעולית, ואת המשקל המכריע של שימוש במערכות מידע מתקדמות להתייעלות זו.

איך החברה התכוננה לרפורמת קרנות ברירת המחדל?

ב-4 השנים האחרונות הבנו שמערכות מידע מתקדמות הן המפתח לניהול תקין ויעיל בכל נושא חיסכון ארוך הטווח ולכן פיתחנו מערכת לניהול זכויות בקרנות פנסיה חדשות וותיקות. המערכת מספקת פתרון כוללני ואינטגרטיבי לניהול תהליכי הליבה העסקית של קרנות הפנסיה הכוללים ניהול ישויות עמיתים ומעסיקים, ניהול תהליכי הצטרפות של עמיתים חדשים, טיפול בגביית הכספים המופקדים עבור העמיתים ושיוך הכספים, רישום זכויות העמיתים, העברות מקופה לקופה, איחוד חשבונות וניוד נכנס, ניוד יוצא ומשיכות כספי עמיתים ועוד. בנוסף, העברת תשלומי הגמלה למקבלי הקצבאות באמצעות ממשקים למערכת השכר שלנו. למעשה, למן הרגע שעמית הופך לגמלאי, בין אם גמלאי בפרישה מוקדמת ובין אם נכות, הוא מקבל תלוש גמלה המתייחס לכל החוקים, כולל התייחסות למיסוי.

אנחנו מספקים רצף פעילות ממוכן של ניהול זכויות ופרישה של עמית מכל סוג של פרישה ועד לתשלום הגמלה מדי חודש בחודשו.

גם בתחום השירותים הדיגיטליים אנו משיקים בימים אלה את מערכת מלם דיגיטל, המיועדת בשלב ראשון לספק מענה להצטרפות דיגיטלית ובהמשך שירותים דיגיטליים נוספים. המערכת נותנת מענה לעובד ומיועדת לשימוש מעסיקים ועובדים חדשים אצל המעסיק.

מלם דיגיטל היא מערכת רשתית בטכנולוגיה חדשנית המאפשרת לעובדי המעסיקים לבצע הצטרפות דיגיטלית בקלות מהמכשיר הנייד שלהם לקרנות הפנסיה.

המערכת מדווחת באופן ממוכן לגוף המוסדי את פרטי ההצטרפות, ומצד אחר, מקימה עבור העובד את פרטי הקופה לסליקה במערכת השכר. המעסיק יכול לעקוב אחר תהליך ההצטרפות של עובדיו ולנהל אותו עד להשלמתו.

 האם יש הבדל באופן התפעול בין חברות ביטוח לבתי השקעות?

צלאח: בקרנות פנסיה מדובר על תקנון אחיד. אני לא חושב שיש הבדל מהותי בשיטת העבודה בין חברות ביטוח לבתי השקעות. מבנה מערך השירות לרוב שונה, אך בתפעול אין הבדל מהותי, משום שמדובר בתקנון אחיד שקבע האוצר ובתקנות ורגולציה אחידה המכתיבים את הכללים ואת רמת השירות.

כיצד תגיב לטענות של סוכני ביטוח, שהרמה המקצועית אצל חברות התפעול נמוכה יותר בטיפול היזונים חוזרים?

צלאח: נושא ההיזונים החוזרים אינו רלוונטי לאירועים שייקרו ב-1 באפריל הנוגעים להסכמי ברירות המחדל של מעסיקים מול קרנות הפנסיה. הרגולציה בתחום תשלומי המעסיקים לקופות מחייבת את הגופים המוסדיים, בין היתר, בהעברת היזון חוזר על קליטת הפקדות המעסיקים ורישום זכויות המבוטחים. מאז כניסת החקיקה לתוקף בתחילת 2016 השוק עבר כברת דרך משמעותית וכיום הפערים בנושא זה נסגרו. הגענו לאחוזי קליטה מאוד גבוהים של דיווחים ושיוך תשלומי המעסיקים בגופים המוסדיים. פיתחנו מערכת סליקה ותפעול הידועה במשק בשם תהל, כדי לדאוג להעברות הפנסיוניות של המעסיקים עבור עובדיהם. המערכת מבצעת סליקה פנסיונית לגופים המוסדיים ומציגה היזון חוזר ומידע בנושא שגויים. הקמנו מחלקת תפעול שמטפלת בסליקת תשלומי המעסיקים בדגש על טיפול בשגויים. עובדי מחלקת התפעול מבצעים ניתוח של מקור השגיאה ומשייכים את הכספים השגויים למקומות המתאימים, כולל טיפול בפוליסות ביטוח. המערכת מאפשרת להוציא דוח חבות פיצויים של מעסיק בתדירות רבעונית ושנתית, ויתרת פיצויים לעובד (טופס עזר ל-161).

אתה רואה לחיוב את הרפורמה?

צלאח: במבט לאחור זה עשה טוב. אנחנו רואים שהפערים הולכים ומצטמצמים מבחינת קליטת הכספים והירידה בכמות השגויים. הכסף ברובו “יושב במקומות שהוא מיועד אליהם”.

Be the first to comment

Leave a Reply