נטקסיס: ישראל במקום ה-19 בדירוג הפנסיה הגלובלי לשנת 2018

לפי חברת ניהול ההשקעות הגלובלית, ישראל טיפסה מקום אחד בהשוואה ל-2017, אז דורגה במקום ה-20, הודות לשיפורים ברווחה החומרית והפיננסים. השיפור נעשה בעיקר הודות לעלייה במדד ה'שוויון בהכנסות'

הפגנה על פנסיה של עובדי מפעל צילום: עמוס בן גרשום
הפגנה על פנסיה של עובדי מפעל צילום: עמוס בן גרשום

ישראל דורגה במקום ה-19 (עם ניקוד של 72%) בדירוג הפנסיה הגלובלי לשנת 2018 שפורסם היום על ידי חברת ניהול ההשקעות Natixis. לפי חברת ניהול ההשקעות הגלובלית, ישראל טיפסה מקום אחד בהשוואה ל-2017, אז דורגה במקום ה-20, הודות לשיפורים ברווחה החומרית (2.6%+) והפיננסים (0.9%+). המדדים שהשפיעו על הדירוג של ישראל כוללים שוויון בהכנסות (6.6%+), הלוואות בנקאיות שלא שולמו (4.0%+), נטל מס (3.4%+) וממשל (0.8%+).שוויץ דורגה במקום הראשון, איסלנד ונורבגיה בעקבותיה; ישראל גברה על צרפת (21), יפן (22) ואיטליה (29).

דירוג הפנסיה הגלובלי לשנת 2018, אשר פורסם היום (ד’), בוחן את ביטחון הפרישה לפנסיה ב-43 מדינות ומספק דירוג כולל ודירוג באחוזים כמדד של האטרקטיביות של סביבת הפרישה של המדינה. הדירוג מורכב מארבעה דירוגי משנה – רווחה חומרית, איכות חיים, בריאות ומצב פיננסי בעת הפרישה – המבוססים על 18 מדדים, לרבות תוחלת חיים, הכנסה לנפש, תלות בעת זקנה, אינפלציה וריבית ריאלית.

על פי הדירוג, ישראל מפגרת מאחור בהשוואה למדינות מערביות במדד תוחלת החיים. השנה, ישראל לא כלולה יותר ברשימת עשר המדינות המובילות במדד זה לאחר שירדה ארבעה מקומות למקום ה-14.

“ביטחון הפרישה לפנסיה ניצב בפני אתגר רב-מימדי, ככל שמודל המימון המשולש מאותגר על ידי המגמות הדמוגרפיות של המאה העשרים ואחת, חוסר איזון פיסקאלי ומדיניות מוניטרית שמכבידים על המשאבים של אנשים פרטיים, חברות וממשלות ברחבי העולם,” אמר ז’אן ראבי, מנכ”ל Natixis Investment Managers“אנו מקווים שדוח זה ישמש כמסגרת לדו-שיח ההכרחי כל כך בקרב קובעי מדיניות, מנהלי השקעות מוסדיים, העובדים ותעשיית הפיננסים בנוגע לאופן שבו ניתן לשרת את הצרכים של הגמלאים של היום תוך שמירה על ביטחון הפרישה של הדורות הבאים”.

 

ביטחון הפרישה בישראל השתפר אך עדיין עומד בפני אתגרים

השיפור בדירוג של ישראל מיוחס בעיקר לשיפור בתנאים הכלכליים הכוללים במדינה ובתוך כך גם במדד השוויון בהכנסה שטיפס בשני מקומות, מה שהוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם השוויון בהכנסה הנמוך ביותר בדירוג.

חוסן המוסדות הפיננסיים: ישראל, המדורגת במקום ה-12 מתוך 25 המדינות המובילות בדירוג המשנה ‘מצב פיננסי בעת הפרישה’, הפגינה שיפור הודות לניקוד גבוה יותר של המדדים ‘הלוואות בנקאיות שלא שולמו’, ‘נטל המס’ ו’הממשל’. אך דירוג הממשל, למרות השיפור מהשנה שעברה, עדיין מפגר מאחור בהשוואה למדינות המובילות האחרות.

כמו כן, נמצא כי לישראל מתאם חיובי במדד ‘תלות בעת זקנה’ (old-age dependency ratio), והיא דורגה במקום העשירי במדד זה, זו השנה השנייה ברציפות. מתאם זה בוחן את הנטל המושם על עובדים מן המניין לספק את הכספים הנדרשים לממן את תשלומי הפנסיה ואת תשלומי הביטוח הלאומי לפנסיונרים. ככל שהמתאם גבוהה יותר כך הנטל גדול יותר.

ישראל מציגה שיפור הדרגתי בדירוג המשנה ‘מצב פיננסי בעת הפרישה’ בשנת 2018 עם 71%, בהשוואה ל-70% ו-69% ב-2017 ו-2016, בהתאמה.

שיפור בשוויון בהכנסות: ישראל זכתה לניקוד גבוה יותר בדירוג המשנה ‘רווחה חומרית’ (מקום 24 ב-2018 ו-2017, 22 ב-2016) בעיקר הודות לשיפור במדד ה’שוויון בהכנסות’, אשר טיפס בשני מקומות והוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם השוויון הנמוך ביותר בהכנסות הנכללות בדירוג.

סיכונים סביבתיים: ישראל התדרדרה בדירוג המשנה ‘איכות חיים’ (מקום 18) בהשוואה לשנה שעברה. תרומתו של השיפור המשמעותי שנרשם השנה במדד איכות האוויר בישראל התקזזה עם הירידה במדדים ‘מגוון הביולוגי’ (bio-diversity), ‘אושר’ ו’איכות הסביבה’. יתרה מכך, ישראל דורגה בחמישייה האחרונה של מגוון ביולוגי ובתי גידול בקרב 25 המדינות המובילות.

בריאות: הביצועים של המדינה בדירוג המשנה ‘בריאות’ (מקום 24) הביאו לירידה קלה בדירוג לשנת 2018 בעקבות ציון נמוך יותר במדד ‘תוחלת החיים’, אשר צנח בארבעה מקומות למקום 14 והוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם תוחלת החיים הטובה ביותר.

“המדד של Natixis חושף סוגיות מרכזיות שימשיכו להשפיע על היציאה לגמלאות בשנים הבאות. ישראל – בדיוק כמו כל מדינה אחרת – אינה חסינה בפני האתגרים הנובעים מהגידול בתוחלת החיים, עומס על משאבי הממשלה וריביות נמוכות שהפכו למציאות החדשה” אמר איתי ברקן, מנכ”ל משותף, חטיבות השקעות מוסדיות, 4F Investment Partners, הנציגה הרשמית של Natixis Investment Managers בישראל.

ברקן הוסיף: “ביטחון הפרישה לפנסיה עומד תחת אחריותם המשותפת של קובעי מדיניות, מנהלי השקעות מוסדיים, תעשיית הפיננסים והעובדים עצמם. על החוסכים לפנסיה לקחת חלק פעיל יותר באמצעות חסכונותיהם הפרטיים. לכן אנחנו מסייעים להם לחשוב כיצד הם יכולים לבנות תיקי השקעות המבוססים על תקצוב סיכונים תוך ראייה לטווח ארוך. אנו עושים זאת בתוך פריזמת השקעה פעילה (active investment) המסייעת להגביר ביזור ההשקעות והתשואות שיופקו”.

Be the first to comment

Leave a Reply