נדרש מעסיק גמיש

שכירים רבים ציינו, כי אין להם בעיה לוותר על פינוקים במקום העבודה מכון כושר, עיסוי, קייטרינג מושקע, משחקים למיניהם, תמורת האפשרות שיספק להם מקום העבודה, להיות גמישים באשר למיקום ממנו הם עובדים.

תמונה עופר ויתקון. קרדיט צילום: יעל ויתקון

עופר ויתקון, מנכ”ל Regus ו-spaces מקבוצת IWG

שוק התעסוקה דן רבות בשנים האחרונות במודל מקום העבודה הגמיש ולרוב רואה בגישה זו סוג של הטבה או בונוס לעובד. אולם, ממחקר מקיף שערכה IWG, קבוצת חללי העבודה הגדולה בעולם, בקרב 15 אלף מעסיקים ושכירים משמונים מדינות, עולה כי יש להתייחס לעבודה גמישה כשיטת העסקה שכל עסק מודרני יידרש להציע לעובדיו. 

כאשר עובדים שכירים אשר השתתפו במחקר, התבקשו לתעדף את הקריטריונים שלהם, בכל הקשר להטבות ממקום העבודה, 80% מהם טענו כי כאשר הם ניצבים מול שתי הצעות דומות, הם יעדיפו את הארגון שמציע להם העסקה במודל גמיש יותר. 54% טענו כי עצם האפשרות לבחור את המיקום בו יעבדו, חשובה בהרבה מאשר מספר ימי החופשה בשנה. שכירים רבים ציינו, כי אין להם בעיה לוותר על פינוקים במקום העבודה (מכון כושר, עיסוי, קייטרינג מושקע, משחקים למיניהם), תמורת האפשרות שיספק להם מקום העבודה, להיות גמישים באשר למיקום ממנו הם עובדים.

ממצאים אלו מעידים יותר מכל על המודעות הגוברת בקרב עובדים לשחיקה שהם חווים כתוצאה מהגעה למקום העבודה מדי יום. כל עוד הם יודעים כי קיימת בארגון גמישות, ולו הקלה ביותר, זה עשוי להספיק להם בתהליך הבחירה במקום העבודה המועדף עליהם.

התפתחויות טכנולוגיות חדשות, במיוחד בתחום התקשורת והמידע, גרמו לכך כי רובנו יכולים לעבוד מכל מקום ובכל זמן. האתגר של עסקים כיום, טמון למעשה במינוף עובדה זו – כיצד להפיק כמה שיותר מההזדמנויות החדשות שנוצרו כתוצאה מהתרחבות אזור העבודה. הביקוש לעבודה גמישה רק מתגבר בכל שנה ולא מראה סימני האטה ולכן חברות רבות מיהרו לאמץ את מדיניות העבודה הגמישה, תוך הכרה מלאה ביתרונותיה. עבודה גמישה אינה מסתכמת רק באפשרות לבחור את מיקום העבודה, צריך להבין את האפקט של בחירה במוזל זה. ניתן לראות בבירור כי הדבר  משפר את הפרודוקטיביות ושביעות הרצון של העובד ממקום העבודה, ואת רמת ההנאה שלו מביצוע תפקידו, מה שמוביל לשימור עובדים מוכשרים בחברה וכמובן לעליה בביצועים העסקיים של העובד והארגון כפועל יוצא מכך.

תעשיות מבוססות ידע, כמו עולמות הייעוץ העסקי או ה-ICT, אימצו את שיטת “המיקומים האגנוסטיים” על מנת לאפשר עבודה מרחוק. מנהלים רבים נוכחו לדעת, כי די בקיום האופציה לגמישות, על מנת להרחיב את הגישה של הארגון למאגר הכישרונות בשוק. כך, האפשרות לבחור את מיקום העבודה, עלתה במחקר כאחד הקריטריונים החשובים ביותר שעובדים פוטנציאליים מחפשים בתפקיד הבא שלהם. 70% מהמשיבים לסקר טוענים, כי סביבת העבודה היא גורם מפתח בבניית הזדמנויות חדשות בקריירה.

מה העובדים מחפשים באמת? צילום: Pixabay
העובדים יוותרו על מיני הטבות תמורת גמישות בעבודה. צילום: Pixabay

אם בעבר, עבודה גמישה נחשבה אופציה שמקום העבודה מעניק להורים עם ילדים קטנים, כיום מודל זה תפס תאוצה והפך לפופולרי בקרב שכירים בשלבים שונים בקריירה ובחיים שלהם. זאת, בעיקר הודות הסיכוי לבלות פחות שעות על הכבישים בדרך אל ומהעבודה, וכך להרוויח יותר איכות חיים כתוצאה מהאיזון שנוצר בין הזמן המוקצה לעבודה לזמן המוקצה לחיים הפרטיים. מדיניות זו אף עוזרת לחברות לשפר את מגוון והרכב העובדים שלהן. עובדים המתקרבים לגיל הפרישה, אשר תרומתם לארגון חשובה, יעריכו את האפשרות לבלות פחות זמן בכבישים ועדיין לספק למקום העבודה, את התפוקה הרגילה של עבודתם.

בשוק עבודה תחרותי, כמו בתעשיית ההייטק למשל, עבודה גמישה הינה מזמן עניין שבשגרה. אולם מדובר בשוק שונה באופיו משאר המשק, שכן שעות העבודה המקובלות, תשע עד חמש, לרוב אינן רלוונטיות לגביו. לכן, הצעד המשמעותי בכיוון עבודה גמישה צריך להתקיים בשוק החופשי, בקרב ארגונים ועסקים במגוון תחומים אשר המיקום הפיזי של עובדיהם במשרד, אינו הכרחי לביצוע העבודה, בין אם יעבדו מביתם או מחלל עבודה שהמעסיק שכר עבורם קרוב לביתם. זה רק עניין של זמן עד אשר מעסיקים יתייחסו למקום העבודה הגמיש כמו שמתייחסים לשעות עבודה גמישות, כמרכיב אינהרנטי בתהליך קבלת עובד לעבודה.

Be the first to comment

Leave a Reply