התקדמות נוספת בסכסוך במערך הכבאות: הפעם היא עשויה להשפיע על מעמד יושב ראש הוועד בישראל

אנקורי טוען לפרסומים שקריים בתפוצה על עשרות מבכירי הרשות הארצית לכבאות והצלה באמצעות קבוצה בווטסאפ העונה לשם: "מפקדי תחנות".

יו"ר ועד ארגון הכבאות אבי אנקורי. צילום מסך

סכסוך ועד הכבאים בהנהלת לוחמי האש נמשך. ארגון הכבאים המקצועיים בישראל והעומד בראשו אברהם אנקורי הגישו לבית משפט השלום בראשון לציון תביעת לשון הרע בסך 100 אלף שקל כנגד רוני קדם המשמש כמפקד אזור השרון במערך הכבאות. זאת בטענה לפרסומים שקריים בתפוצה על עשרות מבכירי הרשות הארצית לכבאות והצלה באמצעות קבוצה בווטסאפ העונה לשם: “מפקדי תחנות”.

בתביעה נאמר כי בפרסומיו בתפוצה, הראשון לפני כחודש והשני לפני כשלושה שבועות, הציג הנתבע את ארגון הכבאים המקצועיים בישראל כמי שבוחר להשתמש בכספי העובדים המיועדים לרווחתם ובכספים המיועדים לשיפור מוכנות מערך הכבאות לעתות חירום, למטרותיו האישיות של יו”ר הארגון. זאת בדמות מימון ייצוג משפטיו של אנקורי בתיקיו האישים, לאור כך שאנקורי להגדרתו מצוי “בקרב על חייו”. בנוסף לצורך מימון רכב יוקרה  חדש לאנקורי מסוג טויוטה לנד-קרוזר.

בתביעה של אנקורי נטען כי קדם ניסה להציג את הארגון ואנקורי כמועלים בתפקידם ובאמון הכבאים. זאת בעוד שהיה ידוע לו היטב כי הארגון לא מימן בשום צורה שהיא הליכים משפטיים אישיים כלשהם של אנקורי, וכך גם לא מימן בעבורו רכב יוקרה, וכי הארגון ואנקורי פועלים בהתאם להוראות הדין.

בתביעה נאמר כי במענה למכתב התראה טרם נקיטה בהליכים משפטיים כנגדו, הנתבע לא רק שלא חזר בו מדבריו, אלא הוסיף חטא על פשע בכך שייחס לאנקורי מעשים שלא נעשו על ידו. לסיכום נטען בתביעה כי אין חולק כי הפרסומים לפיהם התובעים עושים שימוש בכספי הכבאים כבשלהם ומממנים את יו”ר הארגון אברהם אנקורי על חשבון הכבאים תוך מעילה בתפקידם, מהווים הוצאת לשון הרע. עוד נטען כי הפרסומים הללו נעשו באופן המהווה פגיעה קשה בכבוד התובעים, במטרה מכוונת לבזותם ולפגוע בהם, ואכן כתוצאה מהפרסום חלה פגיעה משמעותית במעמדם של התובעים, ומשכך הם בחרו שלא להבליג על מעשי הנתבע.

תגובת רוני קדם: “אני מאמין שהנושא יתברר בבית משפט”.

האם יש תקן ליו”ר ועד?

להשקפת האוצר, עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור הועברו בשנים האחרונות לוועדי העובדים של לוחמי האש. עד כה, הוועדים מתנהלים ללא פיקוח ולא ברור מה הקשר בין הכספים לבין רווחת העובדים. דדי שמחי, נציב הכבאות, טוען לתוספות שכר חריגות וניצול תנאים על ידי הוועד.

בישיבה אחרת בבית הדין האזורי בחיפה שנערכה ב-30 בדצמבר, נערך דיון במקרהו של אנקורי ונקבע כי אנקורי יצטרך לנהוג כאחד העובדים בכל הנוגע לדיווח שעות התייצבות למשמרות. בנוסף, השופט יגאל גלם קבע כי אם אנקורי יבקש לצאת במהלך משמרת או על חשבון משמרת למשימות תפקידיו כיו”ר ועד עליו לפנות למפקד המשמרת אשר יבחן את הבקשה וככל שהעניין יאושר אזי לא יידרש, להחתים כרטיס כלל בבוקר היציאה ויחתים רק בחזרה בתחנת האם.

כלומר השופט לא רואה במשימות הוועד כחלק מתפקידו של אנקורי והוא יצטרך להשלימם בזמן מחוץ לעבודתו.

Be the first to comment

Leave a Reply