סגן ניצב בדימוס תובע 2.54 מיליון שקל מהמשטרה בגין ביטול מינויו לראש יחידת הפוליגרף

התובע, אלכסנדר גרשפלד, שירת במשטרה 25 שנה. לדבריו, במשטרה נקטו מפקדיו באופן שיטתי בשורה של פעולות, ביניהן בידודו מהיחידה הן במישור הפיקודי-המקצועי והן במישור הגיאוגרפי, והאשמות שווא בחוסר נאמנות למשטרה, ללא כל הצדקה או בסיס

ייצוגית של גמלאי משטרת ישראל נגד הראל

סגן ניצב (בדימוס) אלכסנדר גרשפלד הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך 2.54 מיליון שקל כנגד משטרת ישראל בגין הסיבות שהביאו לסיום שירותו במשטרה בטענה לביטול שלא כדין של מינויו לתפקיד האחרון בשורות המשטרה של ראש מדור פסיכולוגיה חקירתית (או בשמה היותר מוכר, יחידת הפוליגרף של משטרת ישראל במחלקה לזיהוי פלילי).

בתביעה נאמר כי גרשפלד שירת במשטרה במשך 25 שנים מאוגוסט 1992 ועד אוקטובר 2017. במחצית דצמבר 2011 מונה התובע לתפקיד ראש מדור פסיכולוגיה חקירתית. לתפיסתו עשה כן בהצלחה, הוביל ויזם שינויים משמעותיים בעבודת המדור, בתמיכה ובעידוד מלאים של הדרג הממונה.

בתביעה שהוגשה באמצעות עו”ד עודד סבוראי נאמר כי התובע יזם שורה של שינויים מבניים ותהליכיים שחלקם נחשבו במז”פ למהפכניים, ואולם השינויים שיזם נתקלו בהתנגדות של רוב פקודיו ומפקדיו, ואלה שינו את יחסם כלפיו בצורה קוטבית. נטען כי הם ובעיקר ראש מז”פ תנ”ץ מרים עזורי ומפקדו הישיר רמ”ח סיוע מרחבי במז”פ נצ”מ ארז דוריאל החלו להאשים אותו באווירה השוררת במדור.

לדברי התובע, השינוי ביחסו של הדרג הממונה כלפיו החל בחודש ספטמבר 2015 עת ניטלו ממנו סמכויותיו הפיקודיות, והוא הורחק פיזית ממשרדו כבר באותו המועד. לטענתו, החל ממועד זה ועד למועד סיום שירותו במשטרה נקטו מפקדיו באופן שיטתי בשורה של פעולות, ביניהן בידודו מהיחידה הן במישור הפיקודי-המקצועי והן במישור הגיאוגרפי, והאשמות שווא בחוסר נאמנות למשטרה, ללא כל הצדקה או בסיס. פעולות שבסופו של דבר לא הותירו ברירה בידו אלא לקבל את אחת מהחלטות הקשות בחייו – לסיים את הקריירה ארוכת השנים שלו ולפרוש מהשירות בטרם עת.

לדברי התובע, בסוף חודש נובמבר 2016 הודיעה לו ראש מז”פ על החלטתם של השר לביטחון פנים והמפכ”ל על ביטול מינויו וסיום תפקידו כראש מדור פסיכולוגיה חקירתית. זאת מבלי שניתנה לו כל הזדמנות להביע את עמדתו, ומבלי שניתנה לו זכותו הבסיסית לשימוע.

ההחלטה על ביטול מינויו מדגיש התובע, הייתה עבורו בבחינת הקש ששבר את גב הגמל, והוא הבין שהדרך היחידה שנותרה בידו כדי להפסיק את רצף הפגיעות בו ואת רמיסת כבודו משך תקופה של כשנה על ידי הרמה הממונה ועל לא עוול בכפו, היא סיום השירות.

לטענתו, פעולותיהם ומחדליהם של מפקדיו, והתנהלותו ומחדליו של הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל שהובילו לביטול שלא כדין של מינויו לתפקיד ראש מדור פסיכולוגיה חקירתית, פגעו אנושות במעמדו כמפקד וכאיש מקצוע, שללו לחלוטין את יכולתו לפקד על המדור ורמסו את כבודו לעיני עמיתיו, פקודיו ומפקדיו, והם היו הגורם הבלעדי להחלטתו הקשה לפרוש מהשירות במועד בו פרש.

לדברי התובע, ניסיונותיו החוזרים לתיקון המצב מבעוד מועד וטרם התגבשות נזקיו החמורים כתוצאה מפרישתו המוקדמת והמאולצת מהשירות, וכן תלונותיו על הנזק שנגרם ושעוד עתיד היה להיגרם לו, לא זכו למענה ראוי כלל, ובוודאי שלא למענה התואם את מצבו הקשה (גם מבחינה בריאותית) בו היה נתון במשך תקופה של למעלה משנה.

בתביעה נאמר כי מירב טענותיו של התובע בדבר התנהלות הרמה הממונה עליו והדרג הבכיר במשטרה (ראש אמ”ש, ראש אח”מ, מפכ”ל) אשר הובילה להחלטתו לפרוש מהשירות במשטרה במועד בו פרש, נבחנו על ידי נציבות קבילות השוטרים והסוהרים במשרד לביטחון פנים ונמצאו כמוצדקות.

בשל צנעת הפרט לא נתייחס לדברים לגופם. התייחסות המשטרה תימסר במסגרת כתב ההגנה שיוגש לבית המשפט כמקובל.

Be the first to comment

Leave a Reply