ספר אלקטרוני חדש של BCG: תעשיות הייצור, האנרגיה ושירותי הבריאות צריכות לנצל הזדמנויות למהפך דיגיטלי

על פי הספר, השיבוש הדיגיטלי (digital disruption) מתרחב מעבר לתעשיות הטכנולוגיה וחודר למגוון תעשיות, כולל ייצור, תחבורה, אנרגיה, שירותי בריאות ובינוי, שמהוות חלק משמעותי מהכלכלה הגלובלית

תעשיות הייצור, האנרגיה ושירותי הבריאות צריכות לעשות את מה שעשו תעשיות הטכנולוגיה, המדיה והקמעונאות – להיות תמיד מוכנות – “Always on” – לבצע מהפך מהיר, יעיל וכלכלי. כך על פי ספר אלקטרוני חדש מבית היוצר של – The Boston Consulting Group.

על פי הספר, כי השיבוש הדיגיטלי (digital disruption) מתרחב מעבר לתעשיות הטכנולוגיה וחודר  למגוון תעשיות, כולל ייצור, תחבורה, אנרגיה, שירותי בריאות ובינוי, שמהוות חלק משמעותי מהכלכלה הגלובלית. על פי הבנק העולמי, 12% מהתוצר הלאומי בארה”ב נשען על הייצור לבדו.

השיבוש האלקטרוני, נטען בספר, מהווה הזדמנות אך גם איום, אבל כדי לנצל את ההזדמנות, חברות בתעשיות אלה יהיו חייבות לפעול כפי שתעשיות הטכנולוגיה, הקמעונאות והמדיה כבר עשו: אימוץ שינויים מהירים, יצירת מספר יוזמות טכנולוגיות בעלות נמוכה, חיסול פרויקטים בפיגור והתחייבות ארגונית להיות תמיד נכונות לשינוי – “Always on”. כל אלה מייצרים שינוי יסודי באסטרטגיה, במודלים עסקיים ובמודלים של תפעול וזאת על בסיס קבוע, על מנת  להישאר צעד אחד קדימה.

אלה הן חלק מהאבחנות  המתפרסמות בספר האלקטרוני.

ספר אלקטרוני נוסף בשם טרנספורמציה: כיצד לחולל ולשמר ביצועים מהפכניים מתבסס על עבודה עם יותר מ-400 ארגונים שעברו מהפכים, כאלה שיצרו השפעה שנתית חציונית של כ-340 מיליון דולר, תוך יישום מנופי יעילות בניהול הון, קיצוץ עלויות, הגדלת הכנסות, ושיפור ביצועים ארגוניים.

המכשולים כוללים מערכות מסורתיות ותרבות נוקשה ומתודולוגית הממוקדת בתהליכים. אולם חברות רבות בתעשיות כגון אנרגיה, תחבורה ושירותי בריאות, רגילות לגישה מתודולוגית לטכנולוגיה – כזו שעלולה לגרום להן עמדת נחיתות בתחרות.

“טכנולוגיות וגישות דיגיטליות אינן רק נחלת ההייטק, המדיה והקמעונאות – הן משפיעות על כל הצדדים של העולם העסקי”, אמר לארס פאסט (Lars Faeste) שותף בכיר ב-BCG ואחד ממחברי הספר האלקטרוני. עוד לדבריו, “באמצעות בינה מלאכותית, אנליטיקה מתקדמת ודפוס תלת מימד, שהם רק חלק מהמגמות הדיגיטליות החדשניות, חברות בתעשיות רבות יכולות לעשות דברים גדולים עבור הלקוחות שלהן ולייצר עבורם ערך ברמות חדשות”.

“זה מובן. תעשיות אלה הן וממוקדות נוקשות בגישתן לתהליכים ופעמים רבות התייחסותן לשינוי כלשהו היא כאל שינוי רחב טווח, חוצה ארגון ורב משאבים, שאורך חמש שנים מהתחלה לסיום. אבל כל חברה שהמהפך הדיגיטלי שלה נמשך כל כך הרבה זמן, מסתכנת בבזבוז עצום של זמן וכסף” – כך אומר ג’ים המרלינג (Jim Hemerling), שותף בכיר ב-BCG ושותף לכתיבת הספר האלקטרוני.

החברות המצליחות ביותר נוקטות ארבעה צעדים קריטיים במהפך לדיגיטל. למובילי תעשייה מומלץ לפעול מידית להשקת מוצרים ושירותים דיגיטליים ומחשוב תהליכים פנימיים – גם אם אינם מרגישים מוכנים.

“חברות מנוסות מרגישות בנוח לקבל החלטות גם בחוסר ודאות. הן משיקות פרויקטים אפילו כאשר אינן יודעות מה תהיה התוצאה”, אומר פאסט. “הן מאמצות את התפיסה של ‘כישלון מהיר וזול’ , המתמקדת במבחני פיילוט מהירים ודגמי אב-טיפוס שניתן לגלגל החוצה ולהעריך במהירות אם לקדם או לבטל אותם”.

על פי פאסט והמרלינג, חברות אשר מצליחות במהפך דיגיטלי בגישת ניסוי וטעייה, נוקטות בארבעה צעדים:

* למידה ארגונית וביסוס נקודת הפתיחה שלהן לשימוש בטכנולוגיות דיגיטליות.

* יצירת פרויקטים טכנולוגיים מהירים ולא מוקפדים. זה לא אמור להיות מאמץ ארוך וממושך. חברות מצליחות נעות במהירות כדי ליצור “תיקי” פרויקטים ממוקדים בתחומים בהם הטכנולוגיה יכולה לעשות שינוי: חווית לקוח; חשיבה מחדש על מוצרים, שירותים ומודלים עסקיים ותהליכים עסקיים מתוכננים מחדש.

* אג’יליות להאצת המהפך. מהפכנים דיגיטליים מצליחים משיקים בפיילוט אחד מספר פרויקטים במקביל. המטרה אינה שלמות, אלא מוצר “טוב מספיק”, עם די והותר מאפיינים כדי להפוך אותו ליעיל. אפליקציות רבות מושקות כשהן  בסיסיות, ובמהלך הזמן מוסיפים להן מאפיינים חדשים לפי מה שהלקוחות רוצים.

* שינוי ארגוני. הוספת מנגנונים פיתוח כמו שותפויות אקוסיסטם או יצירת חממות חיצוניות באמצעות מיזמים משותפים או רכישות.

לשינוי הארגוני יש לרוב תפקיד מרכזי בהצלחה דיגיטלית. הספר הדיגיטלי מדווח על בנק גלובלי אשר ביצע ארגון מחדש למיני סטארט-אפים כדי להשיק מערך של שירותי דיגיטל ממוקדי-לקוח, ויצרן רכב אשר פיצל את ה-IT שלו לשניים: יחידת תמיכה במחשוב קיים, ופלטפורמת פיתוח דיגיטלי מהיר לקידום יוזמות חדשות עבור הלקוחות.

על פי העורכים, כל השינויים, לא רק המהפך הדיגיטלי, צריכים להיות “תמיד בהיכון”. וכל התעשיות – כולל הטכנולוגיה, הקמעונאות והמדיה, שהן לכאורה בעלות יתרון דיגיטלי – גם הן צריכות להמשיך לדחוף קדימה את המהפך הדיגיטלי.

“עברו הימים בהם היה ניתן להתייחס למהפך כאל פרויקט חד פעמי לקיצוץ בעלויות”, אומר המרלינג. “כיום, עם קצב השינויים, רמת השיבוש הדיגיטלי בשוק, וכדי להישאר תחרותיות, חברות צריכות להטמיע את השינוי כחלק מהתרבות שלהן. הן תמיד צריכות לשים דגש על האנשים בארגון כמו על הטכנולוגיה, ולהבטיח שהאנשים שלהן תמיד ממשיכים ללמוד ולפתח את היכולות והנדרשות הדפוסים הנדרשים כדי להיות אפקטיביים בסביבה דיגיטלית. עוד לדבריו, חברות מצליחות מחוללות מספר שינויים במקביל, וכל שינוי נבנה על האחרים. מהפך דיגיטלי הוא היבט חשוב, אך נמנה עם שינויים רבים אחרים בהם עוסקים מנהלים ומובילים באופן תמידי”.

Be the first to comment

Leave a Reply