סיכון או סיכוי? החשיפה למניות בקרנות פנסיה ברירת מחדל גבוהה יותר מבקרנות של חברות הביטוח

לקראת השלמת הרפורמה בענף הפנסיה וביטול הסכמי ברירת המחדל ב-31 למרץ - בדיקת פוליסה מעלה כי החשיפה של קרנות הפנסיה בבתי ההשקעות למניות גבוהה ב-13% מזו של חברות הביטוח. קרן הפנסיה עם החשיפה הגבוהה ביותר למניות - אלטשולר שחם עם שיעור של 48.5%

בדיקת פוליסה מעלה כי החשיפה למניות של קרנות הפנסיה בבתי ההשקעות, שנבחרו כולן כקרנות ברירת מחדל, גבוהה בשיעור של 13% מבקרנות הפנסיה המסורתיות שמנוהלות בחברות הביטוח. כל זאת, פחות משבוע להשלמת רפורמת קרן ברירת מחדל בענף קרנות הפנסיה, וביטול הסכמי ברירת המחדל ב-31 למרץ.

קרנות הפנסיה המנוהלות בבתי השקעות משקפות חשיפה ממוצעת של 41.9% למניות, לעומת חשיפה של 36.5% בקרנות הפנסיה של חברות הביטוח. ההשוואה נעשתה על פי החשיפה המשוערת במונחי דלתא, נתוני הפנסיהנט.

קרן הפנסיה עם החשיפה הגבוהה ביותר למניות היא הקרן של אלטשולר שחם, שחשופה למניות בשיעור של 48.5%. במקום השני נמצאת פסגות עם חשיפה של 40.3% למניות. אחריה נמצאת קרן הפנסיה של בית ההשקעות הלמן אלדובי עם חשיפה של 39.7%. קרן הפנסיה של הפניקס מדורגת רביעית (וראשונה מבין חברות הביטוח) עם חשיפה של 39.54% למניות, ואחרונה מבתי ההשקעות – קרן הפנסיה של מיטב דש, עם חשיפה למניות של 39%.

מבין חברות הביטוח – שנייה (אחרי הפניקס) היא קרן הפנסיה של כלל ביטוח (37.62%), ושלישית – הראל (37.45). מנורה מבטחים ומגדל בעלות חשיפה של 34.2% ו-33.8% בהתאמה.

 

גידול של 6% בשנה

 

עוד מראה הבדיקה, כי שיעור החשיפה למניות גדל בשיעור של כ-6% בשנה האחרונה. אלטשולר שחם והפניקס הם מבין הגופים שרשמו את ההגדלה המשמעותית ביותר למניות בשנה האחרונה, כאשר באלטשולר שחם הגדילו בשיעור של 5.9% (נקודות אחוז) והפניקס הגדילו בשיעור של 4.6% (נקודות אחוז). ברמה המצרפית, החשיפה הכוללת למניות עלתה ב-12 החודשים האחרונים מ-36.8% ל-38.9%.

התנודתיות בשוק ההון, שאפיינה את 2018, צפויה להימשך בחודשים הקרובים ואולי אף בשנים הקרובות. זאת, משלל סיבות כמו מלחמת הסחר, הצפי לירידה בצמיחה הכלכלית בארה”ב ובאירופה והתמודדות עם הפסקת התמריצים המוניטריים ביבשות אלו.

תשואות קרנות הפנסיה לצד החשיפה למניות

Be the first to comment

Leave a Reply