סקר לקראת כנס החדשנות iNNOVEX 2017: רוב הישראלים אינם חוששים שהטכנולוגיות החדשניות יפגעו בפרנסתם

שלמה גרדמן, יו"ר פורום מנכ"לי ההייטק בישראל ויו"ר משותף כנס iNNOVEX2017: שמחתי לגלות כי רוב הציבור בישראל אינו רואה בטכנולוגיה גורם מאיים על כוח העבודה האנושי ועל מקורות הפרנסה העתידיים

סקר חדש שנערך לקראת כנס החדשנות iNNOVEX 2017 על ידי חברת מדגם ייעוץ ומחקר, מצביע על כך כי רוב מכריע בציבור הישראלי  אינו חושש  מפגיעה בפרנסתם או בפרנסת קרוביהם בעשור הקרוב, בעקבות שילובם של רובוטים ומערכות בינה מלאכותיות בחיינו.

על פי תוצאות הסקר, כ-75% ממשיבי המדגם כלל אינם מודאגים מכך שהטכנולוגיה העתידית תפגע בפרנסתם או בפרנסת הקרובים להם. עוד עולה מן הסקר, כי בשכבת הגיל 30-49 הכי פחות מודאגים מכניסת הטכנולוגיות והשפעתן על תעסוקתם. הצעירים בני ה- 18-29 הם המודאגים ביותר (31%) ובתווך נמצאים בני ה-50-70 שרק כ-23% מהם מביעים דאגה לפרנסתם או לפרנסת הקרובים להם בעתיד.

נתון נוסף בסקר מצביע על כך, שככל שעולה רמת ההשכלה כך קטנים החששות מפני מצב בו הטכנולוגיה תפגע בפרנסת תושבי ישראל – 37% מבעלי ההשכלה התיכונית הביעו דאגה מהתעסוקה שלהם או של הקרובים להם כתוצאה מכניסת הטכנולוגיה, לעומת רק כ-16% מבעלי ההשכלה האקדמאית ו-17% מבעלי השכלה על תיכונית.

על פי נתוני הסקר, אלו שמרוויחים שכר מתחת לממוצע מודאגים פי שניים מאלו שמרוויחים מעל הממוצע. כשליש (27%) מבעלי שכר מתחת לממוצע הביעו דאגה ואילו כ-16% בלבד מבעלי שכר מעל הממוצע היו מודאגים מכניסת הטכנולוגיה.

בחלוקה בין המינים רמת הבטחון התעסוקתי די דומה: 74% מן הנשים ו-76% מן הגברים אמרו כי אינם מודאגים מאיבוד תעסוקה. הסקר שבוצע על ידי מדגם באמצעות אומניבוס אינטרנטי בקרב 510 מרואיינים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת הדוברת עברית, חברי הפאנל האינטרנטי iPanel.

הסקר נערך לקראת כנס החדשנות הטכנולוגית iNNOVEX 2017, שיתקיים ב-8 בפברואר במרכז הכנסים AVENUE בקרית שדה התעופה. הכנס יעסוק במגוון סוגיות בנושא החדשנות הטכנולוגית – המשאב העיקרי שבזכותו התפתחה התעשייה עתירת הידע בישראל. עשרות מנהלי חדשנות ומומחי חדשנות מכל העולם יגיעו להשתתף בכנס. השנה יוקדש הכנס לזכרו של נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס ז”ל, שתרם רבות לקידום החדשנות הטכנולוגית של מדינת ישראל.

שלמה גרדמן

שלמה גרדמן, יו”ר פורום מנכ”לי ההייטק בישראל ויו”ר משותף של כנס iNNOVEX2017: “על אף תחזיות המומחים ועל אף שבשנים האחרונות ניתן למצוא בתכיפות גבוהה דוגמאות, בהן הטכנולוגיה החליפה את עבודת האדם, שמחתי לגלות כי רוב הציבור בישראל אינו רואה בטכנולוגיה גורם מאיים על כוח העבודה האנושי ועל מקורות הפרנסה העתידיים”.

עוד לדבריו, “פעמים רבות מכנים את ישראל אומת החדשנות בזכות הטכנולוגיות החדשניות שפותחו כאן. אני שמח לגלות כי גם סקר זה מצביע על כך, כי אנחנו אומה שאינה פוחדת מחדשנות טכנולוגית וכי רוב בולט של אזרחי ישראל בטוח בכושר ההסתגלות שלנו לטכנולוגיות חדשות ולמציאת מקורות תעסוקה חדשים, גם כאשר חלק מהמטלות היום יומיות יבוצעו על ידי רובוטים, כולל עבודות הבית ונהיגה ברכב”.

“אני חושש שדווקא עובדי שירותים, כגון עובדים בענף הנסיעות והתיירות, רואי חשבון ועורכי דין, עלולים להפגע מהטכנולוגיות החדשות, בעוד שהביקוש למתכנתים ומהנדסים מוכשרים רק ילך ויגבר”, סיכם גרדמן.

Be the first to comment

Leave a Reply